Վարակազերծիչ լամպերը կարող են վատացնել օդի որակը
Վարակազերծիչ ուլտրամանուշակագույն լամպերը կարող են վատացնել օդի որակը շինություններում, պարզել են Հելսինկիի համալսարանի գիտնականները։ Նրանց հետազոտությունը հրապարակվել է Environmental Science & Technology-ում։
Ուլտրամանուշակագույն ճառագայթումը թույլ է տալիս ոչնչացնել վարակների տարբեր հարուցիչներ, ներառյալ մանրէներն ու վիրուսները, այդ թվում SARS-CoV-2-ը։ COVID-19 համավարակը օդի ավելի մեծ ծավալներ վարակազերծելու անհրաժեշտություն առաջացրեց, բայց այդ մեթոդի ազդեցությունը մարդու առողջության վրա դեռ հայտնի չէ։
Նոր հետազոտությունում գիտնականները պարզել են, որ վարակազերծիչ ուլտրամանուշակագույն լամպերը զգալիորեն ավելացնում են որոշ գազերի եւ մանր մասնիկների խտությունը, որոնք կապված են մի քանի շնչառական հիվանդությունների հետ։
Գիտնականների կարծիքով՝ ավելի լավ է անմիջապես չմտնել այն շինություն, որտեղ վարակազերծում է կատարվել, այլ սպասել 30-40 րոպե կամ օգտագործել արդյունավետ ռեսպիրատոր։
Նրանք նաեւ նշել են, որ հետազոտության արդյունքները չի կարելի կիրառել այլ սարքերի պարագայում, քանի որ օդի որակը կախված է ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման տեւողությունից եւ ալիքի երկարությունից, ինչպես նաեւ վարակազերծման ենթակա շինության չափից, օդափոխությունից եւ օդի որակից։ Գիտնականների եզրակացությունները վկայում են հետագա հետազոտությունների անհրաժեշտության մասին։

Лампы для дезинфекции помещений могут ухудшить качество воздуха
Ультрафиолетовые лампы для дезинфекции помещений могут ухудшить качество воздуха в помещении, выявили ученые из Университета Хельсинки. Исследование опубликовано в Environmental Science & Technology.
Ультрафиолетовое излучение позволяет уничтожить различных возбудителей инфекций, включая бактерии и вирусы, в том числе SARS-CoV-2. Пандемия COVID-19 увеличила потребность в дезинфекции больших объемов воздуха, но воздействие этого метода на здоровье человека неизвестно.
В новом исследовании ученые выяснили, что УФ-лампы для дезинфекции значительно увеличивают концентрацию некоторых газов и мелких частиц, которые связаны с несколькими респираторными заболеваниями.
Ученые считают, что лучше не входить в помещение сразу после дезинфекции, а подождать 30-40 минут, либо использовать эффективный респиратор.
Они также отметили, что результаты нельзя применять к другим приборам, так как качество воздуха зависит от продолжительности и длины волны УФ-излучения, а также от размера, вентиляции и качества воздуха в помещении, подлежащем дезинфекции. Выводы ученых показывают необходимость дальнейших исследований.