Հայաստանում մինչեւ 2026 թվականը գործողության մեջ կդրվի Դեմենցիայի կանխարգելման ազգային պլանը։ Այս մասին մարտի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեցին առողջապահության նախարարության հոգեբուժության գծով խորհրդատու Գեւորգ Փաշիկյանը, առողջապահության նախարարության հանրային առողջության բաժնի գլխավոր մասնագետ Քրիստինե Գալստյանը եւ «Ալցհայմեր խնամք-Հայաստան» ծրագրի ղեկավար Օֆելյա Կամավոսյանը։
Քրիստինե Գալստյանը հայտնեց, որ վերջերս Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է առողջապահության զարգացման 2023-2026 թվականների ռազմավարությունը, որի մաս է կազմում նաեւ Դեմենցիայի կանխարգելման ազգային պլանը, որը պետք է փուլ առ փուլ ներդրվի մինչեւ 2026 թվականը։
Պլանը ներառում է.
Հիվանդության տեսանելիության բարձրացում
Գալստյանի խոսքով՝ կարեւոր է, որ հասարակությունը կարողանա ճանաչել խնդիրը, հասկանալ, որ սա պարզապես տարիքային փոփոխություն չէ, այլ հենց դեմենցիա։ Այս դեպքում ընտանիքները կսկսեն ավելի վաղ դիմել բժշկի, եւ խորը դեմենցիայի զարգացումը հնարավոր կլինի կանխել:
Բժշկական անձնակազմի եւ ընտանիքի անդամների տեղեկացվածության եւ կարողությունների բարձրացում
Բժշկական անձնակազմը նույնպես պետք է ճանաչի հիվանդության առաջին նշանները եւ ունենա նման հիվանդներին խնամելու հմտություններ: Առաջնային օղակի բժիշկները պետք է իմանան, թե հիվանդության որ փուլում կարող են ինքնուրույն վարել այն, եւ երբ է պահանջվում դիմել նեղ մասնագետի՝ նյարդաբանի կամ հոգեբույժի խորհրդատվության:
«Ընտանիքի անդամների համար կրթական ծրագրեր պետք է լինեն։ Այս հիվանդները դժվար կառավարելի են, դրա համար հատուկ հմտություններ են պետք: Անտեղյակության եւ նման հիվանդների հետ շփվելու անկարողության պատճառով ընտանիքի անդամները կարող են անհիմն ագրեսիա ցուցաբերել նրանց նկատմամբ»,- ասել է նա։
Հատուկ «հիշողության ակումբների» ստեղծում
«Նպատակ կա ստեղծել հիշողության ակումբներ, որտեղ տարեցները կարող են գալ, զարգացնել եւ մարզել ճանաչողական կարողությունները վարժությունների եւ հաղորդակցման միջոցով»,- ասաց Քրիստինե Գալստյանը։
«Ալցհայմեր խնամք Հայաստան» ծրագրի ղեկավար Օֆելյա Կամավոսյանը տեղեկացրեց, որ այսօր «Լոֆթ» ակումբի հետ ստորագրվել է հուշագիր, ըստ որի՝ 65 տարեկանից բարձր անձինք ամեն հինգշաբթի ժ․11․00 նախապես գրանցվելով կկարողանան ժամանակ անցկացնել ակումբում։ Նրանք կկարողանան շփվել հասակակիցների հետ, զարգացնող խաղեր խաղալ, թեյ, սուրճ խմել, ֆիլմեր դիտել, երգել ու պարել։ Հետագայում Հայաստանի տարբեր համայնքների բոլոր «Լոֆթ» ակումբներում կամ տեղական ամբուլատորիաներում նմանատիպ «հիշողության ակումբներ» կկազմակերպվեն։
Մի քիչ վիճակագրություն
Ինչպես նշեց «Ալցհայմեր խնամքՀայաստան» ծրագրի ղեկավար Օֆելյա Կամավոսյանը, 2022 թվականի հունիսի 1-ից Հայաստանում իրականացնում են «Առողջ ուղեղ» ծրագիրը, որի շրջանակներում առաջին անգամ մեր երկրում կոգնիտիվ ֆունկցիաների, հիշողության, տարածության մեջ կողմնորոշման գնահատում է իրականացվել։ Այս հետազոտության նախնական գնահատականները ցույց են տալիս, թե որքան է արդիական խնդիրն այսօր: «40-ից բարձր քաղաքացիների հիշողության գնահատումը ցույց է տվել, որ հարցվածների 35.7%-ն ունի կոգնիտիվ ֆունկցիաների խանգարումներ։ Սա նշանակում է, որ եթե այդ մարդիկ այս փուլում դիմեն բժշկի, ապա հնարավոր է կասեցնել դեմենցիայի զարգացումն իր անցանկալի դրսեւորումներով»,- ասաց նա։
Ինչպե՞ս ճանաչել դեմենցիան
Գեւորգ Փաշիկյանի խոսքով՝ դեմենցիան ծերունական կամ նախածերունական հիվանդություն է, որը դասվում է հոգեկան հիվանդությունների շարքին։ Դրա տարածվածությունն աճում է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում՝ բնակչության ծերացման հետ մեկտեղ։ Դեմենցիայի զարգացմանը նպաստում են այնպիսի տարածված հիվանդություններ, ինչպիսիք են անոթային խնդիրները, արյան բարձր ճնշումը եւ այլն։
Հիվանդության նշանները՝ ապակողմնորոշում, բնավորության որոշակի գծերի սրացում, ագրեսիվություն, հարազատների ու հարեւանների հանդեպ մշտական մեղադրանքներ։ Սրա պատճառով ընտանիքում հաճախակի են լինում կոնֆլիկտներ։ Հարազատները պետք է հասկանան, որ սա բնավորության փոփոխություն չէ, այլ առողջական խնդիր, եւ պետք է դիմել բժշկի։ Այսօր, որպես կանոն, բժշկի դիմում են, երբ դեմենցիան արդեն զարգացած էլինում, եւ սկսվում են փսիխոտիկ վիճակներ։ Եթե ժամանակին դիմեք բժշկի՝ կոգնիտիվ ֆունկցիաների խանգարման փուլում, ապա կոգնիտիվ դեֆիցիտի մեծ մասը հնարավոր է վերականգնել»,- ասաց նա։
Ռիսկի գործոններ են, ըստ Քրիստինե Գալստյանի, ծխելը, կրթական ցածր մակարդակը, սոցիալական կապերի խզումը։

В Армении до 2026 года будет введен в действие Национальный план по профилактике деменции. Об этом на пресс-конференции 20 марта сообщили консультант Минздрава Армении по психиатрии Геворк Пашикян, главный специалист отдела общественного здоровья Минздрава Армении Кристина Галстян и руководитель программы «Уход за Альцгеймером – Армения» Офелия Камавосян.
Как сообщила Кристина Галстян, недавно правительство Армении утвердило стратегию развития здравоохранения на 2023-2026гг, частью которой является также Национальный план по профилактике деменции, который должен быть поэтапно внедрен до 2026 года.
План включает в себя:
Повышение визибильности заболевания
По словам Галстян, важно, чтобы общество могло распознавать проблему, понимало, что это не просто проблема возраста, а именно деменция. В этом случае семьи начнут раньше обращаться к врачу, и развитие глубокой деменции можно будет предотвратить.
Повышение осведомленности и умений медицинского персонала и членов семьи
Медицинский персонал также должен узнавать первые признаки заболевания, и иметь навыки ведения таких больных. Врачи первичного звена должны знать, на какой стадии заболевания они могут вести его самостоятельно, а когда требуется консультация узкого специалиста – невропатолога или психиатра.
«Для членов семьи должны быть образовательные программы. Эти пациенты трудно управляемы, для этого нужны специальные навыки. Из-за незнания и неумения общаться с такими больными члены семьи могут проявлять необоснованную агрессию к ним», - сказала она.
Создание специальных «клубов памяти»
«Есть цель создать клубы памяти, куда смогут приходить пожилые люди, развивать и тренировать когнитивные способности с помощью упражнений и общения», - сказала Кристина Галстян.
Руководитель программы «Уход за Альцгеймером – Армения» Офелия Камавосян проинформировала, что с клубом «Лофт» сегодня был подписан меморандум, согласно которому каждый четверг в клубе смогут проводить время люди старше 65-и лет по предварительной регистрации. Они смогут общаться со сверстниками, играть в развивающие игры, пить чай, кофе, смотреть фильмы, петь и танцевать. В дальнейшем во всех клубах «Лофт» в разных общинах Армении, или в местных амбулаториях будут организованы аналогичные «клубы памяти».
Немного статистики
Как сообщила руководитель программы «Уход за Альцгеймером – Армения» Офелия Камавосян, с 1 июня 2022 года они осуществляют в Армении программу «Здоровый мозг», в рамках которой впервые в нашей стране была осуществлена оценка когнитивных функций, памяти, ориентации в пространстве. Предварительные оценки данного исследования показывают, насколько актуальна проблема сегодня. «Оценка памяти среди граждан старше 40 лет показала, что 35,7% исследуемых имеют нарушения когнитивных функций. Это означает, что если эти люди обратятся к врачу на данной стадии, то можно остановить развитие деменции со своими нежелательными проявлениями», - сказала она.
Как распознать деменцию?
По словам Геворка Пашикяна, деменция – это старческая или предстарческая болезнь, которая классифицируется как психическое заболевание. Ее распространенность растет как в Армении, так и во всем мире, поскольку население стареет. Развитию деменции способствуют такие распространенные хронические заболевания, как проблемы с сосудами, повышенное кровяное давление и др.
Признаки болезни: дезориентация, обострение определенных черт характера, агрессивность, постоянные обвинения родственников и соседей. Из-за этого в семье возникают частые конфликты. «Родственники должны понимать, что это не изменение характера, а проблемы со здоровьем, и надо обратиться к врачу. Сегодня, как правило, обращаются к врачу, когда деменция уже прогрессирует, и начинаются психотические состояния. Если обратиться к врачу вовремя, на этапе нарушения когнитивных функций, то большую часть когнитивного дефицита можно восстановить», - сказал он.
Факторами риска, по словам Кристины Галстян, являются курение, низкий уровень образования, разрыв социальных связей.