Հայաստանում մինչեւ 2026 թվականը գործողության մեջ կդրվի Դեմենցիայի կանխարգելման ազգային պլանը։ Այս մասին մարտի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեցին առողջապահության նախարարության հոգեբուժության գծով խորհրդատու Գեւորգ Փաշիկյանը, առողջապահության նախարարության հանրային առողջության բաժնի գլխավոր մասնագետ Քրիստինե Գալստյանը եւ «Ալցհայմեր խնամք-Հայաստան» ծրագրի ղեկավար Օֆելյա Կամավոսյանը։
Քրիստինե Գալստյանը հայտնեց, որ վերջերս Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է առողջապահության զարգացման 2023-2026 թվականների ռազմավարությունը, որի մաս է կազմում նաեւ Դեմենցիայի կանխարգելման ազգային պլանը, որը պետք է փուլ առ փուլ ներդրվի մինչեւ 2026 թվականը։
Պլանը ներառում է.
Հիվանդության տեսանելիության բարձրացում
Գալստյանի խոսքով՝ կարեւոր է, որ հասարակությունը կարողանա ճանաչել խնդիրը, հասկանալ, որ սա պարզապես տարիքային փոփոխություն չէ, այլ հենց դեմենցիա։ Այս դեպքում ընտանիքները կսկսեն ավելի վաղ դիմել բժշկի, եւ խորը դեմենցիայի զարգացումը հնարավոր կլինի կանխել:
Բժշկական անձնակազմի եւ ընտանիքի անդամների տեղեկացվածության եւ կարողությունների բարձրացում
Բժշկական անձնակազմը նույնպես պետք է ճանաչի հիվանդության առաջին նշանները եւ ունենա նման հիվանդներին խնամելու հմտություններ: Առաջնային օղակի բժիշկները պետք է իմանան, թե հիվանդության որ փուլում կարող են ինքնուրույն վարել այն, եւ երբ է պահանջվում դիմել նեղ մասնագետի՝ նյարդաբանի կամ հոգեբույժի խորհրդատվության:
«Ընտանիքի անդամների համար կրթական ծրագրեր պետք է լինեն։ Այս հիվանդները դժվար կառավարելի են, դրա համար հատուկ հմտություններ են պետք: Անտեղյակության եւ նման հիվանդների հետ շփվելու անկարողության պատճառով ընտանիքի անդամները կարող են անհիմն ագրեսիա ցուցաբերել նրանց նկատմամբ»,- ասել է նա։
Հատուկ «հիշողության ակումբների» ստեղծում
«Նպատակ կա ստեղծել հիշողության ակումբներ, որտեղ տարեցները կարող են գալ, զարգացնել եւ մարզել ճանաչողական կարողությունները վարժությունների եւ հաղորդակցման միջոցով»,- ասաց Քրիստինե Գալստյանը։
«Ալցհայմեր խնամք Հայաստան» ծրագրի ղեկավար Օֆելյա Կամավոսյանը տեղեկացրեց, որ այսօր «Լոֆթ» ակումբի հետ ստորագրվել է հուշագիր, ըստ որի՝ 65 տարեկանից բարձր անձինք ամեն հինգշաբթի ժ․11․00 նախապես գրանցվելով կկարողանան ժամանակ անցկացնել ակումբում։ Նրանք կկարողանան շփվել հասակակիցների հետ, զարգացնող խաղեր խաղալ, թեյ, սուրճ խմել, ֆիլմեր դիտել, երգել ու պարել։ Հետագայում Հայաստանի տարբեր համայնքների բոլոր «Լոֆթ» ակումբներում կամ տեղական ամբուլատորիաներում նմանատիպ «հիշողության ակումբներ» կկազմակերպվեն։
Մի քիչ վիճակագրություն
Ինչպես նշեց «Ալցհայմեր խնամքՀայաստան» ծրագրի ղեկավար Օֆելյա Կամավոսյանը, 2022 թվականի հունիսի 1-ից Հայաստանում իրականացնում են «Առողջ ուղեղ» ծրագիրը, որի շրջանակներում առաջին անգամ մեր երկրում կոգնիտիվ ֆունկցիաների, հիշողության, տարածության մեջ կողմնորոշման գնահատում է իրականացվել։ Այս հետազոտության նախնական գնահատականները ցույց են տալիս, թե որքան է արդիական խնդիրն այսօր: «40-ից բարձր քաղաքացիների հիշողության գնահատումը ցույց է տվել, որ հարցվածների 35.7%-ն ունի կոգնիտիվ ֆունկցիաների խանգարումներ։ Սա նշանակում է, որ եթե այդ մարդիկ այս փուլում դիմեն բժշկի, ապա հնարավոր է կասեցնել դեմենցիայի զարգացումն իր անցանկալի դրսեւորումներով»,- ասաց նա։
Ինչպե՞ս ճանաչել դեմենցիան
Գեւորգ Փաշիկյանի խոսքով՝ դեմենցիան ծերունական կամ նախածերունական հիվանդություն է, որը դասվում է հոգեկան հիվանդությունների շարքին։ Դրա տարածվածությունն աճում է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում՝ բնակչության ծերացման հետ մեկտեղ։ Դեմենցիայի զարգացմանը նպաստում են այնպիսի տարածված հիվանդություններ, ինչպիսիք են անոթային խնդիրները, արյան բարձր ճնշումը եւ այլն։
Հիվանդության նշանները՝ ապակողմնորոշում, բնավորության որոշակի գծերի սրացում, ագրեսիվություն, հարազատների ու հարեւանների հանդեպ մշտական մեղադրանքներ։ Սրա պատճառով ընտանիքում հաճախակի են լինում կոնֆլիկտներ։ Հարազատները պետք է հասկանան, որ սա բնավորության փոփոխություն չէ, այլ առողջական խնդիր, եւ պետք է դիմել բժշկի։ Այսօր, որպես կանոն, բժշկի դիմում են, երբ դեմենցիան արդեն զարգացած էլինում, եւ սկսվում են փսիխոտիկ վիճակներ։ Եթե ժամանակին դիմեք բժշկի՝ կոգնիտիվ ֆունկցիաների խանգարման փուլում, ապա կոգնիտիվ դեֆիցիտի մեծ մասը հնարավոր է վերականգնել»,- ասաց նա։
Ռիսկի գործոններ են, ըստ Քրիստինե Գալստյանի, ծխելը, կրթական ցածր մակարդակը, սոցիալական կապերի խզումը։

March 20, 2023  22:21
The National Dementia Prevention Plan will be implemented in Armenia by 2026. This was announced at a press conference Monday by psychiatry consultant of the Ministry of Health, Gevorg Pashikyan, chief specialist of the public health department of the Ministry of Health, Kristine Galstyan, and head of the Alzheimer Care Armenia program, Ofelia Kamavosyan.
Kristine Galstyan said that the Armenian government recently approved the 2023-2026 healthcare development strategy, which includes the National Dementia Prevention Plan which shall be introduced in Armenia step by step by 2026.
The plan includes:
Increased visibility of the disease
According to Galstyan, it is important for the society to be able to recognize the problem, to understand that this is not just an age change, but dementia itself. In this case, families will start to consult a doctor earlier, and therefore it will be possible to prevent the development of deep dementia.
Increasing awareness and capacity of medical staff and family members
Medical personnel must also recognize the first signs of the disease and have the skills to care for such patients. Primary care physicians should know at what stage of the disease they can manage it on their own, and when it is required to consult a specialist: a neurologist or a psychiatrist.
"There should be educational programs for family members. These patients are difficult to manage; special skills are required for that. Due to ignorance and inability to communicate with such patients, family members can show unreasonable aggression towards them," Galstyan said.
Creation of special "memory clubs"
"There is a goal to create memory clubs where the elderly can come, develop, and train cognitive abilities through exercises and communication," said Kristine Galstyan.
Ofelia Kamavosyan, head of the Alzheimer Care Armenia program, informed that today, a memorandum was signed with the Loft club, according to which people over 65 years of age will be able to spend time in this club by pre-registering on Thursdays at 11am. They will be able to communicate with their peers, play educational games, drink tea and coffee, watch movies, sing and dance. In the future, similar "memory clubs" will be set up in all Loft clubs or local clinics in various communities of Armenia.
A few statistics
As Ophelia Kamavosyan, head of the Alzheimer Care Armenia program, mentioned, since June 1, 2022, the Healthy Brain program has been implemented in Armenia, within the framework of which, for the first time in our country, an evaluation of cognitive functions, memory, and orientation in space was carried out. Preliminary assessments of this research show how relevant this matter is today.
"Memory evaluation of people over 40 showed that 35.7% of the respondents have disorders of cognitive functions. This means that if these people turn to a doctor at this stage, it is possible to stop the development of dementia, with its unwanted manifestations," he said.
How to recognize dementia?
According to Gevorg Pashikyan, dementia is a senile or pre-senile disease which is classified among mental diseases. Its prevalence is increasing both in Armenia and throughout the world, along with the aging of the population. Common diseases such as vascular problems, high blood pressure, etc. contribute to the development of dementia.
Signs of dementia: disorientation, exacerbation of certain character traits, aggressiveness, constant accusations against relatives and neighbors. Because of this, there are frequent conflicts in the family. Relatives should understand that this is not a change of character, but a health problem, and they should consult a doctor. Today, as a rule, a doctor is consulted when dementia has already developed and psychotic states begin.
"If you consult a doctor in time, in the stage of impaired cognitive functions, most of the cognitive deficit can be restored," he said.
Risk factors, according to Kristine Galstyan, are smoking, low level of education, and breaking of social ties.