Դավիթ Մելիք-Նուբարյանը նշանակվել է Մոր եւ մանկան առողջության պահպանման ԳՀԿ–ի տնօրեն
Դավիթ Մելիք–Նուբարյանը նշանակվել է Մոր եւ մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրեն։ Նման որոշում գիտահետազոտական կենտրոնի բաժնետերերի ընդհանուր ժողովը կայացրել է նախօրեին՝ դեկտեմբերի 11-ին։ Այսօր՝ դեկտեմբերի 12-ին, Կենտրոնի աշխատակազմին է ներկայացվել նոր տնօրենը։
Դավիթ Մելիք-Նուբարյանը բուժանձնակազմի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է Երեւանի հնագույն ծննդատան զարգացման եւ բարեփոխման ծրագիրը: Նա խոստացել է, որ Կենտրոնը կպահպանի իր հիմնական պրոֆիլը, սակայն մատուցվող ծառայությունների շրջանակը կարող է ընդլայնվել։
NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում նոր տնօրենն ասել է, որ Կենտրոնի զարգացման ռազմավարությունը հիմնված է լինելու տասնամյակների ընթացքում ստեղծված ավանդույթների վրա։ Նա հիշեցրել է՝ Մոր եւ մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնը Երեւանի առաջին ծննդատունն է, որը հիմնադրվել է 1932 թվականին, եւ այն մեծ ներդրում է ունեցել մոր եւ մանկան առողջության զարգացման գործում եւ այսօր էլ պահպանում է մասնագիտական եւ գիտական մեծ ներուժ:
Ծրագրերը ներառում են կենտրոնի արդիականացում, ենթակառուցվածքների բարելավում եւ նորագույն բժշկական սարքավորումների ձեռքբերում: Մելիք-Նուբարյանը առանցքային է համարում ներդրումները մարդկային ներուժի զարգացման եւ բուժանձնակազմի շարունակական կրթության ուղղությամբ։
«Ես կարող եմ ասել, որ կենտրոնը շատ կայուն վիճակում է, սպասարկում է հարյուրավոր հղիներ եւ ծննդկաններ։ Կենտրոնը կայուն, իր ամբողջ ուժով աշխատում է, եւ այստեղ խոսքը գնում է զարգացման մասին, որը որ լինելու է», – ասաց նա։
Գործունեության նոր ուղղությունների պահով տնօրենը նշել է, որ ամեն դեպքում ամեն ինչ կձեւավորվի կնոջ առողջության շուրջ:
«Մեր կարգախոսն է. «Ամեն ինչ կնոջ համար, կնոջ շուրջ եւ կնոջ մասին»։ Եվ այդ տրամաբանության մեջ սա լինելու է կանանց համար կենտրոն, եւ վերանորոգումների նպատակն է կենտրոնն էլ ավելի հարմարավետ դարձնել եւ նոր ծառայություններ ներդնել։ Դա կարող են լինել նաեւ պլաստիկ, էսթետիկ ծառայություններ, բայց ամեն ինչ կնոջ շուրջ է պտտվելու։ Այլ, կենտրոնի գործունեությանը ոչ բնորոշ ծառայություններ չեն նախատեսվում», – ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է կենտրոնի նախկին տնօրեն, պրոֆեսոր Գեորգի Օկոեւին, Դավիթ Մելիք-Նուբարյանը նշել է, որ Օկոեւը կենտրոնի կարեւոր դեմքն է, եւ ինքն ամեն ինչ անելու է, որ պրոֆեսորը մնա Կենտրոնում։
Դավիթ Մելիք–Նուբարյանը 2017-2019թթ զբաղեցրել է ՀՀ Առողջապահության նախարարության Բժշկական օգնության քաղաքականության վարչության պետի պաշտոնը։ 2020-2021թթ –ին աշխատել է որպես ՀՀ Ազգային Ժողովի առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փորձագետ։  Հերացու անվան Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի Հանրային առողջության եւ առողջապահության կազմակերպման ամբիոնի ավագ դասախոս է։

Давид Мелик-Нубарян назначен директором НИЦ охраны здоровья матери и ребенка
Давид Мелик-Нубарян назначен директором Научно-исследовательского центра охраны здоровья матери и ребенка. Такое решение Общее собрание акционеров НИЦ приняло накануне, 11 декабря. Сегодня, 12 декабря, новый директор был представлен коллективу Центра.
Давид Мелик-Нубарян на встрече с медперсоналом представил планы по развитию и реформированию старейшего роддома в Ереване. Он обещал, что Центр сохранит свой основной профиль, но спектр предоставляемых услуг может быть расширен.
В беседе с NEWS.am Medicine новый директор сообщил, что стратегия развития Центра будет базироваться на тех традициях, которые создавались в течение десятилетий. Он напомнил, что НИЦ охраны здоровья матери и ребенка – первый роддом в Ереване, основанный в 1932 году. Он внес большой вклад в развитие сферы охраны здоровья матери и ребенка, и сегодня сохраняет большой профессиональный и научный потенциал.
В планах – модернизация Центра, улучшение инфраструктур, приобретение новейшего медицинского оборудования. Ключевым направлением Мелик-Нубарян считает инвестиции в развитие человеческого потенциала, в непрерывное профессиональное образование медперсонала.
«Я могу сказать, что Центр находится в стабильном состоянии, обслуживает сотни беременных и рожениц. Он работает в полную силу, и речь идет о дальнейшем развитии, и оно будет», - сказал он.
По поводу новых направлений деятельности директор отметил, что в любом случае все будет формироваться вокруг здоровья женщины.
«Наш девиз: «Все для женщины, вокруг женщины и о ней». В этой логике это будет центр для женщин. Цель ремонта – сделать его более комфортабельным и внедрить новые услуги. Это могут быть услуги эстетические, но все будет вокруг женщин. Другие, не присущие данному Центру виды деятельности не предусматриваются», - сказал он.
Что касается бывшего директора Центра, профессора Георгия Окоева, Давид Мелик-Нубарян отметил, что Окоев является ключевой фигурой центра, и он сделает все возможное, чтобы профессор остался в нем работать.
Давид Мелик-Нубарян в 2017-2019гг. занимал должность начальника управления политики медицинской помощи министерства здравоохранении Армении. В 2019-2020гг. был экспертом постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам. Старший преподаватель кафедры Общественного здоровья и организации здравоохранения Ереванского государственного медицинского университета им. Гераци.