ԱՄՆ-ում երեխաների մոտ 20 տոկոսը մարմնի զանգվածի բարձր ինդեքս ունի, դա այն ցուցանիշն է, որով բժիշկները որոշում են, թե արդյոք մարդը ճարպակալում ունի։ Նոր ուղեցույցում, որը հրապարակվել է երեքշաբթի ԱՄՆ կանխարգելիչ ծառայությունների թիրախային խմբի կողմից, նշվել է, որ բժիշկները պետք է միջամտեն եւ օգնեն այդ երեխաներին ավելի լավ վերահսկել իրենց քաշը, որպեսզի նրանք կարողանան առողջ լինել, տեղեկացրել է CNN-ը։
Ինչ է առաջարկում ուղեցույցը։
Երեխաների մարմնի զանգվածի բարձր ինդեքսը որոշվում է մի փոքր այլ կերպ, քան մեծահասակներինը։ Մեծահասակների համար մարմնի 30 եւ ավելի զանգվածը գտնվում է ճարպակալման սահմաներում։ Ճարպակալում ունեցող երեխա համարվում է նա, որի քաշը գտնվում է 95 պրոցենտիլի կամ ավելի բարձր մակարդակում իր տարիքի եւ սեռի երեխաների շրջանում, վկայում են ԱՄՆ հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխման կենտրոնի աճի աղյուսակները։ Օրինակ, 102 ֆունտ քաշ (46,2 կիլոգրամ) եւ 4 ֆուտ 6 դյույմ (137,1 սանտիմետր) հասակ ունեցող 10 տարեկան տղայի մարմնի զանգվածի ինդեքսը (ՄԶԻ) հավասար կլինի 22,9-ի։ Դա կնշանակի, որ նա 95 պրոցենտիլի մակարդակում է եւ ճարպակալում ունի։
Հենվելով 50 հետազոտությունների տվյալների վրա, որոնք ցույց են տվել երեխաների քաշի նվազում, թիրախային խումբը եկել է այն եզրակացության, որ ինտենսիվ վարքային միջամտությունները պետք են եւ երեխան ու նրա ծնողները պետք է ներգրավվեն բուժաշխատողների կողմից ցուցաբերվող օգնության մեջ տարեկան 26 ժամից ոչ պակաս։
Միջամտությունը կարող է ներառել ֆիզիկական վարժություններ բժշկի հսկողության ներքո, խմբային եւ անհատական խորհրդատվություններ, որոնց ընթացքում երեխաներին եւ նրանց ծնողներին կսովորեցնեն առողջ սնվել, ֆիզիկական անվտանգ վարժություններ կատարել, նպատակադրվել, ինչպես նաեւ վերահսկել սնունդն ու ֆիզիկական ակտիվությունը։
Ճարպակալումը ամենատարածված մանկական քրոնիկական հիվանդություններից է, եւ այն կարող է հանգեցնել առողջական այլ խնդիրների, այդ թվում եւ հոգեկան։
Շատ մանկաբույժներ ասում են, որ իրենց մոտ գալիս են երեխաներ, որոնք առողջական խնդիրներ ունեն՝ կապված ճարպակալման հետ։ Այդ հիվանդությունները մինչ այդ ասոցիացվում էին ավելի շատ մեծահասակների հետ, օրինակ՝ երկրորդ տեսակի դիաբետը, սրտի հիվանդությունները եւ արյան բարձր ճնշումը։
Ճարպակալումը երեխաներին եւ դեռահասներին դպրոցում ծաղրելու ամենատարածված պատճառներից է, վկայում է հետազոտությունը։

В США обнародовали новые рекомендации по борьбе с детским ожирением
Почти 20% детей в США имеют высокий индекс массы тела - показатель, по которому врачи определяют, есть ли у человека ожирение. В новом проекте рекомендаций, опубликованном во вторник Целевой группой по профилактическим услугам США, говорится, что врачи должны вмешаться и помочь таким детям лучше контролировать свой вес, чтобы они могли быть здоровыми, передает CNN.
Что содержится в предлагаемых рекомендациях
Высокий индекс массы тела у детей определяется несколько иначе, чем у взрослых. Для взрослых индекс массы тела 30 или выше находится в пределах ожирения. Ребенком с ожирением считается тот, чей вес находится на уровне или выше 95-го процентиля среди детей своего возраста и пола, согласно таблицам роста Центра по контролю и профилактике заболеваний США. Например, у 10-летнего мальчика весом 102 фунта (46,2 кг) и ростом 4 фута 6 дюймов (137,1 см)  ИМТ будет равен 22,9. Это отнесет его к 95-му процентилю и позволит предположить, что у него ожирение.
Основываясь на данных 50 исследований, показавших снижение веса у детей, целевая группа пришла к выводу, что интенсивные поведенческие вмешательства должны вовлекать ребенка и его родителей в не менее чем 26 часов помощи со стороны медицинского работника в год.
Вмешательство может включать в себя занятия физической активностью под наблюдением врача, групповые и индивидуальные консультации, в ходе которых детей и их родителей обучают здоровому питанию, безопасным вариантам физических упражнений, учат читать этикетки на продуктах питания, методам изменения поведения, постановке целей, а также способам контроля за питанием и физической активностью.
Ожирение - одно из самых распространенных детских хронических заболеваний, и оно может привести к целой жизни других проблем со здоровьем, в том числе и психических.
Многие педиатры говорят, что к ним приходят дети с проблемами здоровья, связанными с ожирением, которые раньше ассоциировались скорее со взрослыми, например, диабет второго типа, болезни сердца и высокое кровяное давление.
Ожирение также является одной из наиболее распространенных причин издевательств над детьми и подростками в школе, как показывают исследования.