Գիտնականները դեպրեսիայի բուժման անսպասելի մեթոդ են բացահայտել
Գիտնականների գնահատմամբ՝ երկրագնդի չափահաս բնակչության 5 տոկոսը տառապում է դեպրեսիայից, հոգեկան խանգարում, որը բացասաբար է ազդում մարդու տրամադրության վրա։
Դեպրեսիայի մակարդակն ավելացել է COVID-19-ի համավարակի ժամանակ եւ դրանից հետո եւ շարունակում է ավելանալ այնպիսի խնդիրների պատճառով, ինչպիսին են անհավասարությունը, աշխատանք կորցնելը եւ անարդյունավետ սոցիալական աջակցությունը։
Չնայած հակադեպրեսանտներն ընդհանուր առմամբ անվտանգ են առողջության համար, դրանք կարող են կողմնակի ազդեցություններ ունենալ, ինչպիսին են ստամոքսի հետ կապված խնդիրները, գլխացավը, քնի հետ կապված խնդիրները, սեռական դիսֆունցկիան, քաշի ավելացումը եւ տագնապի զգացումը, ինչը երբեմն կարող է վատացնել մարդու կյանքի որակը։
Այժմ Սան Ֆրանցիսկոյի Կալիֆոռնիական համալսարանի հետազոտողները հայտնաբերել են, որ դեպրեսիա ունեցող մարդկանց մարմնի ջերմաստիճանն ավելի բարձր է, քան նրանցը, ովքեր չեն տառապում դեպրեսիայից, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ բուժման նոր մեթոդները՝ ուղղված մարմնի ջերմաստիճանի իջեցմանը, օրինակ՝ ջերմային թերապիան տաք վաննայում կամ սաունայում, կարող են օգտակար լինել հոգեկան առողջության համար։
Հետազոտությունը հրապարակվել է Scientific Reports ամսագրում։
Վայլի անվան նեյրոգիտությունների ինստիտուտի եւ Օշերի անվան ինտեգրատիվ առողջության կենտրոնի (Սան Ֆրանցիսկոյի Կալիֆոռնիական համալսարան) հոգեբուժության դոցենտ, հետազոտության առաջատար հեղինակ, դոկտոր Էշլի Մեյսոնի խոսքով՝  դեպրեսիան խիստ իջեցնում է կյանքի որակը, իսկ բուժման առկա մեթոդները չեն բավարարում բնակչության կլինիկական պահանջմունքները։
Դա հանգեցրել է այն բանին, որ դոկտոր Մեյսոնը եւ նրա թիմը ուսումնասիրել են պոտենցիալ կապը դեպրեսիայի եւ մարմնի բարձր ջերմաստիճանի միջեւ։
«Այդ կապը հատկապես հետաքրքիր է, որովհետեւ կան տվյալներ, որոնք ցույց են տալիս, որ երբ մարդիկ դեպրեսիայի մեջ են գտնվում, անկախ այն բանից, թե ինչպես է նրանց համար ավելի լավ լինում, նրանց ջերմաստիճանն ունենում է կարգավորման միտում։ Բացի այդ, ի հայտ են եկել նոր տվյալներ, որոնք վկայում են, որ ջերմաստիճանային միջամտությունները կարող են նվազեցնել դեպրեսիայի ախտանշանները։ Օրինակ, կան տվյալներ այն մասին, որ ջերմային միջոցների, մասնավորապես՝ ինֆրակարմիր շոգեբաղնիքի օգտագործումը, առաջ է բերում մարմնի ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացում»,- եզրակացրել են գիտնականները։
Դոկտոր Մեյսոնը նշել է, որ մարմնի ջերմաստիճանի այդ բարձրացումը գործի կդնի օրգանիզմի ինքնասառեցման մեխանիզմները (ինչպիսին է քրտնարտադրությունը) եւ կարող է հանգեցնել մարմնի ջերմաստիճանի հետագա իջեցման. մարդը կսկսի քրտնել եւ սառեցնել ինքն իրեն։

Scientists have discovered an unexpected treatment for depression
Scientists estimate that 5% of the world's adult population suffers from depression, a mental disorder that negatively affects a person's mood.
Rates of depression increased during and after the COVID-19 pandemic and continue to rise due to issues such as inequality, job loss, and ineffective social support.
Although antidepressants are generally safe for health, they can have side effects such as stomach problems, headaches, sleep problems, sexual dysfunction, weight gain and anxiety, which can sometimes impair a person's quality of life.
Now, researchers from the University of California, San Francisco, have found that people with depression have higher body temperatures than those without depression, suggesting that new treatments aimed at lowering body temperature - such as heat therapy in a hot bath or sauna - could benefit mental health.
The study was published in the journal Scientific Reports.
According to Dr. Ashley Mason, associate professor of psychiatry at the Weill Neuroscience Institute and the Osher Center for Integrative Health at the University of California, San Francisco, and lead author of this study, depression severely reduces quality of life, and existing treatments do not meet the clinical needs of the population.
This led Dr. Mason and her team to explore the potential link between depression and elevated body temperature.
"This link is particularly interesting because there is data showing that when people come out of depression, no matter how much better they feel, their temperature tends to normalize. In addition, there is new evidence that temperature interventions can reduce symptoms of depression. For example, there is evidence that the use of heat treatments, particularly infrared saunas, causes a dramatic increase in body temperature," the scientists concluded.
Dr. Mason says that this increase in body temperature triggers the body's self-cooling mechanisms - such as sweating - and can lead to a subsequent drop in body temperature as the person sweats and cools themselves.