Գիտնականները դեպրեսիայի բուժման անսպասելի մեթոդ են բացահայտել
Գիտնականների գնահատմամբ՝ երկրագնդի չափահաս բնակչության 5 տոկոսը տառապում է դեպրեսիայից, հոգեկան խանգարում, որը բացասաբար է ազդում մարդու տրամադրության վրա։
Դեպրեսիայի մակարդակն ավելացել է COVID-19-ի համավարակի ժամանակ եւ դրանից հետո եւ շարունակում է ավելանալ այնպիսի խնդիրների պատճառով, ինչպիսին են անհավասարությունը, աշխատանք կորցնելը եւ անարդյունավետ սոցիալական աջակցությունը։
Չնայած հակադեպրեսանտներն ընդհանուր առմամբ անվտանգ են առողջության համար, դրանք կարող են կողմնակի ազդեցություններ ունենալ, ինչպիսին են ստամոքսի հետ կապված խնդիրները, գլխացավը, քնի հետ կապված խնդիրները, սեռական դիսֆունցկիան, քաշի ավելացումը եւ տագնապի զգացումը, ինչը երբեմն կարող է վատացնել մարդու կյանքի որակը։
Այժմ Սան Ֆրանցիսկոյի Կալիֆոռնիական համալսարանի հետազոտողները հայտնաբերել են, որ դեպրեսիա ունեցող մարդկանց մարմնի ջերմաստիճանն ավելի բարձր է, քան նրանցը, ովքեր չեն տառապում դեպրեսիայից, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ բուժման նոր մեթոդները՝ ուղղված մարմնի ջերմաստիճանի իջեցմանը, օրինակ՝ ջերմային թերապիան տաք վաննայում կամ սաունայում, կարող են օգտակար լինել հոգեկան առողջության համար։
Հետազոտությունը հրապարակվել է Scientific Reports ամսագրում։
Վայլի անվան նեյրոգիտությունների ինստիտուտի եւ Օշերի անվան ինտեգրատիվ առողջության կենտրոնի (Սան Ֆրանցիսկոյի Կալիֆոռնիական համալսարան) հոգեբուժության դոցենտ, հետազոտության առաջատար հեղինակ, դոկտոր Էշլի Մեյսոնի խոսքով՝  դեպրեսիան խիստ իջեցնում է կյանքի որակը, իսկ բուժման առկա մեթոդները չեն բավարարում բնակչության կլինիկական պահանջմունքները։
Դա հանգեցրել է այն բանին, որ դոկտոր Մեյսոնը եւ նրա թիմը ուսումնասիրել են պոտենցիալ կապը դեպրեսիայի եւ մարմնի բարձր ջերմաստիճանի միջեւ։
«Այդ կապը հատկապես հետաքրքիր է, որովհետեւ կան տվյալներ, որոնք ցույց են տալիս, որ երբ մարդիկ դեպրեսիայի մեջ են գտնվում, անկախ այն բանից, թե ինչպես է նրանց համար ավելի լավ լինում, նրանց ջերմաստիճանն ունենում է կարգավորման միտում։ Բացի այդ, ի հայտ են եկել նոր տվյալներ, որոնք վկայում են, որ ջերմաստիճանային միջամտությունները կարող են նվազեցնել դեպրեսիայի ախտանշանները։ Օրինակ, կան տվյալներ այն մասին, որ ջերմային միջոցների, մասնավորապես՝ ինֆրակարմիր շոգեբաղնիքի օգտագործումը, առաջ է բերում մարմնի ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացում»,- եզրակացրել են գիտնականները։
Դոկտոր Մեյսոնը նշել է, որ մարմնի ջերմաստիճանի այդ բարձրացումը գործի կդնի օրգանիզմի ինքնասառեցման մեխանիզմները (ինչպիսին է քրտնարտադրությունը) եւ կարող է հանգեցնել մարմնի ջերմաստիճանի հետագա իջեցման. մարդը կսկսի քրտնել եւ սառեցնել ինքն իրեն։

Ученые открыли неожиданный метод лечения от депрессии
По оценкам ученых, 5% взрослого населения планеты страдает от депрессии - психического расстройства, негативно влияющего на настроение человека.
Уровень депрессии вырос во время и после пандемии COVID-19 и продолжает расти из-за таких проблем, как неравенство, потеря работы и неэффективная социальная поддержка.
Хотя антидепрессанты в целом безопасны для здоровья, они могут иметь побочные эффекты, такие как проблемы с желудком, головная боль, проблемы со сном, сексуальная дисфункция, увеличение веса и чувство тревоги, что иногда может ухудшить качество жизни человека.
Теперь исследователи из Калифорнийского университета в Сан-Франциско обнаружили, что у людей с депрессией температура тела выше, чем у тех, кто не страдает депрессией, что позволяет предположить, что новые методы лечения, направленные на снижение температуры тела - например, тепловая терапия в горячей ванне или сауне - могут принести пользу психическому здоровью.
Исследование было опубликовано в журнале Scientific Reports.
По словам доктора Эшли Мейсон, доцента психиатрии Института нейронаук имени Вайля и Центра интегративного здоровья имени Ошера при Калифорнийском университете в Сан-Франциско и ведущего автора этого исследования, депрессия сильно снижает качество жизни, а существующие методы лечения не удовлетворяют клинические потребности населения.
Это привело к тому, что доктор Мейсон и ее команда изучили потенциальную связь между депрессией и повышенной температурой тела.
«Эта связь особенно интересна, потому что есть данные, показывающие, что когда люди выходят из депрессии, независимо от того, как им стало лучше, их температура имеет тенденцию к нормализации. Кроме того, появились новые данные, свидетельствующие о том, что температурные вмешательства могут уменьшить симптомы депрессии. Например, есть данные о том, что использование тепловых процедур, в частности инфракрасной сауны, вызывает резкое повышение температуры тела», - пришли к выводу ученые.
Доктор Мейсон говорит, что такое повышение температуры тела задействует механизмы самоохлаждения организма - такие как потоотделение - и может привести к последующему снижению температуры тела - человек потеет и сам  охлаждает себя.