Գիտնականները հայտարարել են, որ համոզիչ ապացույցներ են գտել, որ երեկոյան արյան ճնշման դեղեր ընդունելը բոլորովին էլ լավ չէ, քան դրանք առավոտյան՝ սրտի կաթվածից, ուղեղի կաթվածից, սրտի անբավարարությունից կամ մահից պաշտպանելու համար, ինչը նշանակում է, որ ավելի լավ է դեղերն ընդունեք ձեզ հարմար ժամանակ, գրում է բրիտանական The Independent-ը։
Եզրակացությունները, որոնք ներկայացված են 2024 թվականի Սրտաբանների եվրոպական ընկերակցության կոնգրեսում, հիմնված են հինգ հետազոտությունների տվյալների վրա, որոնց մասնակցել է գրեթե 47 հազար խնամյալ:
«Խնամյալները պետք է օրական մեկ անգամ ընդունեն արյան ճնշումն իջեցնող դեղամիջոցներ, որոնք լավագույնս համապատասխանում են իրենց նախասիրություններին և հանգամանքներին», - հայտարարել է Կանադայի Բրիտանական Կոլումբիայի համալսարանի պրոֆեսոր Ռիքի Թուրջոնը:
Պատրաստուկները տարբեր կերպ իջեցնում են արյան ճնշումը՝ ններգործելով սրտանոթային համակարգի տարբեր մասերի վրա։ Սակայն արյան ճնշման դեղեր ընդունելու ժամկետների վերաբերյալ հարցերը մնում են անպատասխան, և որոշ փորձագետներ պնդում են, թե մարդիկ իրենց դեղամիջոցները պետք է ընդունեն երեկոյան, քանի որ գիշերային արյան ճնշումը սրտանոթային հիվանդությունների արդյունքների առումով ավելի լավ ցուցանիշ է, քան ցերեկային արյան ճնշումը:
Այս կարևոր բացահայտումները այժմ պետք է բարձրացնեն այն հարցը, թե երբ է լավագույն ժամանակը քնելուց առաջ արյան ճնշման դեղամիջոցներ ընդունելու համար: Պրոֆեսոր Թուրջոնը նշել է, որ նախորդ հետազոտությունները, որոնք ուսումնասիրում էին գիշերային ժամերին արյան ճնշման դեմ նախատեսված դեղերի ազդեցությունը, ոչ միանշանակ արդյունքներ են ցույց տվել:
Ավելին պարզելու համար թիմը վերլուծել է հինգ հետազոտությունների տվյալները՝ համեմատելով արյան ճնշումն իջեցնող բոլոր պատրաստուկների գիշերային և առավոտյան չափաբաժինները: Արդյունքում գիտնականները հանգել են այն եզրակացությանը, որ դրանց ընդունման ժամանակն արդյունքների վրա չի ազդել։
Գիտնականների համոզմամբ՝ արյան ճնշման դեղերի ընդունման ժամկետները ոչ մի ազդեցություն չեն ունեցել երկրորդական իրադարձությունների վրա, դրանց թվում՝ կոտրվածքներին, գլաուկոմային, ինչպես նաև մտածողությանն ու հիշողությանն առնչվող իրադարձությունների վրա:

Ученые заявили, что они нашли убедительные доказательства того, что прием лекарств от артериального давления вечером ничуть не лучше, чем прием их утром, для защиты от сердечного приступа, инсульта, сердечной недостаточности или смерти – это означает, что лучше всего принимать их в удобное для вас время, пишет The Independent.
Результаты, представленные на Конгрессе Европейского общества кардиологов в 2024 году, основаны на данных пяти исследований с участием почти 47 000 пациентов.
«Пациенты должны принимать препараты, снижающие артериальное давление, один раз в день в любое время, которое наилучшим образом соответствует их предпочтениям и обстоятельствам», - заявил профессор Рики Турджон из Университета Британской Колумбии в Канаде.
Препараты по-разному снижают кровяное давление, воздействуя на различные отделы сердечно-сосудистой системы. Но остаются вопросы, связанные со сроками приема лекарств от артериального давления, и некоторые эксперты утверждают, что людям следует принимать лекарства вечером, поскольку ночное артериальное давление является лучшим показателем исходов сердечно-сосудистых заболеваний, чем дневное.
Эти важные результаты должны теперь поставить вопрос о том, когда лучше всего принимать лекарства от артериального давления перед сном Профессор Турджон отметил, что предыдущие исследования, в которых изучалось влияние лекарств от артериального давления на ночь, показали неоднозначные результаты.
Чтобы узнать больше, команда ученых проанализировала данные пяти исследований, сравнив ночной и утренний прием всех препаратов, снижающих артериальное давление. В итоге ученые пришли к выводу, что время приема не влияет на результаты.
По словам исследователей, сроки приема лекарств от артериального давления не оказали влияния на вторичные события, включая переломы, глаукому и события, связанные с мышлением и памятью.