iScience. Մանկության տարիների  առողջ ապրելակերպը գալիք տարիների առողջության հիմքն է դնում
Արևելյան Ֆինլանդիայի համալսարանի (UEF) գիտնականները պարզել են, որ մանկության տարիներին ճիշտ սնվելը և ֆիզիկական ակտիվությունը մեծ ազդեցություն են ունենում նյութափոխանակության և սրտանոթային առողջության վրա՝ նույնիսկ ապրելակերպի փոփոխությունից տարիներ անց: Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են iScience ամսագրում։
Հետազոտությանը մասնակցել են կամավորներ, որոնք մանկության և պատանեկության տարիքում հավատարիմ են եղել առողջ ապրելակերպի սկզբունքներին: Գիտնականները լաբորատոր անալիզի համար կամավորներից արյան նմուշներ են հավաքել։ Հետազոտողները կենտրոնացել են փոփոխությունների որոնման վրա մոլեկուլային մեխանիզմներում, որոնք ընկած են ֆիզիկական բարեկեցության վրա ճիշտ սննդի և սպորտի բարերար ազդեցության հիմքում:
Արյան նմուշները վերլուծելիս հետազոտողները կարողացել են բացահայտել 80 մետաբոլիտների (կենդանի բջիջներում նյութափոխանակության միջանկյալ նյութեր) փոփոխություններ այն կամավորների մոտ, որոնք նախկինում հետևել են առողջ ապրելակերպին: Այս փոփոխությունները կապված են եղել սրտանոթային և նյութափոխանակության խանգարումներով հիվանդությունների (շաքարախտ, ճարպակալում, ինֆարկտ, աթերոսկլերոզ) զարգացման հավանականության նվազման, օրգանիզմում մարսողության և ճարպային նյութափոխանակության բարելավման, ինչպես նաև բորբոքման մակարդակի նվազման հետ:
Գիտնականները նշել են, որ առավել նկատելի փոփոխությունները տեղի են ունեցել ճարպային ամիդներում, քաշի վերահսկմանը, ուտելու վարքի, քնի ինդուկցիայի, ցավի, տագնապի և զարկերակների աշխատանքի կարգավորմանը մասնակցող  մոլեկուլներում:
Հետազոտողներն ընդգծել են, որ 80 մետաբոլիտներից 17-ը փոփոխված են մնացել նույնիսկ ապրելակերպի փոփոխությունից ութ տարի անց: Այդուհանդերձ, օրգանիզմի համար առավել նկատելի օգուտը պահպանվել է  առաջին երկու տարվա ընթացքում:

iScience: здоровый образ жизни в детстве закладывает фундамент здоровья на годы
Ученые из Университета Восточной Финляндии (UEF) обнаружили, что правильное питание и физическая активность в детстве оказывают глубокое влияние на метаболизм и сердечно-сосудистое здоровье даже спустя годы после изменения образа жизни. Результаты исследования опубликованы в журнале iScience.
В исследовании приняли участие добровольцы, которые придерживались принципов здорового образа жизни (ЗОЖ) в детском и подростковом возрасте. Ученые собрали у испытуемых образцы крови для лабораторного анализа. Исследователи сосредоточились на поиске изменений в молекулярных механизмах, лежащих в основе положительного влияния правильного питания и спорта на физическое благополучие.
Анализируя образцы крови, исследователи смогли выявить изменения в 80 метаболитах (промежуточных продуктах обмена веществ в живых клетках) у добровольцев, которые ранее вели ЗОЖ. Эти изменения были связаны со снижением риска развития кардиометаболических заболеваний (сахарного диабета, ожирения, инфаркта, атеросклероза), улучшением пищеварения и жирового обмена в организме, а также снижением уровня воспаления.
Ученые отметили, что некоторые из наиболее заметных изменений произошли в жирных амидах, молекулах, участвующих в контроле веса, пищевого поведения, индукции сна, боли, тревоги и регуляции работы артерий.
Исследователи подчеркнули, что 17 из 80 метаболитов оставались измененными даже спустя восемь лет после изменения образа жизни. Тем не менее, наиболее значительной польза для организма сохранялась в первые два года.