Ավստրալացի տղամարդը դոնորի սրտին սպասելիս 100 օր ապրել է տիտանի արհեստական ​​սրտով
Սրտի սուր անբավարարությունից տառապող ավստրալացի տղամարդը դարձել է աշխարհում առաջին մարդը, որը բարհաջող կերպով դիմանալով 100 օր արհեստական ​​տիտանի սրտով՝ սպասելով դոնորի փոխպատվաստմանը: Ավստրալացի հետազոտողները և բժիշկները, ովքեր կատարել են վիրահատությունը, իմպլանտն «անժխտելի կլինիկական հաջողություն» են հռչակել, հայտնում է BBC-ն։
Խնամյալը 40-ամյա տղամարդ էր Նոր Հարավային Ուելսից (Ավստրալիայի նահանգ հարավ-արևելքում): Նա կամավոր դարձել է Ավստրալիայում ընդհանուր արհեստական ​​սրտի առաջին ստացողը (և վեցերորդն աշխարհում):
Առաջին հինգ իմպլանտացիաները կատարվել են անցյալ տարի ԱՄՆ-ում։ Այնուհետև բոլոր խնամյալները մինչև հիվանդանոցից դուրս գրվելը դոնորական սրտեր են ստացել։ Դոնորական սրտի իմպլանտացիայի և փոխպատվաստման միջև ամենաերկար ժամանակահատվածը տևել է 27 օր:
Ավստրալացի խնամյալի օրգանիզմում սարքը նոյեմբերի 22-ին Սիդնեյի Սուրբ Վինսենթի հիվանդանոցում տեղադրել է սրտանոթային և փոխպատվաստման վիրաբույժ Փոլ Յանսցը վեց ժամ տևած վիրահատության ժամանակ:
Արհեստական ​​սիրտը մշակվել է Կալիֆոռնիայում գործող BiVACOR ընկերությունը: Խնամյալը դրանով ապրել է ավելի քան 100 օր, մինչև մարտի սկզբին վերջապես դոնորական սիրտ է ստացել:
Գյուտը աշխարհում առաջին իմպլանտացվող պտտվող արյան պոմպն է, որը կարող է ամբողջությամբ փոխարինել մարդու սիրտը, օգտագործելով մագնիսական լևիտացիայի տեխնոլոգիան՝ կրկնօրինակելով առողջ սրտի բնական արյան հոսքը:
Իմպլանտը, որը դեռևս վաղ կլինիկական փորձարկումների փուլում է, մշակվել է երկփորոքային սրտի անբավարարության վերջնական փուլով բուժառուների համար, որը սովորաբար զարգանում է, երբ այլ պայմաններ՝ առավել հաճախ սրտի կաթված և կորոնար շնչերակ հիվանդություն, վնասել կամ թուլացրել են սիրտը, այնպես որ այն չի կարող արդյունավետ կերպով արյուն մղել օրգանիզմ:
BiVACOR-ի հիմնադիր ավստրալացի բիոինժեներ Դենիել Թիմսը, որը հորինել է սարքը, երբ հայրը մահացել է սրտի հիվանդությունից, հայտնել է, որ «ցնցող տեսարան է՝  տեսնել՝ ինչպես է տասնամյակների աշխատանքի արդյունքը կյանքի կոչվում»:
«BiVACOR-ի ամբողջ թիմը խորապես երախտապարտ է խնամյալին և նրա ընտանիքին՝ մեր ընդհանուր արհեստական ​​սրտին վստահելու համար, - ասված է նրա հայտարարության մեջ:-Նրանց քաջությունը ճանապարհ կհարթի անթիվ ավելի շատ խնամյալների համար՝ ստանալու այս փրկարար տեխնոլոգիան»:
Ավստրալիայի կառավարության տվյալներով՝ BiVACOR-ի «Արհեստական ​​սիրտ. առաջավոր գիծ» ծրագրի շրջանակում սարքի մշակման և առևտրայնացման համար 50 միլիոն դոլար է հատկացրել:
Աշխարհում ավելի քան 23 միլիոն մարդ ամեն տարի տառապում է սրտի անբավարարությունից, բայց միայն վեց հազարն է ի վիճակի դոնորական սիրտ ստանալ:

An Australian man suffering from acute heart failure has become the first person in the world to successfully survive 100 days with a titanium heart while waiting for a donor transplant, the BBC reports.
Australian researchers and doctors who performed the operation have declared the implant an undeniable clinical success.
The 40-year-old man from New South Wales had volunteered to be the first recipient of a total artificial heart in Australia—and the sixth in the world.
The first five implants were carried out in the US last year. All these patients then received donor hearts before being discharged from hospital. The longest period between implantation and transplantation of a donor heart was 27 days.
The device was implanted in the Australian patient's body on November 22 at St. Vincent’s Hospital Sydney by cardiovascular and transplant surgeon Paul Jansz during a six-hour operation.
The artificial heart was developed by California-based company BiVACOR. And the aforesaid Australian man lived with it for more than 100 days before finally receiving a donor heart in early March.
The invention is the world's first implantable rotary blood pump that can completely replace the human heart, using magnetic levitation technology to mimic the natural blood flow of a healthy heart.
The implant, which is still in early clinical trials, is being developed for patients with end-stage biventricular heart failure, which usually develops when some other conditions—most commonly heart attack and coronary artery disease—damage the heart's valves or weaken the heart so that it cannot pump blood effectively.
BiVACOR’s founder, Australian bioengineer Daniel Timms, who invented the device following his father’s death from heart disease, said it was “exhilarating to see decades of work come to fruition.”
“The entire BiVACOR team is deeply grateful to the patient and his family for placing their trust in our Total Artificial Heart,” he said in the statement. “Their bravery will pave the way for countless more patients to receive this lifesaving technology.”
The Australian implant was the first in a series planned by Monash University’s Artificial Heart Frontiers Program, a 50 million Australian dollar ($31 million) program to develop and commercialize three devices to treat heart failure.
More than 23 million people worldwide suffer from heart failure each year, but only 6,000 are eligible to receive a donor heart.