Ավստրալացի տղամարդը դոնորի սրտին սպասելիս 100 օր ապրել է տիտանի արհեստական ​​սրտով
Սրտի սուր անբավարարությունից տառապող ավստրալացի տղամարդը դարձել է աշխարհում առաջին մարդը, որը բարհաջող կերպով դիմանալով 100 օր արհեստական ​​տիտանի սրտով՝ սպասելով դոնորի փոխպատվաստմանը: Ավստրալացի հետազոտողները և բժիշկները, ովքեր կատարել են վիրահատությունը, իմպլանտն «անժխտելի կլինիկական հաջողություն» են հռչակել, հայտնում է BBC-ն։
Խնամյալը 40-ամյա տղամարդ էր Նոր Հարավային Ուելսից (Ավստրալիայի նահանգ հարավ-արևելքում): Նա կամավոր դարձել է Ավստրալիայում ընդհանուր արհեստական ​​սրտի առաջին ստացողը (և վեցերորդն աշխարհում):
Առաջին հինգ իմպլանտացիաները կատարվել են անցյալ տարի ԱՄՆ-ում։ Այնուհետև բոլոր խնամյալները մինչև հիվանդանոցից դուրս գրվելը դոնորական սրտեր են ստացել։ Դոնորական սրտի իմպլանտացիայի և փոխպատվաստման միջև ամենաերկար ժամանակահատվածը տևել է 27 օր:
Ավստրալացի խնամյալի օրգանիզմում սարքը նոյեմբերի 22-ին Սիդնեյի Սուրբ Վինսենթի հիվանդանոցում տեղադրել է սրտանոթային և փոխպատվաստման վիրաբույժ Փոլ Յանսցը վեց ժամ տևած վիրահատության ժամանակ:
Արհեստական ​​սիրտը մշակվել է Կալիֆոռնիայում գործող BiVACOR ընկերությունը: Խնամյալը դրանով ապրել է ավելի քան 100 օր, մինչև մարտի սկզբին վերջապես դոնորական սիրտ է ստացել:
Գյուտը աշխարհում առաջին իմպլանտացվող պտտվող արյան պոմպն է, որը կարող է ամբողջությամբ փոխարինել մարդու սիրտը, օգտագործելով մագնիսական լևիտացիայի տեխնոլոգիան՝ կրկնօրինակելով առողջ սրտի բնական արյան հոսքը:
Իմպլանտը, որը դեռևս վաղ կլինիկական փորձարկումների փուլում է, մշակվել է երկփորոքային սրտի անբավարարության վերջնական փուլով բուժառուների համար, որը սովորաբար զարգանում է, երբ այլ պայմաններ՝ առավել հաճախ սրտի կաթված և կորոնար շնչերակ հիվանդություն, վնասել կամ թուլացրել են սիրտը, այնպես որ այն չի կարող արդյունավետ կերպով արյուն մղել օրգանիզմ:
BiVACOR-ի հիմնադիր ավստրալացի բիոինժեներ Դենիել Թիմսը, որը հորինել է սարքը, երբ հայրը մահացել է սրտի հիվանդությունից, հայտնել է, որ «ցնցող տեսարան է՝  տեսնել՝ ինչպես է տասնամյակների աշխատանքի արդյունքը կյանքի կոչվում»:
«BiVACOR-ի ամբողջ թիմը խորապես երախտապարտ է խնամյալին և նրա ընտանիքին՝ մեր ընդհանուր արհեստական ​​սրտին վստահելու համար, - ասված է նրա հայտարարության մեջ:-Նրանց քաջությունը ճանապարհ կհարթի անթիվ ավելի շատ խնամյալների համար՝ ստանալու այս փրկարար տեխնոլոգիան»:
Ավստրալիայի կառավարության տվյալներով՝ BiVACOR-ի «Արհեստական ​​սիրտ. առաջավոր գիծ» ծրագրի շրջանակում սարքի մշակման և առևտրայնացման համար 50 միլիոն դոլար է հատկացրել:
Աշխարհում ավելի քան 23 միլիոն մարդ ամեն տարի տառապում է սրտի անբավարարությունից, բայց միայն վեց հազարն է ի վիճակի դոնորական սիրտ ստանալ:

Австралиец, страдавший острой сердечной недостаточностью, стал первым человеком в мире, успешно прожившим 100 дней с искусственным титановым сердцем в ожидании пересадки донорского. Австралийские исследователи и врачи, проводившие операцию, объявили, что имплантат имел «неоспоримый клинический успех», сообщает BBC.
Пациентом стал мужчина в возрасте 40 лет из Нового Южного Уэльса (штат на юго-востоке Австралии). Он добровольно согласился стать первым получателем полностью искусственного сердца в Австралии (и шестым в мире).
Первые пять имплантаций были проведены в прошлом году в США. Тогда все пациенты получили донорские сердца еще до выписки из больницы. Самый длительный период между имплантацией и трансплантацией донорского сердца составлял 27 дней.
Австралийскому пациенту установили устройство 22 ноября в больнице Святого Винсента в Сиднее в ходе шестичасовой операции, которую проводил кардиоторакальный хирург и хирург-трансплантолог Пол Янсц.
Искусственное сердце было разработано компанией BiVACOR, штаб-квартира которой находится в Калифорнии. С ним пациент и прожил более 100 дней, прежде чем в начале марта ему наконец пересадили донорское сердце.
Изобретение представляет собой первый в мире имплантируемый роторный кровяной насос, который может полностью заменить человеческое сердце, используя технологию магнитной левитации для воспроизведения естественного кровотока здорового сердца.
Имплантат, который пока находится на ранних стадиях клинических исследований, был разработан для пациентов с бивентрикулярной сердечной недостаточностью в конечной стадии, которая обычно развивается, когда другие заболевания — чаще всего инфаркт и ишемическая болезнь сердца — повредили или ослабили сердце так, что оно не может эффективно перекачивать кровь по организму.
Основатель компании BiVACOR, австралийский биоинженер Дэниел Тиммс, который изобрел устройство после смерти его отца от болезни сердца, отметил, что это «захватывающее зрелище — видеть, как десятилетия работы воплощаются в жизнь».
«Вся команда BiVACOR глубоко признательна пациенту и его семье за то, что они доверились нашему полностью искусственному сердцу, — говорится в его заявлении. — Их храбрость проложит путь к тому, чтобы еще бесчисленное множество пациентов получили эту спасительную технологию».
По данным правительства Австралии, которое выделило 50 миллионов долларов на разработку и коммерциализацию устройства BiVACOR в рамках программы «Искусственное сердце: на переднем крае», ежегодно более 23 миллионов человек во всем мире страдают от сердечной недостаточности, но только шесть тысяч могут получить донорское сердце.