Միջադեպը տեղի է ունեցել շաբաթ օրը՝ մարտի 7-ին, Վարանասիի համալսարանական հիվանդանոցին կից վնասվածքաբանության կենտրոնում: Ինչպես հայտնում է *Times of India* թերթը, տարեց կինը մահացել է այն բանից հետո, երբ նրան անհարկի վիրահատության են ենթարկել՝ պացիենտների նույնականացման կոպիտ սխալի պատճառով:
71-ամյա Ռադհիկա Դևին գտնվել է նյարդավիրաբուժության բաժանմունքում և սպասել է պլանային միջամտության, սակայն նրան սխալմամբ տարել են վիրահատարան՝ 82-ամյա Ռադհիկա Սինգհի փոխարեն:
Վիրաբույժները սկսել են աշխատանքը, սակայն ավագ օրդինատորը պացիենտի մոտ չի հայտնաբերել սպասվող կոնքազդրային կոտրվածքը: Դրանից հետո բուժքույրերը հաստատել են, որ տեղի է ունեցել շփոթություն: Բժիշկները մշակել են կատարված կտրվածքները և կնոջը վերադարձրել հիվանդասենյակ՝ առանց հարազատներին տեղյակ պահելու տեղի ունեցածի մասին:
Չորեքշաբթի՝ մարտի 18-ին, Ռադհիկա Դևիին կատարել են ճիշտ վիրահատությունը: Ավելի ուշ նրա մոտ բարդություններ են առաջացել, ինչի հետևանքով կինը մահացել է չորեքշաբթի՝ մարտի 28-ին:
Անփութության փաստը բացահայտվել է այն բանից հետո, երբ մահացածի թոռը բողոք է ներկայացրել բժշկական հաստատության տնօրենին: Դեպքի հետաքննության համար ստեղծվել է հատուկ հանձնաժողով: Ներկայումս փորձագետները ստուգումներ են անցկացնում՝ պարզելու բժշկական անձնակազմի մեղավորության աստիճանը:

В Индии нейрохирурги перепутали пациенток и поняли это во время операции
В Индии пожилая женщина скончалась после того, как ей провели ненужное хирургическое вмешательство из-за грубой ошибки при идентификации пациентов, сообщила газета Times of India.
Инцидент произошел в травматологическом центре при университетской больнице в Варанаси в субботу, 7 марта. По данным издания, 71-летняя Радхика Деви находилась в отделении нейрохирургии и ждала плановую процедуру, однако ее по ошибке доставили в операционную вместо 82-летней Радхики Сингх.
Хирурги начали работу, но старший ординатор не обнаружил у пациентки ожидаемого перелома бедра. После этого медсестры подтвердили, что произошла подмена. Врачи обработали сделанные разрезы и вернули женщину в палату, не уведомив ее родственников о случившемся.
В среду, 18 марта, Радхике Деви провели правильную операцию. Позже у нее возникли осложнения, в результате которых женщина скончалась в среду, 28 марта.
Факт халатности вскрылся после того, как внук погибшей подал жалобу директору медицинского учреждения. Для расследования происшествия сформировали специальную комиссию. В настоящее время эксперты проводят проверку и устанавливают степень вины медицинского персонала.