Ընդունված է, որ հարուստ կենսաբազմազանություն ունեցող միջավայրում՝ ֆերմաներում, ընտանի կենդանիներ ունեցող տներում և առհասարակ գյուղական վայրերում մեծացող երեխաներն ավելի հազվադեպ են տառապում ալերգիայից: Բայց ինչո՞ւ է դա այդպես։
Ամերիկացի հետազոտողները գտել են պատասխանը: Պարզվում է, որ վաղ տարիքում տարբեր մանրէների և սպիտակուցների հետ շփումը ձևավորում է ընդարձակ իմունային հիշողություն և արտադրում յուրահատուկ հակամարմիններ, որոնք ուշ տարիքում օգնում են արգելափակել ալերգիկ ռեակցիաները: Հետազոտողների խոսքով՝ անվնաս ալերգենների (ամբրոզիա, կատուներ, գետնանուշ և այլն) նկատմամբ չափազանց սուր արձագանքելու փոխարեն, «փորձառու» իմունային համակարգը դրսևորում է հավասարակշռված ռեակցիա:
Ստացված տվյալները կօգնեն մշակել ալերգիայի կանխարգելման ավելի արդյունավետ ռազմավարություններ, որոնք խրախուսում են վաղ շփումը բնական միջավայրի հետ և նոր բուժման մեթոդների կիրառումը, որոնք ուժեղացնում են պաշտպանիչ իմունային ռեակցիաները, այլ ոչ թե պարզապես ճնշում ախտանիշները: Հետազոտությունը հրապարակվել է Nature ամսագրում:
«Մենք ցանկանում էինք ստուգել այն վարկածը, թե արդյոք պակաս մաքուր միջավայրում ապրելը պաշտպանում է ալերգիայից,— ասում է իմունակենսաբանության պրոֆեսոր և հետազոտության առաջին հեղինակ Ռուսլան Մեջիթովը։— Հիմնական հարցը, որին մենք ուզում էինք պատասխանել, հետևյալն էր. ի՞նչ է տեղի ունենում իմունային համակարգի հետ, երբ մարդը գտնվում է բնական միջավայրում և շփվում է մեծ քանակությամբ մանրէների հետ»։
Սա պարզելու համար հետազոտողները համեմատել են մկների երկու խումբ։ Առաջին խումբը բաղկացած էր մանրէներով հարուստ միջավայրում մեծացած առանձնյակներից, որոնք նման էին բնական պայմաններում ապրող մկներին, հայտնում է «Նաուչնայա Ռոսսիյան»։ Երկրորդ խումբը բաղկացած է եղել ստերիլ պայմաններում մեծացած լաբորատոր մկներից։ Հետազոտողները երկու խմբերին էլ ենթարկել են ալերգենների ազդեցությանը, այնուհետև չափել կենդանիների ալերգիկ ռեակցիաները, հակամարմինների արտադրությունը և իմունային բջիջների ակտիվությունը։
Գիտնականները խթանել են մկների իմունային համակարգը՝ նրանց ենթարկելով տարածված վարակիչ գործոնների (ինֆեկցիոն ագենտների), ինչպես նաև բարդ սննդային ալերգենների ազդեցությանը, ինչպիսիք են սոյան, գետնանուշը և ոլոռը։ Հետազոտողները նաև որոշել են, թե որ տարիքում է մկների մոտ ալերգիայի զարգացման հավանականությունն ամենամեծը՝ համեմատելով նրանց վիճակը վաղ և հասուն տարիքում։
Պարզվել է, որ բնական պայմաններում մեծացած մկները զգալիորեն պաշտպանված են ծանր ալերգիկ ռեակցիաներից (ի տարբերություն լաբորատոր մկների)։ Բնական միջավայրում մեծացած մկներն ունեն յուրօրինակ իմունային հիշողություն, որը թույլ է տալիս նրանց հաղթահարել այնպիսի ալերգեններ, որոնց լաբորատոր մկները նախկինում երբեք չեն առնչվել։ Այս խաչաձև փոխազդող իմունային հիշողությունը փոխում է արձագանքի ուղղությունը՝ ալերգիա առաջացնող հակամարմիններից (IgE) դեպի ալերգիկ ռեակցիաներ չհարուցող պաշտպանիչ հակամարմիններ։
«Վայրի մկները ենթարկվում են ամենատարբեր միկրոօրգանիզմների ազդեցությանը, բայց չեն հիվանդանում։ Նրանք ներկայացնում են կենդանու բնական վիճակը, ինչպես նաև մարդու վիճակը՝ մոտավորապես մինչև 100 տարի առաջվա ժամանակահատվածը,— ասել է Մեջիթովը։— Ըստ էության, մենք հայտնաբերել ենք, որ մանրէների և այլ անտիգենների հետ բնական շփման դեպքում իմունային համակարգն աշխատում է բոլորովին այլ կերպ, քան ստերիլ մկների մոտ, որոնց իմունային համակարգն ակնհայտորեն բնականոն վիճակում չէ»։
Չափազանց «մաքուր» միջավայրում գտնվող իմունային համակարգը կարող է բավարար չափով մարզված չլինել և ավելի հաճախ խափանումներ ունենալ։ Ժամանակակից հասարակության մեջ ալերգիայի դեպքերի թիվը կտրուկ աճել է, և այս հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ ալերգիկ ռեակցիաների զարգացման գործում կարևոր դեր է խաղում շրջակա միջավայրը, այլ ոչ միայն գենետիկան։
«Ինդուստրացման, ինչպես նաև հակաբիոտիկների, ախտահանիչ միջոցների, հիգիենայի պարագաների և պատվաստումների կիրառման շնորհիվ մենք ավելի ու ավելի պաշտպանված ենք իսկապես վտանգավոր մանրէներից, և դա հիանալի է,— ասում է Մեջիթովը։— Սակայն դրա դիմաց մենք վճարում ենք նրանով, որ մեր իմունային համակարգը գտնվում է չմարզված, անպատրաստ վիճակում, ինչի հետևանքով անվնաս ազդեցությունները առաջացնում են պաթոլոգիական ալերգիկ ռեակցիա»։
Նոր տվյալները վկայում են այն մասին, որ ալերգենների ազդեցությունը և IgG հակամարմինների (իմունոգլոբուլին G)՝ արյան մեջ ամենատարածված հակամարմինների արտադրությունը կարող են օգնել արդեն իսկ առկա ալերգիկ հիվանդությունների բուժման հարցում։ Հետազոտողների խոսքով՝ այս հոդվածը լույս է սփռում նաև աուտոիմունային հիվանդությունների զարգացման գործում շրջակա միջավայրի դերի վրա։

Контакт с микробами в раннем возрасте формирует иммунную память
Принято считать, что дети, растущие в среде с богатым биоразнообразием — на фермах, в домах, где есть домашние животные, и в сельской местности в целом, — реже страдают от аллергии. Но почему так происходит?
Американские исследователи нашли ответ. Оказывается, контакт с различными микробами и белками в раннем возрасте формирует обширную иммунную память и вырабатывает специфические антитела, которые помогают блокировать аллергические реакции в более позднем возрасте. По словам исследователей, вместо чрезмерной реакции на безвредные аллергены (амброзию, кошек, арахис и т. д.) опытная иммунная система реагирует сбалансированно.
Полученные данные помогут в разработке более эффективных стратегий профилактики аллергии, поощряющих раннее знакомство с естественной средой и использование новых методов лечения, которые усиливают защитные иммунные реакции, а не просто подавляют симптомы. Исследование опубликовано в журнале Nature.
«Мы хотели проверить гипотезу о том, что жизнь в менее чистой среде защищает от аллергии, — говорит Руслан Меджитов, профессор иммунобиологии и первый автор исследования. — Главный вопрос, на который мы хотели ответить, звучал так: что происходит с иммунной системой, когда человек находится в естественной среде и сталкивается с большим количеством микробов?»
Чтобы выяснить это, исследователи сравнили две группы мышей. Одна группа состояла из особей, выращенных в среде с большим количеством микробов, — таких же, как мыши, живущие в естественной среде обитания, передает «Научная Россия». Вторая группа состояла из лабораторных мышей, выращенных в стерильных условиях. Исследователи подвергали обе группы воздействию аллергенов, а затем измеряли у животных аллергические реакции, выработку антител и активность иммунных клеток.
Ученые стимулировали иммунную систему мышей, подвергая их воздействию распространенных инфекционных агентов, а также сложных пищевых аллергенов, таких как соя, арахис и горох. Исследователи также определяли, в каком возрасте у мышей с наибольшей вероятностью могла развиться аллергия, сравнивая их состояние в раннем и взрослом возрасте.
Выяснилось, что мыши, выращенные в естественных условиях, в значительной степени защищены от тяжелых аллергических реакций по сравнению с лабораторными мышами. У мышей, выращенных в естественной среде, есть своего рода иммунная память, которая позволяет им справляться с аллергенами, с которыми лабораторные мыши никогда раньше не сталкивались. Эта перекрестно-реактивная иммунная память смещает реакцию с антител, вызывающих аллергию (IgE), в сторону защитных антител (IgG), которые не провоцируют аллергические реакции.
«Дикие мыши подвергаются воздействию всевозможных микроорганизмов, но не болеют. Они представляют собой нормальное состояние животного — и человека примерно до 100-летнего возраста, — сказал Меджитов. — По сути, мы обнаружили, что при нормальном контакте с микробами и другими антигенами иммунная система работает совсем не так, как у стерильных мышей, чья иммунная система явно не в норме».
В очень «чистой» среде иммунная система может быть недостаточно тренированной и чаще давать сбои. В современном обществе резко возросло число случаев аллергии, и это исследование показывает, что окружающая среда, а не только генетика, играет важную роль в развитии аллергических реакций.
«Благодаря индустриализации и использованию антибиотиков, дезинфицирующих средств, средств гигиены, вакцинации мы все больше защищены от по-настоящему опасных микробов, и это здорово, — говорит Меджитов. — Но за это приходится расплачиваться тем, что наша иммунная система находится в нетренированном, неподготовленном состоянии, и в результате безобидные воздействия вызывают патологическую аллергическую реакцию».
Новые данные свидетельствуют о том, что воздействие аллергенов и выработка антител IgG (иммуноглобулинов G) — наиболее распространенных антител в крови — могут помочь в лечении уже имеющихся аллергических заболеваний. По словам исследователей, эта статья также проливает свет на роль окружающей среды в развитии аутоиммунных заболеваний.