Գիտնականները մշակել են հակաքաղցկեղային նոր դեղամիջոց, որն ընդունակ է միաժամանակ ճնշել ուռուցքի աճը և շագանակագեղձի ագրեսիվ քաղցկեղի տարածումը օրգանիզմում: Ումեոյի համալսարանի մասնագետների միջազգային գործընկերների հետ համատեղ իրականացրած հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Signal Transduction and Targeted Therapy բժշկագիտական հանդեսում:
Շագանակագեղձի քաղցկեղը տղամարդկանց շրջանում ամենատարածված ուռուցքաբանական հիվանդություններից մեկն է: Դեպքերի մեծ մասում ուռուցքը զարգանում է դանդաղ և կյանքի համար անմիջական սպառնալիք չի ներկայացնում:
Սակայն բուժառուների մի մասի օրգանիզմում հիվանդությունն անցնում է ագրեսիվ ձևի, որի ժամանակ քաղցկեղային բջիջները տարածվում են այլ օրգաններ, առաջին հերթին՝ ավշային հանգույցներ և ոսկրեր:
Հետազոտողները մշակել են ամբողջությամբ մարդկային հակամարմին՝ դեղամիջոց, որը բաղկացած է բացառապես մարդկային ծագում ունեցող սպիտակուցներից: Սա այն պոտենցիալ կերպով դարձնում է ավելի համապատասխան որպես դեղամիջոց օգտագործելու համար: Շագանակագեղձի ագրեսիվ քաղցկեղի մոդելների վրա կատարված նախակլինիկական փորձարկումներում հակամարմինը հաջողությամբ ճնշել է ինչպես ուռուցքի աճը, այնպես էլ մետաստազների առաջացումը:
Նոր մոտեցումը հիմնված է ազդեցության նախկինում անհայտ մեխանիզմի վրա: Գիտնականները կարծում են, որ դեղամիջոցի աշխատանքի առանձնահատկությունների շնորհիվ ապագայում կողմնակի ազդեցությունների հավանականությունը կարող է ավելի ցածր լինել՝ համեմատած թերապիայի որոշ գոյություն ունեցող մեթոդների հետ:
Հետազոտողների գնահատմամբ՝ արդյունքները ցույց են տվել, որ մշակված բուժումն ազդում է հենց այնպես, ինչպես նախատեսվում էր, ինչը կարևոր փուլ է բուժառուների համար նոր դեղամիջոցի ստեղծման ճանապարհին:
Ընդսմին, նախքան մարդկանց վրա կիրառելը դեռ պետք է անցնել մի քանի փուլ: Անհրաժեշտ են անվտանգության լրացուցիչ հետազոտություններ, որից հետո դեղամիջոցը պետք է ստանա Եվրոպայի կամ ԱՄՆ-ի կարգավորող մարմինների հավանությունը:
Նախագծի գլխավոր նպատակն էր բարելավել շագանակագեղձի տարածված քաղցկեղ ունեցող տղամարդկանց կանխատեսումը և կյանքի որակը: Աշխատանքը շարունակվել է մի քանի տարի և դարձել բազմաթիվ հետազոտողների ու կազմակերպությունների համագործակցության արդյունք: Կարևոր դեր են խաղացել SciLifeLab Drug Discovery and Development Platform դեղերի մշակման հարթակի մասնագետները, որոնք օգնել են ստեղծել նոր դեղամիջոցի հիմքը դարձած հակամարմինը:
Հաջորդ փուլը կլինի այս թերապիայի կիրառման հնարավորության ուսումնասիրությունը պինդ ուռուցքների այլ տեսակների դեմ: Գիտնականները հույս ունեն, որ իրենց աշխատանքը ապագայում կհանգեցնի հակաքաղցկեղային նոր դեղամիջոցի հայտնվելուն, որն ընդունակ կլինի օգնել ավելի մեծ թվով բուժառուների:

Учёные разработали антитело, способное блокировать метастазирование рака простаты
Учёные разработали новый противораковый препарат, который способен одновременно подавлять рост опухоли и распространение агрессивного рака простаты по организму. Результаты исследования, проведённого специалистами Университета Умео совместно с международными коллегами, опубликованы в журнале Signal Transduction and Targeted Therapy.
Рак простаты является одним из самых распространённых онкологических заболеваний среди мужчин. В большинстве случаев опухоль развивается медленно и не представляет непосредственной угрозы для жизни.
Однако у части пациентов болезнь переходит в агрессивную форму, при которой раковые клетки распространяются в другие органы, прежде всего в лимфатические узлы и кости.
Исследователи разработали полностью человеческое антитело — препарат, состоящий исключительно из белков человеческого происхождения. Это делает его потенциально более подходящим для использования в качестве лекарственного средства. В доклинических испытаниях на моделях агрессивного рака простаты антитело успешно подавляло как рост опухоли, так и образование метастазов.
Новый подход основан на ранее неизвестном механизме действия. Учёные считают, что благодаря особенностям работы препарата вероятность побочных эффектов в будущем может быть ниже по сравнению с некоторыми существующими методами терапии.
По словам исследователей, результаты показали, что разработанное лечение действует именно так, как предполагалось, что является важным этапом на пути к созданию нового лекарства для пациентов.
Однако до применения у людей ещё предстоит пройти несколько этапов. Необходимы дополнительные исследования безопасности, после чего препарат должен получить одобрение регулирующих органов в Европе или США.
Главной целью проекта было улучшение прогноза и качества жизни мужчин с распространённым раком простаты. Работа продолжалась несколько лет и стала результатом сотрудничества многих исследователей и организаций. Важную роль сыграли специалисты платформы разработки лекарств SciLifeLab Drug Discovery and Development Platform, которые помогли создать антитело, ставшее основой нового препарата.
Следующим этапом станет изучение возможности применения этой терапии против других видов солидных опухолей. Учёные надеются, что их работа в будущем приведёт к появлению нового противоракового лекарства, способного помочь большему числу пациентов.