Ճամփորդությունից հետո պետք է զգուշանալ ոչ միայն հուշանվերներից. բժիշկները պատմել են, թե որ ախտանշաններին է պետք ուշադրություն դարձնել
14 հուլիսի, 2026  21:48
Այն երկրներից վերադառնալը, որտեղ տարածված են վարակիչ հիվանդությունները, կարող է ուղեկցվել ոչ միայն հաճելի հուշերով, այլև վարակների զարգացման վտանգով, որոնք ի հայտ են գալիս վերադառնալուց օրեր կամ նույնիսկ շաբաթներ անց։ Դրա մասին են հիշեցնում մասնագետները Medscape Europe բժշկագիտական հանդեսում հրապարակված հոդվածում։
Փորձագետներն ընդգծել են, որ շատ ճանապարհորդներ երկարատև թռիչքներից հետո հոգնածություն, մկանային ցավեր, մարսողության խանգարումներ, գլխացավ կամ ջերմության թեթև բարձրացում են զգում։ Սակայն նման ախտանշանները միշտ չէ, որ կապված են կլիմայավարժեցման կամ ժամային գոտիների փոփոխության հետ, և որոշ դեպքերում կարող են ուղևորության ընթացքում ձեռք բերված վարակիչ հիվանդություն մատնանշել։
Բժիշկներն ընդգծում են, որ ճանապարհորդությունից հետո ախտանշանների ի հայտ գալու դեպքում կարևոր է մանրամասն պատմել երթուղու, եղած երկրների, բնակության պայմանների և ակտիվության տեսակների մասին։ Նշանակություն ունի ոչ միայն այն պետությունը, որտեղ այցելել է մարդը, այլև այն, թե արդյոք նա ապրել է քաղաքում, թե գյուղական վայրում, գիշերե՞լ է վրաններում, շփվե՞լ է կրծողների հետ, թե՞ գտնվել է մեծ քանակությամբ մոծակներ ունեցող շրջաններում։
Մասնագետները խորհուրդ են տալիս առանձնակի ուշադրություն դարձնել տենդին։ Փորձագետների կարծիքով՝ այդ ախտանիշը կարող է վկայել մալարիայի, դենգե տենդի, չիկունգունյայի և մոծակների միջոցով փոխանցվող այլ վարակների մասին։ Ընդ որում, վերադառնալուց հետո ախտանշանների ի հայտ գալու ժամանակն օգնում է նեղացնել հնարավոր ախտորոշումների շրջանակը։ Այսպես, մալարիան կարող է դրսևորվել ուղևորությունից մի քանի շաբաթ անց, մինչդեռ դենգեն և չիկունգունյան սովորաբար զգալիորեն ավելի արագ են զարգանում։
Փորձագետները հիշեցնում են նաև, որ որոշ հիվանդություններ ի վիճակի են տարածվել նաև արևադարձային երկրների սահմաններից դուրս։ Օրինակ՝ վարակված ճանապարհորդը կարող է տեղական մոծակներին դենգե կամ չիկունգունյա վիրուսների փոխանցման աղբյուր դառնալ, եթե դրանք առկա են տվյալ տարածաշրջանում։ Հենց այդ պատճառով էլ որոշ բերովի վարակներ ենթակա են պարտադիր համաճարակաբանական վերահսկողության։
Բացի բարձր ջերմությունից, պետք է զգուշացնեն երկարատև փորլուծությունը հատկապես արյան հետքերով, կրկնվող փսխումը, մաշկային ցանը, արտահայտված գլխացավը, գիտակցության մթագնումը, քնկոտությունը, ուշադրության կենտրոնացման խանգարումը, ինչպես նաև դեղնուկը, որը կարող է վկայել լյարդի ախտահարման մասին։
Մասնագետները խորհուրդ են տալիս վերադառնալուց հետո ուշադիր զննել մաշկը։ Չապաքինվող բորբոքված կծածները կամ անսովոր մաշկային գոյացությունները կարող են տզերի միջոցով փոխանցվող վարակների կամ մակաբուծային հիվանդությունների նշան լինել։
Առանձին ուշադրություն պետք է դարձնել պատվաստումների ավարտին, եթե դրանք արվել են ուղևորությունից առաջ։ Այսպես, հեպատիտ Ա-ի դեմ պատվաստանյութը պահանջում է երկրորդ դեղաչափի ներարկում առաջին պատվաստումից 6–12 ամիս անց՝ երկարատև պաշտպանություն ձևավորելու համար։ Եթե ճանապարհորդության ժամանակ մարդուն կատարվել է կատաղության դեմ հրատապ կանխարգելում, վերադառնալուց հետո անհրաժեշտ է ավարտել պատվաստումների ամբողջական կուրսը։
Բժիշկները միաժամանակ խորհուրդ են տալիս ուղևորությունից հետո այցելել բուժող բժշկին խրոնիկական հիվանդություններ ունեցող մարդկանց, այն բուժառուներին, որոնց ճանապարհորդության ընթացքում փոփոխել են բուժումը, ինչպես նաև բոլոր նրանց, ովքեր արտերկրում բժշկական օգնության են դիմել։ Ուղևորության ժամանակ ստացված բժշկական փաստաթղթերը կօգնեն ճիշտ կազմակերպել հետագա հսկողությունն ու բուժումը։

После путешествия стоит опасаться не только сувениров: врачи рассказали, на какие симптомы обратить внимание
14 июля, 2026  21:48
Возвращение из поездки в страны, где распространены инфекционные заболевания, может сопровождаться не только приятными воспоминаниями, но и риском развития инфекций, которые проявляются спустя дни или даже недели после возвращения. Об этом напоминают специалисты в статье, опубликованной Medscape Europe.
По словам экспертов, многие путешественники после длительных перелетов испытывают усталость, мышечные боли, расстройства пищеварения, головную боль или небольшое повышение температуры. Однако такие симптомы не всегда связаны с акклиматизацией или сменой часовых поясов и в некоторых случаях могут указывать на инфекционное заболевание, приобретенное во время поездки.
Врачи подчеркивают, что при появлении симптомов после путешествия важно подробно рассказать о маршруте, странах пребывания, условиях проживания и видах активности. Значение имеет не только государство, которое посетил человек, но и то, жил ли он в городе или сельской местности, ночевал ли в палатках, контактировал ли с грызунами или находился в районах с большим количеством комаров.
Особое внимание специалисты рекомендуют уделять лихорадке. По словам экспертов, этот симптом может свидетельствовать о малярии, лихорадке денге, чикунгунье и других инфекциях, переносимых комарами. При этом время появления симптомов после возвращения помогает сузить круг возможных диагнозов. Так, малярия может проявиться через несколько недель после поездки, тогда как денге и чикунгунья обычно развиваются значительно быстрее.
Эксперты также напоминают, что некоторые заболевания способны распространяться и за пределами тропических стран. Например, инфицированный путешественник может стать источником передачи вирусов денге или чикунгуньи местным комарам, если они присутствуют в регионе. Именно поэтому отдельные завозные инфекции подлежат обязательному эпидемиологическому контролю.
Помимо высокой температуры, насторожить должны продолжительная диарея, особенно с примесью крови, повторная рвота, кожная сыпь, выраженная головная боль, спутанность сознания, сонливость, нарушение концентрации внимания, а также желтуха, которая может свидетельствовать о поражении печени.
Специалисты рекомендуют после возвращения внимательно осмотреть кожу. Незаживающие воспаленные укусы или необычные кожные образования могут быть признаком инфекций, передаваемых клещами, либо паразитарных заболеваний.
Отдельное внимание следует уделить завершению вакцинации, если она проводилась перед поездкой. Так, вакцина против гепатита А требует введения второй дозы через 6–12 месяцев после первой для формирования длительной защиты. Если во время путешествия человеку проводили экстренную профилактику бешенства, после возвращения необходимо завершить полный курс вакцинации.
Врачи также советуют посетить лечащего врача после поездки людям с хроническими заболеваниями, пациентам, которым во время путешествия изменяли лечение, а также всем, кто обращался за медицинской помощью за рубежом. Медицинские документы, полученные во время поездки, помогут правильно организовать дальнейшее наблюдение и лечение.