Օրական մեկ ավոկադոյի օգտագործումը կարող է օգնել նվազեցնել սրտանոթային հիվանդությունների զարգացման կարևոր ռիսկի գործոններից մեկն այն մարդկանց մոտ, ովքեր տառապում են աբդոմինալ գիրությամբ։ Նման եզրակացության են եկել Փենսիլվանիայի նահանգային համալսարանի հետազոտողները։ Աշխատանքի արդյունքները հրապարակվել են Journal of Clinical Lipidology ամսագրում։
Գիտնականները պարզել են, որ ավոկադոյի կանոնավոր օգտագործումը նվազեցնում է արյան մեջ ցածր խտության լիպոպրոտեինների (ՑԽԼ) մասնիկների կոնցենտրացիան։ Ի տարբերություն ՑԽԼ խոլեստերինի ընդհանուր մակարդակի՝ այս մասնիկների քանակը համարվում է սրտանոթային հիվանդությունների ռիսկի ինքնուրույն ցուցանիշ։ Հետազոտողների գնահատմամբ՝ արձանագրված փոփոխությունները համապատասխանում են սրտանոթային հիվանդությունների զարգացման ռիսկի մոտավորապես 4%-անոց նվազմանը։
«Եթե մարդը ցանկանում է բարելավել իր սննդի որակը, ապա փոքրիկ փոփոխությունն իրագործելն անհամեմատ ավելի հեշտ է, քան սննդակարգն ամբողջությամբ փոխելը։ Գիրություն ունեցող մարդկանց համար օրական մեկ ավոկադո ուտելը կարող է հրաշալի առաջին քայլ դառնալ»,- նշել է հետազոտության առաջին հեղինակ Ջանհավի Դամանին։
ՑԽԼ մասնիկները խոլեստերինը տեղափոխում են ամբողջ օրգանիզմով։ Ընդ որում, երկու հոգի կարող են ունենալ «վատ» խոլեստերինի միևնույն մակարդակը, սակայն սրտանոթային հիվանդությունների տարբեր ռիսկայնություն, եթե նրանցից մեկի մոտ ՑԽԼ մասնիկների քանակն ավելի շատ է։ Հատկապես վտանգավոր են մանր մասնիկները, որոնք ավելի հեշտությամբ են ներթափանցում զարկերակների պատերի մեջ և նպաստում աթերոսկլերոտիկ վահանիկների առաջացմանը։
Այս վահանիկների կուտակմանը զուգընթաց՝ անոթները նեղանում են և կորցնում իրենց առաձգականությունը, ինչը ֆիզիկական ծանրաբեռնվածության կամ սթրեսի ժամանակ բարձրացնում է արյան ճնշումը և մեծացնում այնպիսի բարդությունների հավանականությունը, ինչպիսին է սրտամկանի ինֆարկտը։
Հետազոտության ընթացքում վերլուծվել են 25 տարեկանից բարձր 786 չափահաս անձանց տվյալներ, որոնք մասնակցել են վեցամսյա «Habitual Diet and Avocado Trial» գիտափորձին։ Բոլոր մասնակիցներն ունեցել են որովայնային գիրություն։ Կամավորների կեսը շարունակել է հետևել իր սովորական կենսակերպին, իսկ մյուս կեսն ամեն օր կերել է մեկական ավոկադո՝ առանց փոխելու իր մնացած սննդակարգն ու ֆիզիկական ակտիվության մակարդակը։
Ավելի վաղ այս հետազոտության շրջանակներում ցույց էր տրվել, որ ավոկադոյի ամենօրյա օգտագործումը չի հանգեցնում մարմնի քաշի կամ գոտկատեղի շրջագծի նվազմանը, սակայն նպաստում է ՑԽԼ խոլեստերինի մակարդակի իջեցմանը։
Նոր վերլուծությունը ցույց է տվել, որ այն մասնակիցների մոտ, ովքեր ամեն օր ավոկադո են կերել, ՑԽԼ մասնիկների կոնցենտրացիան նվազել է միջինում 49 նանոմոլով՝ մեկ լիտրի հաշվարկով, ինչը համապատասխանում է սրտանոթային հիվանդությունների ռիսկի մոտ 4%-անոց կրճատմանը։
Հեղինակները նշում են, որ թեև այս էֆեկտը չի կարելի հսկայական համարել՝ համեմատած սննդակարգի համալիր բարելավման օգուտների հետ, այնուամենայնիվ, այն կարևոր քայլ է սրտի առողջության ամրապնդման ճանապարհին։
Դրական ազդեցությունը նկատվել է անկախ մասնակիցների տարիքից, սեռից, ռասայից, էթնիկ պատկանելությունից և մարմնի զանգվածի ինդեքսից։ Սա թույլ է տալիս ենթադրել, որ ավոկադոյի ներառումը սննդակարգում կարող է օգտակար լինել որովայնային գիրություն ունեցող մարդկանց մեծամասնության համար։
«Մեր հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ օրական մեկ ավոկադո ուտելու օգտակար ազդեցությունը պահպանվում է նաև իրական կյանքում, որտեղ մարդկանց սննդակարգը շատ ավելի քիչ է վերահսկվում, քան կլինիկական հետազոտությունների խիստ պայմաններում»,- ընդգծել է աշխատանքի համահեղինակ Քրիստինա Պետերսենը։
Այդուհանդերձ, հետազոտողները խորհուրդ են տալիս սննդակարգում էական փոփոխություններ կատարելուց առաջ խորհրդակցել բժշկի կամ որակավորված սննդաբանի հետ՝ հաշվի առնելով առողջական անհատական առանձնահատկությունները։

Ежедневное употребление одного авокадо может помочь снизить один из важных факторов риска сердечно-сосудистых заболеваний у людей с абдоминальным ожирением. К такому выводу пришли исследователи из Университета штата Пенсильвания (Penn State). Результаты работы опубликованы в журнале Journal of Clinical Lipidology.
Ученые обнаружили, что регулярное употребление авокадо снижает концентрацию частиц липопротеинов низкой плотности (ЛПНП) в крови. В отличие от уровня холестерина ЛПНП, количество этих частиц считается самостоятельным показателем риска сердечно-сосудистых заболеваний. По оценкам исследователей, выявленные изменения соответствуют примерно 4%-ному снижению риска развития сердечно-сосудистых заболеваний.
«Если человек хочет улучшить качество своего питания, небольшое изменение зачастую легче осуществить, чем полностью менять рацион. Для людей с ожирением ежедневное употребление авокадо может стать хорошим первым шагом», — отметила первый автор исследования Джанхави Дамани.
Частицы ЛПНП переносят холестерин по организму. При этом два человека могут иметь одинаковый уровень «плохого» холестерина, но разный риск сердечно-сосудистых заболеваний, если у одного из них количество частиц ЛПНП выше. Особенно опасны мелкие частицы, которые легче проникают в стенки артерий и способствуют образованию атеросклеротических бляшек.
По мере накопления бляшек сосуды становятся уже и менее эластичными, что повышает артериальное давление при физических нагрузках или стрессе и увеличивает вероятность таких событий, как инфаркт миокарда.
В исследовании были проанализированы данные 786 взрослых старше 25 лет, участвовавших в шестимесячном исследовании Habitual Diet and Avocado Trial. Все участники имели абдоминальное ожирение. Половина добровольцев продолжала придерживаться привычного образа жизни, а другая половина ежедневно съедала по одному авокадо, не меняя остальной рацион и уровень физической активности.
Ранее в рамках этого исследования было показано, что ежедневное употребление авокадо не приводит к снижению массы тела или уменьшению окружности талии, однако способствует снижению уровня холестерина ЛПНП.
Новый анализ показал, что концентрация частиц ЛПНП у участников, ежедневно употреблявших авокадо, снизилась в среднем на 49 наномолей на литр, что соответствует приблизительно 4%-ному снижению риска сердечно-сосудистых заболеваний.
Авторы отмечают, что эффект нельзя назвать значительным по сравнению с пользой от комплексного улучшения рациона, однако он представляет собой важный шаг на пути к укреплению здоровья сердца.
Положительное влияние наблюдалось независимо от возраста, пола, расы, этнической принадлежности и индекса массы тела участников, что позволяет предположить, что включение авокадо в рацион может быть полезным для большинства людей с абдоминальным ожирением.
«Наше исследование показывает, что полезные эффекты ежедневного употребления авокадо сохраняются и в реальной жизни, где рацион людей гораздо менее контролируем, чем в условиях клинических исследований», — подчеркнула старший автор работы Кристина Петерсен.
Исследователи рекомендуют перед внесением существенных изменений в питание проконсультироваться с врачом или дипломированным диетологом, чтобы подобрать наиболее подходящий рацион с учетом индивидуальных особенностей здоровья.