Արհեստական բանականությունը սովորել է հայտնաբերել սրտային անբավարարությունը ԷՍԳ-ով
Արհեստական բանականությունը (ԱԲ), վերլուծելով էլեկտրասրտագրի (ԷՍԳ) տվյալները, կարողանում է հայտնաբերել սրտի ձախ փորոքի դիսֆունկցիայի և անբավարարության տարբեր ձևեր՝ պահպանված արտամղման ֆրակցիայով (HFpEF), վկայում է նոր հետազոտությունը, որի արդյունքները հրապարակվել են Journal of the American Heart Association-ում։
Ուեյք Ֆորեսթի համալսարանի գիտնականները մշակել են արհեստական ​​բանականությամբ աշխատող ԷՍԳ երկու մոդել և դրանք փորձարկել են ավելի քան 165 հազար պացիենտների մոտ 1,08 միլիոն թվային ԷՍԳ-ների զանգվածային տվյալների բազայի վրա: Բացի այդ, ալգորիթմները փորձարկվել են 42 880 պացիենտների մանկական խմբի վրա՝ 72 832 ԷՍԳ-ներով:
Մոդելը կարողացել է ճշգրիտ հայտնաբերել ձախ փորոքի արտամղման ֆրակցիայի նվազումը, որը սրտի անբավարարության հիմնական նշաններից մեկն է: Ստանդարտ 12 ալիքանի ԷՍԳ-ի համար տարբեր տեսակի խանգարումների հայտնաբերման ճշգրտությունը տատանվել է 80-ից մինչև 90 տոկոս: Նույնիսկ մեկ ալիքով ԷՍԳ-ով աշխատող մոդելը համեմատելի արդյունքներ է ցույց տվել:
Հետազոտողները նշել են, որ սովորական մեքենայական ուսուցման մոդելները, որոնք հիմնված են միայն կլինիկական պացիենտների տվյալների վրա, ավելի վատ են փոխանցվել այլ խմբերի վրա: Միևնույն ժամանակ, ԷՍԳ-ի ԱԲ-վերլուծությանը ստանդարտ բժշկական տվյալներ ավելացնելը զգալի բարելավում չի ապահովել՝ միայն ԷՍԳ-ի օգտագործման համեմատ:
Աշխատանքի հեղինակների կարծիքով՝ տեխնոլոգիան կարող է դառնալ էժան գործիք սրտի հիվանդությունների վաղ հայտնաբերման համար, քանի որ միալիքանի ԷՍԳ-ն հասանելի է նույնիսկ շարժական սարքերում։
«ԱԲ-ով միացված ԷՍԳ-ն կարող է ճշգրիտ հայտնաբերել սրտի ձախ փորոքի դիսֆունկցիան և անբավարարությունը պահպանված արտամղման ֆրակցիայով նույնիսկ մեկ ալիքի ձայնագրություններից՝ հնարավորություն բացելով էժան զանգվածային սքրինինգի առջև», - նշվել է հետազոտության մեջ:

Artificial intelligence (AI) can accurately identify different types of left ventricular dysfunction and heart failure with preserved ejection fraction (HFpEF) using electrocardiogram (ECG) data, according to a new study published in the Journal of the American Heart Association.
Researchers at Wake Forest University developed two AI-powered ECG models and evaluated them using a large dataset of nearly 1.08 million digital ECGs from more than 165,000 patients. The algorithms were also validated in a pediatric cohort comprising 42,880 patients with 72,832 ECG recordings.
The AI models accurately detected reduced left ventricular ejection fraction (LVEF), one of the key indicators of heart failure. Using standard 12-lead ECGs, the models achieved 80% to 90% accuracy in identifying different types of left ventricular dysfunction. A model based on single-lead ECG recordings produced comparable results.
The researchers found that conventional machine learning models relying only on patients' clinical data performed less well when applied to different patient populations. Moreover, adding routine clinical information to the AI-based ECG analysis did not significantly improve diagnostic performance compared with using ECG data alone.
According to the study authors, the technology could become a low-cost tool for the early detection of heart disease, particularly because single-lead ECGs can be recorded using portable and wearable devices.
"AI-enabled ECG analysis can accurately identify left ventricular dysfunction and heart failure with preserved ejection fraction, even from a single-lead recording, opening new opportunities for low-cost, large-scale cardiovascular screening," the researchers concluded.