Առաջատար համաշխարհային սրտաբանական ընկերությունները առաջին անգամ մշակել են միոկարդի ինֆարկտի համընդհանուր սահմանում՝ հրաժարվելով շփոթեցնող համարակալման համակարգից: Եվրոպական սրտաբանության ընկերության (ESC) 2026 թվականի կոնգրեսում ներկայացված նոր դասակարգումը սրտի կաթվածը բաժանում է երեք հստակ խմբերի՝ ախտորոշումը և բուժումը բարելավելու համար:
Միոկարդի ինֆարկտը սրտի մկանների մի հատվածի մահն է՝ արյան շրջանառության անբավարարության պատճառով, որը ազդում է 60 տարեկանից երիտասարդ մարդկանց 3.8%-ի և 9.5%-ի վրա: Նախկինում բժիշկները օգտագործում էին ինֆարկտի տեսակների բարդ համակարգ, ինչպիսիք են առաջին կամ չորրորդը, որը շփոթեցնում էր և՛ հիվանդներին, և՛ մասնագետներին: Այժմ Էդինբուրգի համալսարանի (Մեծ Բրիտանիա), Դյուկի համալսարանի բժշկական կենտրոնի (ԱՄՆ) և Սիդնեյի համալսարանի (Ավստրալիա) գիտնականները առաջարկել են ինֆարկտները բաժանել առաջնային, երկրորդային և պրոցեդուրային: Առաջին տեսակը տեղի է ունենում ինքնաբուխ՝ անոթային խնդիրների պատճառով, երկրորդը՝ արյան ճնշման կտրուկ անկման ժամանակ թթվածնի անբավարարության պատճառով, իսկ երրորդ տեսակը դրսևորվում է սրտի վիրահատությունից հետո 30 օրվա ընթացքում: «Մենք այլևս կարիք չունենք հիվանդների հետ քննարկելու տարօրինակ թվեր։ Այժմ մենք կարող ենք հասկանալի լեզվով բացատրել նրանց սրտի կաթվածի պատճառը, որպեսզի մարդիկ հասկանան իրենց հիվանդությունը և հետագա բուժման անհրաժեշտությունը», - ընդգծել է Դյուկի համալսարանի բժշկական կենտրոնի պրոֆեսոր Քրիստին Նյուբին։
Նոր սահմանումը Հիվանդությունների միջազգային դասակարգման (ICD-11) հետ կապելը բժիշկներին թույլ կտա ավելի հեշտությամբ հավաքել ճշգրիտ վիճակագրություն հիվանդների վերաբերյալ և ուսումնասիրել պաթոլոգիայի հազվագյուտ պատճառները։ Օրինակ՝ ինքնաբուխ պսակաձև զարկերակի դիսեկցիան (SCAD)՝ անոթի պատի վտանգավոր պատռվածքը, որը հիմնականում ազդում է կանանց վրա, ներկայումս հաճախ չի ախտորոշվում՝ տարեցների համար ոչ տիպիկ ախտանիշների պատճառով։
Պարզեցված համակարգը օգուտ կբերի ոչ միայն բժիշկներին, այլև հենց հիվանդներին։ Ռուսաստանում, որտեղ սրտանոթային հիվանդությունները մնում են մահվան հիմնական պատճառը, հստակ կատեգորիաների ներդրումը հնարավորություն կտա ավելի արագ և համապատասխան բուժում իրականացնել։ Նոր ստանդարտների ներդրմանը զուգընթաց բժիշկները կանխատեսում են, որ սրտի կաթվածի թաքնված ձևերից մահացությունը կնվազի, հատկապես երիտասարդ կանանց շրջանում։

August 28, 2026  17:28
Leading international cardiology organizations have developed a universal definition of myocardial infarction, moving away from the complicated numbering system previously used to classify heart attacks. The new classification, presented at the 2026 Congress of the European Society of Cardiology (ESC), divides myocardial infarctions into three broad categories designed to make diagnosis and treatment easier.
A myocardial infarction occurs when part of the heart muscle dies because its blood supply is disrupted. It affects an estimated 3.8% of people under 60 and 9.5% of those over 60. In the past, doctors used a complex system that referred to different types of heart attacks by numbers, such as type 1 or type 4, which could be confusing for both patients and healthcare professionals.
Researchers from the University of Edinburgh in the UK, Duke University Medical Center in the US, and the University of Sydney in Australia have now proposed a simpler classification: primary, secondary, and procedural myocardial infarctions.
Primary heart attacks occur spontaneously as a result of problems affecting the coronary arteries. Secondary infarctions are caused by an imbalance between the heart’s oxygen supply and demand, for example during significant changes in blood pressure or other physiological stress. Procedural infarctions occur in connection with medical interventions and are defined as those developing within 30 days after cardiac surgery or procedures.
“We will no longer have to discuss strange numbers with patients. We can now explain the cause of their heart attack in straightforward terms, helping people understand their condition and the need for further treatment,” said Christine Newby, a professor at Duke University Medical Center.
Linking the new definition to the International Classification of Diseases (ICD-11) could also help doctors collect more accurate statistics and investigate rare causes of myocardial infarction. One example is spontaneous coronary artery dissection (SCAD), a dangerous tear in the wall of a coronary artery that disproportionately affects women. SCAD can be difficult to diagnose because its symptoms may not fit neatly into older classification systems.
The simplified framework could benefit both healthcare professionals and patients by making the causes and types of myocardial infarction easier to communicate and record. As the new standards are adopted, researchers hope they will improve the recognition of less typical forms of heart attack and ultimately contribute to better patient outcomes.