Կեռասն երիտասարդացնում է օրգանիզմը
Կեռասն օգնում է ավելի երկար պահպանել երիտասարդությունը, այն բարելավում է նյութափոխանակության գործընթացները օրգանիզմում, ամրապնդում իմունիտետն ու պաշտպանում քաղցկեղից: Այս մասին են հայտնում Միչիգանի համալսարանի մասնագետները:
Կեռասի դրական ազդեցությունը օրգանիզմի վրա գիտնականները բացատրում են դրանում կենսաբանորեն ակտիվ նյութերի պարունակության բարձր մակարդակով:
«Այն օգնում է օրգանիզմին ազատ ռադիկալների դեմ պայքարում, որոնք ստիպում են մեզ ծերանալ ու ավելի ծեր երեւալ», - բացատրում են մասնագետները:
Նշենք, որ Միչիգանի համալսարանի մասնագետները միակը մասնագետները չեն, որոնք կեռասը սուպերմթերք են անվանում: Տաֆտսի համալսարանի գիտնականները եւս կարծում են, որ կեռասում ավելի շատ հակաօկսիդանտներ են պարունակվում՝ այլ հատապտուղների համեմատ:
Մասնագետների խոսքով՝ բալն ու կեռասը հագեցած են B խմբի վիտամիններով, որոնք դրական են անդրադառնում նյարդային համակարգի, մաշկի, մազերի ու եղունգների վրա:
Կեռասը նաեւ առանձնանում է կալիում պարունակության բարձր մակարդակով, որը կարգավորում է օրգանիզմում հեղուկի պարունակությունը եւ զարկերակային ճնշումը: Բացի այդ՝ բալն ու կեռասը պարունակում են նաեւ բազմաթիվ կումարիններ՝ իմունիտետն ամրապնդող նյութեր:

Черешня омолаживает организм – ученые
Черешня помогает дольше оставаться молодым, улучшает обменные процессы в организме, усиливает иммунитет и защищает от рака. Об этом сообщают исследователи, представляющие Университет Мичигана.
Положительное воздействие черешни на организм ученые объясняют повышенным уровнем содержания в ней биологически активных веществ.
«Она помогает организму бороться со свободными радикалами, которые заставляют нас стареть и выглядеть старше», - поясняют специалисты.
Отметим, что ученые из мичиганского университета не единственные, кто назвал черешню суперплодом. Биологи из центра питания и старения Университета Тафтса также считают, что в плодах черешни (и вишни) содержится гораздо больше антиоксидантов, чем в чернике, клубнике, ежевике и малине.
По словам специалистов, вишня и черешня насыщены витамины группы В, улучшающими состояние нервной системы, кожи, волос и ногтей. Кроме того, эти ягоды полны витамина А, витаминов Е и С, способствующих замедлению старения, в том числе серьезных неврологических «возрастных» патологий, таких как болезнь Альцгеймера.
Также черешня отличается большим количеством калия, который поддерживает баланс жидкости в организме и нормализует кровяное давление. А еще в черешне и вишне содержится много кумаринов — веществ, повышающих иммунитет.