Ոչ ինֆեկցիոն հիվանդությունների (օրինակ սրտի հիվանդությունների) դեպքերի ու դրանցից մահացության 70 տոկոսի պատճառը անառողջ կենսակերպն է ու նույնիսկ սխալ սնունդը մանուկ հասակում: Ի՞նչ կենսակերպ պետք է վարի երեխան, որպեսզի առողջ մեծանա ու հնարավորինս ապահովագրի իրեն ոչ ինֆեկցիոն հիավնդություններից: Այս մասին NEWS.am Medicine-ի թղթակցին պատմել է «Արաբկիր» բուժկենտրոնին կից Երեխաների ու դեռահասների առողջության ինստիտուտի ղեկավար Սերգեյ Սարգսյանը:
Սնունդ
Սնունդը հսկայական դեր է կատարում երեխայի կյանքում ու զարգացման մեջ, դրա համար էլ ծայրաստիճան կարեւոր է այն ճիշտ կազմակերպելը: Կրծքկեր հասակում երեխան պետք է սնվի բացառապես կրծքի կաթով, իսկ 6 ամսականից սկսած՝ պետք է լրացուցիչ սնունդ ստանա, որը նրան անհրաժեշտ նյութերով կապահովի:
Մեծանալուն զուգահեռ՝ երեխայի սննդակարգը պետք է նորանոր մթերքներ ներառի, որոնք կապահովեն նրա նորմալ զարգացումը: Առաջին հայացքից ամեն ինչ շատ հեշտ է թվում, սակայն իրականում մանկաբույժները հսկայական քանակության խնդիրների են բախվում:
Օրինակ, ինչպես նշեց Սերգեյ Սարգսյանը, Հայաստանում բավականին շատ երեխաներ կան, որոնք ամբողջ օրը թեյով ու թխվածքաբլիթով են սնվում: Ոմանց ծնողները շատ աղքատ են ու չեն կարող նորմալ օգտակար մթերք գնել: Իսկ մյուսների ծնողներն էլ դա չեն անում պարզապես որովհետեւ չգիտեն, թե ինչպես պետք է սնվի երեխան:
Ակտիվություն
Շատ ժամանակակից երեխաներ շատ ժամանակ են անցկացնում համակարգիչների ու պլանշետների մոտ: Սա իհարկե շատ հարցերում օգտակար է ու նույնպես կարեւոր երեխայի զարգացման համար, բայց եթե երեխան չափից շատ զբաղվի դրանցով՝ ապա ուրիշ զբաղմունքների ու ֆիզիկական ակտիվության համար ժամանակ չի ունենա:
Մասնագետը նշում է, որ շատ կարեւոր է, որ երեխան ոչ միայն համակարգչային խաղեր խաղա, այլեւ ամենասովորական խորանարդիկներով, որոնք զարգացնում են նրա տարածական մտածելակերպը: Բացի դրանից պետք չէ մոռանալ ֆիզիկական ակտիվության կարեւորության մասին, որը ոչ միայն նպաստում է ոսկորների աճին ու զարգացմանը, այլեւ երեխային պաշտպանում է մի շարք խնդիրներից՝ եթե ոչ այսօր, ապա ապագայում:
Բացի դրանից այն երեխաները,որոնք չափից շատ ժամանակ են անցկացնում համակարգչի մոտ, դպրոցում շփման խնդիրներ են ունենում, չէ՞ որ նրանք սովորել են վիրտուալ շփմանը, իսկ իրական շփումը նրանց համար ինչ -որ սարսափելի ու անհասկանալի բան է:
Ծխել
Հայ դպրոցականների շարքերում ծխելն այդքան տարածված չէ, որքան որոշ այլ երկրներում, սակայն այստեղ էլ շատ երեխաներ պասիվ ծխողներ են դառնում: Ծխախոտի ծխի ազդեցության հետեւանքով այդ երեխաների մոտ զարգանում են առողջական զարազան խնդիրներ, որոնք տարիքի հետ կարող են խորանալ ու վերածվել մեկ ուրիշ՝ ավելի լուրջ խնդիրների: Դրա համար էլ, ինչպես նշեց մասնագետը, ծայրաստիճան կարեւոր է երեխաներին պաշտպանել ծխախոտի ծխի ցանկացած ազդեցությունից:

Причина 70 процентов случаев неинфекционных заболеваний (например, болезней сердца) и смертей от них – привычки, нездоровый образ жизни и даже неправильное питание в детстве. Какой же образ жизни должен вести ребенок, чтобы вырасти в здорового взрослого и по возможности обезопасить себя от неинфекционных заболеваний? Об этом корреспонденту NEWS.am Medicine рассказал педиатр Сергей Саргсян, руководитель Института здоровья детей и подростков при медицинском центре «Арабкир».
Питание играет огромную роль в жизни и развитии ребенка, поэтому крайне важно организовать его правильно. В грудном возрасте ребенок должен питаться исключительно грудным молоком, а с 6-месячного возраста должен получать также прикорм, который обеспечит его организм необходимыми веществами.
По мере взросления ребенка в его рацион должны включаться все новые и новые продукты, которые обеспечат ему нормально развитие. На первый взгляд, все очень просто, однако на деле педиатры сталкиваются с огромным количеством проблем.
Например, как отметил Сергей Саргсян, в Армении есть немало детей, которые весь день питаются чаем с печеньем. Родители некоторых слишком бедны и не могут купить нормальные, полезные продукты. Родители других же не делают этого просто из-за отсутствия знаний о том, как должен питаться ребенок.
Активность
Многие современные дети много времени проводят у компьютеров и планшетов. Это, конечно, во многом полезно и по-своему важно для их развития, но если ребенок будет слишком много времени проводить за этими занятиями, времени для других занятий и физической активности у него будет меньше.
Специалист напоминает, что очень важно, чтобы ребенок играл не только в компьютерные игры, но и в самые обычные кубики, которые развивают его пространственное мышление. Кроме того, не стоит забывать о важности физической активности, которая не только способствует росту и развитию костей, но и защитит ребенка – если не сегодня, то в будущем – от целого ряда проблем.
Кроме того, дети, которые слишком много времени проводили у компьютера, в школе сталкиваются с серьезной проблемой с общением, ведь они привыкли лишь к виртуальному общению, а реальное общение для них – что-то страшние и непонятное.
Среди армянских школьников курение не так распространено, как в некоторых других странах, однако здесь многие дети становятся пассивными курящими. Из-за воздействия сигаретного дыма у этих детей развиваются различные проблемы со здоровьем, которые с возрастом могут углубиться и перерасти в другие, более серьезные проблемы. Поэтому, как отметил специалист, крайне важно защищать детей от любого воздействия сигаретного дыма и растить их в свободном от сигарет доме.