Կեղտոտ գուլպաներից ինչու է այդքան վատ հոտ գալիս
Ինչու է կեղտոտ հագուստից  եւ հատկապես գուլպաներից այդքան վատ հոտ գալիս: Այդ հարցին պատասխանը փորձել են փնտրել Northumbria University-ի գիտնականները: Իրենց հետազոտության մասին նրանք պատմել են  Journal of Chromatography A լրատվական գործակալության էջերին:
Պարզվել է, որ անկրկնելի «բույրի» հիմնական բաղադրիչներ են հանդիսանում վեց բավականին պարզ օրգանական մոլեկուլ մանրէական ծագմամբ, որոնց դեմ կարելի է պայքարել տաք ջրում լվանալու միջոցով:
Մարդկային քրտինքն ինքնին հոտ չունի, իսկ օգտագործած գուլպաների յուրահատուկ հոտն իրականում մեր մաշկի վրա ապրող մանրէների կենսագործունեության հետեւանքն է: Նրանք սնվում են քրտինքում առկա նյութերով եւ տարբեր միացություններ են արտազատում` երբեմն ուժեղ հոտ ունեցող:
Այս հոտերից ազատվելն այնքան էլ հեշտ չէ. շատերը հավանաբար նկատել են, որ նույնիսկ լվացքից հետո հագուստից առաջվա նման թարմության հոտ չի գալիս: Հետազոտողներն ասում են, որ դրա մեղավորը լվացքի ցածր ջերմաստիճանն է եւ  հոտավետ լվացքի փոշի  չօգտագործելը:
Հոտավետ գուլպաների եւ վերնաշապիկների դեմ պայքարի առավել արդյունավետ մեթոդներ գտնելու համար Նորտումբրիայի համալսարանի գիտնականները ուսումնասիրել են օգտագործված հագուստի միկրոաշխարհը: Այդ նպատակով նրանք կամավորների խումբ են ընտրել ութ հոգուց` վեց տղամարդու եւ երկու կնոջ, որոնք պատրաստ էին որոշակի պայմաններում (օրինակ` սպորտով զբաղվելու ընթացքում) 10 ժամ հագուստ եւ կոշիկներ կրել, առանց հանելու: Դրանից հետո փորձարկման մասնակիցները պետք է օգտագործված հագուստը սառեցնեին սառնարանում եւ հանձնեին գիտնականներին:
Հետազոտողները հոտոտել են բոլոր նմուշները եւ գնահատել են դրանց հոտը տասը միավորանոց սանդղակով: Հետո հագուստը լվացել են լվացքի մեքենայում`  20°C-ի պայմաններում, ոչ հոտավետ լվացքի փոշով: Հետագայում «քրտինքի խտանյութի» բաղադրությունն ուսումնասիրվել է   գազային հատուկ քրոմատոգրաֆի օգնությամբ: Դա օգնել է պարզել, որ հոտ է գալիս ընդամենը վեց միացությունից` կարագաթթվից, դիմեթիլսուլֆիդից, դիմեթիլ տրիսուլֆիդից, 2-հեպտանոնից,  2-նոնանոնից եւ 2-օկտանոնից:
Հագուստը բոլոր բաղադրիչներից լիովին մաքրելուն օգնել է միայն մեկ ժամ  60°C-ում լվացքը: Գիտնականները հույս ունեն, որ հայտնաբերված նյութերի հետագա ուսումնասիրությունը կօգնի հասկանալ, թե ինչպես է հնարավոր պայքարել դրանց դեմ սառը ջերմաստիճանում, ինչպես նաեւ` հնարավոր է արդյոք այնպիսի լվացքի փոշի ստեղծել, որը հոտը հեռացնի սառը ջրով լվացման դեպքում:

Почему грязные носки так плохо пахнут?
Почему грязная одежда и особенно носки так ужасно пахнут? Ответ на этот вопрос попытались найти ученые из Northumbria University. О своем исследовании они рассказали на страницах информационного агентства Journal of Chromatography A.
Как оказалось, основными компонентами неповторимого «аромата» являются шесть достаточно простых органических молекул бактериального происхождения, бороться с которыми можно лишь при помощи стирки в горячей воде.
Человеческий пот сам по себе не имеет запаха, а специфический запах ношеных носков и одежды – это на самом деле продукт жизнедеятельности микробов, живущих на нашей коже. Они питаются веществами, содержащимися в поте, и выделяют различные соединения – порой сильно пахнущие.
Избавиться от этих запахов бывает весьма непросто: многие, наверное, замечали, что даже после стирки вещи нередко по-прежнему не пахнут свежестью. Исследователи говорят, что виной тому – низкие температуры стирки без ароматизированных моющих средств.
Чтобы найти наиболее эффективные методы борьбы с пахнущими носками и рубашками, химики из университета Нортумбрии детально изучили микромир ношеных вещей. Для этого они набрали группу добровольцев из восьми человек – шести мужчин и двух женщин, готовых в определенных условиях (например, во время занятий спортом) носить не снимая одежду и обувь по 10 часов. После этого участники эксперимента должны были использованные вещи заморозить в холодильнике и передать ученым.
Все образцы исследователи понюхали и оценили их запах по десятибалльной шкале. Затем одежду простирнули в машине при 20°C с небольшим количеством неароматизированного моющего средства. Далее был изучен химический состав «экстракта пота» при помощи специального газового хроматографа. Это помогло обнаружить, что запах исходит всего от шести летучих органических соединений – комбинации масляной кислоты, диметилсульфида, диметилового трисульфида, 2-гептанона, 2-нонанона, и 2-октанона.
Полностью очистить вещи от всех компонентов неприятного запаха помогла лишь стирка в течении часа при 60°C. Ученые надеются, что дальнейшее изучение обнаруженных веществ поможет понять, как можно с ними бороться при низких температурах, а также, возможно ли создать стиральный порошок, который удалял бы запах пота при стирке в холодной воде.