Հայերը միկրոտարրերի պակաս չէին ունենա, եթե ավանդական սնունդը գերադասեին ֆասթ-ֆուդին. ԱՄՆ-ից մասնագետ
30 մայիսի, 2016  14:07
Հայ ավանդական սնունդը շատ օգտակար եւ սննդարար է, եւ եթե բոլոր հայերը տոլմա, թաբուլե, պանիր, մածուն եւ այլ ուտեստներ ուտեին ֆասթ-ֆուդի եւ քաղցրեղենի փոխարեն, միկրոտարրերի պակասի խնդիր ընդհանրապես գոյություն չէր ունենա: Բայց մշտական զբաղվածության պատճառով հայերը գնալով ավելի եւ ավելի հաճախակի են պիցցա, նրբերշիկ եւ այլ մթերքներ ուտում, որոնք գործնականում չեն պարունակում օրգանիզմի համար անհրաժեշտ վիտամիններ եւ հանքանյութեր: Արդյունքում ավելի ու ավելի այժմեական է դառնում սննդարար նյութերի պակասի խնդիրը, հատկապես` երեխաների մոտ, որոնց աճը եւ զարգացումը դրանից սկսում են դանդաղել: Այդ մասին NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Կոլումբիայի համալսարանի Սննդի ինստիտուտի (ԱՄՆ) դասախոս Կիմ Հեքիմյանը:
Նրա խոսքով, սննդում միկրոտարրերի պակասի խնդիրն այսօր այժմեական է բոլոր երկրներում: ԱՄՆ-ում, որտեղ ապրում եւ աշխատում է Կիմ Հեքիմյանը, մարդիկ հեռացել են նորմալ, առողջ սննդակարգից եւ արդեն 30 տարի հիմնականում ֆասթ-ֆուդով են սնվում:
«Մենք չենք ուզում, որ Հայաստանը նույն սխալը թույլ տա: Հենց այսօր սկսեք առաջ մղել ձեր ավանդական սնունդը, որը շատ առողջ է եւ օգտակար եւ սահմանափակեք «գլոբալիզացված» սննդի, ֆասթ-ֆուդի պարունակությունը սննդակարգում: Այդ դեպքում չեք բախվի ճարպակալման եւ օրգանիզմում վիտամինների եւ հանքանյութերի պակասի խնդրին, որին մենք բախվել ենք ԱՄՆ-ում», - նշել է Կիմ Հեքիմյանը:
Հայ օգնության ոնդի, Կոլումբիայի համալսարանի Սննդի ինստիտուտի  (ԱՄՆ) եւ Հայաստանում Ամերիկյան համալսարանի Հանրային առողջության ֆակուլտետի կազմակերպած «Այսօրվա սնունդը կարեւոր է վաղը» համաժողովի շրջանակում ժամանակակից մարդու սննդի եւ միկրոտարրերի պակասի խնդիրները քննարկելու համար այսօր Երեւանում հավաքվել են մանկաբույժներ, կենսաբաններ, էնդոկրինոլոգներ եւ սննդի մասնագետներ ԱՄՆ-ից, ինչպես նաեւ հայ առաջատար մասնագետները:
Համաժողովի շրջանակում, ինչպես նշել է Կիմ Հիքիմյանը, մասնագետները նախատեսել են քննարկել ժամանակակից մարդու սննդում միկրոսննդանյութերի պակասի խնդիրների լուծման տարբեր մոտեցումները, ինչպես օրինակ` սննդակարգի բարելավումը, սննդանյութերին սինթետիկ միկրոտարրերի ավելացումը եւ այլն:  Թե լուծման հնարավոր ուղիներից որն ավելի արդյունավետ կլինի, առայժմ դժվար է ասել, որովհետեւ, օրինակ, Հայաստանի դեպքում քիչ են հավաստի հետազոտություններն ու տվյալներն այն մասին, թե ճշգրիտ ինչպես է սնվում մարդկանց մեծամասնությունը եւ թե նրանք ինչ խնդիրներ ունեն:
Իհարկե ամենից ավելի լավ է վիտամիններ եւ հանքանյութեր ստանալ իսկական սննդից, ոչ թե հաբերից, նշել է մասնագետը: Բայց եթե ինչ-որ պատճառով դա անհնար է, պետք է օրգանիզմն անհրաժեշտ նյութերով ապահովելու այլ տարբերակներ փնտրել:
Հայ օգնության հիմնադրամից Համբարձում Սիմոնյանն իր հերթին նշել է, որ սխալ սննդի եւ միկրոտարրերի պակասի խնդիրը սովորաբար կապված է եւ սննդի որակի, եւ մարդկանց սննդային սովորույթների եւ ճիշտ սննդի մասին նրանց գիտելիքների պակասի հետ: Հայաստանում այդ խնդրի պատճառները եւս մի քանիսն են. դրանք եւ սոցիալական խնդիրներ են, որոնց հետեւանքով անապահով ընտանիքները չեն կարողանում լավ մթերքներ գնել, եւ ճիշտ սննդի մասին գիտելիքների պակասն է: Այդ կապակցությամբ Հայ օգնության հիմնադրամը մի շարք ծրագրեր է իրականացնում, որոնցից որոշներն ուղղված են գիտելիքների տարածմանն այն մասին, թե ինչպես պետք է սնվեն երեխաները, որպեսզի աճի եւ զարգացման խնդիրներ չունենան:
Հիշեցնենք, որ «Այսօրվա սնունդը կարեւոր է վաղը» համաժողովի ծրագիրը հաստատվել է Հայաստանի Առողջապահության նախարարության կողմից, մասնակիցները շարունակական մասնագիտական զարգացման (ՇՄԶ) 10 կրեդիտ  կստանան եւ հավաստագրեր:

Армяне не имели бы нехватки микроэлементов, если бы предпочитали традиционную пищу фаст-фуду – специалист из США
30 мая, 2016  14:07
Традиционная армянская пища очень полезна и питательна, и если бы все армяне ели долму, табуле, сыр, мацуни и прочие блюда и продукты вместо фаст-фуда и сладостей, проблемы с недостатком микроэлементов вообще бы не существовали. Но из-за постоянной занятости армяне все чаще и чаще едят пиццу, сосиски, пирожки и прочие продукты, практически не содержащие небоходимых для организма витаминов и минералов. В результате становится все более и более актуальной проблема нехватки питательных веществ – особенно у детей, рост и развитие которых из-за этого начинают тормозить. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine отметила преподаватель в Институте питания Колумбийского университета (США) Ким Экимян.
По ее словам, проблема нехватки микроэлементов в рационе актуальна сегодня во всех странах. В США, где живет и работает Ким Экимян, люди отдалились от нормального, здорового рациона и уже лет 30 питаются в основном фаст-фудом.
«Мы не хотим, чтобы Армения совершила ту же ошибку. Начните уже сегодня продвигать свою традиционную пищу, которая очень здоровая и полезная, и ограничьте количество “глобализованной” пищи, фаст-фуда в рационе. Тогда вы не столкнетесь с проблемой ожирения и нехватки витаминов и минералов в организме, с какой мы столкнулись в США», - отметила Ким Экимян.
Чтобы обсудить проблемы питания и нехватки микроэлементов в организме современного человека, в рамках конференции «Питание сегодня важно завтра», организованной Фондом армянской помощи, Институтом питания Колумбийского университета (США) и факультетом общественного здоровья Американского университета Армении, в Ереване сегодня собрались известные педиатры, биологи, эндокринологи и специалисты по питанию из США, а также ведущие армянские специалисты.
В рамках конференции, как отметила Ким Экимян, специалисты планируют обсудить различные подходы к решению проблемы нехватки микронутриентов в питании современного человека, как, например, улучшение рациона, добавление в пищевые продукты синтетических микроэлементов и так далее. Какой из возможных путей решения проблемы будет эффективнее – сказать пока сложно, так как, например, в случае с Арменией не хватает достоверных исследований и данных о том, как именно питается тут большинство людей и какие именно у них есть проблемы.
Разумеется, лучше всего получать витамины и минералы из настоящей пищи, а не из таблеток, отметила специалист. Но если это по какой-либо причине невозможно, нужно искать другие варианты обеспечения организма нужными веществами.
Как в свою очередь отметил Амбарцум Симонян из Фонда армянской помощи, проблема неправильного питания и нехватки микроэлементов обычно связана и с качеством пищи, и с пищевыми привычками людей, и с недостатком у них знаний. В Армении причин этой проблемы тоже несколько – это и социальные проблемы, из-за которых необеспеченные семьи не могут покупать хорошие продукты, и нехватка знаний о правильном питании. В связи с этим Фонд армянской помощи проводит ряд программ, некоторые из которых направлены на распространение знаний о том, как нужно питаться детям, чтобы у них не было проблем с ростом и развитием.
Напомним, что программа конференции «Питание сегодня важно завтра» утверждена Министерством здравоохранения Армении, участники получат 10 кредитов непрерывного медицинского образования (НМО) и сертификаты.