Հակաբեղմնավորիչ օղակներ՝ պաշտպանություն հղիությունից եւ ՄԻԱՎ-ից
Ամերիկյան Հյուսիս-արեւմտյան համալսարանի հետազոտողները նոր ներհեշտոցային օղակ են ստեղծել, որն օգնում է կանխել հղիությունը՝ արտազատելով հակառետրովիրուսային դեղամիջոցների փոքր չափաբաժինները, ինչը նվազեցնում է ՄԻԱՎ-ով եւ հերպեսով վարակվելու ռիսկը:
Հյուսիս-արեւմտյան համալսարանի կենսաբժշկական ճարտարագիտության եւ մանկաբարձության ու գինեկոլոգիայի ասպիրանտ-պրոֆեսոր Պատրիկ Կայզերը օղակը մշակել է կանանց միաժամանակ հղիությունից, եւ հիվանդություններից առավել հարմար պաշտպանություն ապահովելու համար, տեղեկացնում է Fox News-ը։
Կայզերն ու նրա թիմը 5 տարի են ծախսել երկու դյույմանոց (5 սմ) օղակի ստեղծման համար, որն արտազատում է  levonorgestrel հակաբեղմնավորիչ դեղը եւ ՄԻԱՎ-ի դեմ ստանդարտ հակառետրովիրուսային դեղամիջոցը, երբ այն տեղադրում են հեշտոցի մեջ: Կանայք ինքնուրույն կարող են դնել սարքը ու հանել այն 90 օրը մեկ՝ մաքրելու համար:
Հետազոտողներն օղակը փորձարկել են կենդանիների վրա եւ պատրաստվում են սարքի հաստատման համար դիմել ԱՄՆ-ի սննդամթերքի ու դեղերի վերահսկման հարցերով ծառայությանը (FDA)։

Противозачаточные кольца – защита от беременности и ВИЧ
Исследователи из Северо-западного университета США придумали новое интравагинальное кольцо, которое помогает предотвратить беременность,  выделяя низкие дозы антиретровирусных препаратов, что снижает риск заражения ВИЧ и герпесом.
Патрик Кайзер, адъюнкт-профессор биомедицинской инженерии и акушерства и гинекологии в Северо-Западном университете, разработал кольцо с целью предложить женщинам более комфортную защиту и от беременности и от болезней одновременно, сообщает Fox News.
Кайзер и его команда потратили пять лет на создание двухдюймового (5 см) кольца, которое выделяет противозачаточное лекарство levonorgestrel и стандартный анторетровирусный препарат против ВИЧ после того, как его вставляют во влагалище. Женщины сами могут вставить устройство и снимать каждые 90 дней для чистки.
Исследователи протестировали кольцо на животных, и собираются подать заявку на одобрение устройства в американское Управление по надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов (FDA).