Սուպերհերոսների մասին պատմությունները վտանգավոր են երեխայի հոգեբանության համար
Սուպերհերոսների մասին պատմություններով տարվող եւ հաճախ իրենց այդ հերոսների դերում պատկերացնող երեխաները սովորաբար ավելի ագրեսիվ են լինում այն հասակակիցներից, որոնք չեն հետաքրքրվում սուպերհերոսներով: Այս մասին ասված է Journal of Abnormal Child Psychology ամսագրում հրապարակված հետազոտությունում:
Ամերիկյան Brigham Young University-ի գիտնականները հարցում են անցկացրել 240 երեխաների եւ նրանց ծնողների մասնակցությամբ՝ պարզելու, թե նրանցից ովքեր են տարված սուպերհերոսներով: Մասնագետները նաեւ առանձին-առանձին զրուցել են երեխաների հետ՝ նրանց խնդրելով նշել սիրելի 10 սուպերհերոսներին ու պատմել, թե հատկապես որ հատկություններն են առավել գրավիչ:
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ հարցման մասնակիցների 20%-ին դուր է գալիս սիրված հերոսների դաժանությունը: Երեխաների 70%-ն էլ նշել է հերոսների դրական կամ չեզոք հատկություններ, օրինակ՝ ուժը կամ թռչելու ունակությունը: Բացի այդ, գիտնականները պարզել են, որ սուպերհերոսներով չափազանց տարված երեխաները մեկ տարի անց ավելի հաճախ են ֆիզիկական ուժ եւ ագրեսիա արտահայտում:
Մասնագետների խոսքով՝ սուպերհերոսների մասին պատմություններում բռնությունը հաճախ համադրվում է սոցիալական վարքով, բայց նախադպրոցական տարիքի երեխաները չեն կարող ըմբռնել այդ պատմություններում թաքնված բարոյական կողմը: Այսպիսով՝ մեծ է վտանգը, որ բռնության իմաստը չհասկացող երեխաները պատճենում են նրանց պահվածքը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ հետազոտությունների արդյունքների համաձայն՝ բռնության մասին տեղեկությունը բթացնում է մտավոր եւ զգայական արձագանքը:

Superheroes can make your kid aggressive
Is your kid fascinated with superheroes? Does he love to dress up like a Spiderman thinking that he will go around pretending to spin webs?
A new study warns that kids, who frequently engage with superhero culture, are more likely to be physically and relationally aggressive.
The research appears in the Journal of Abnormal Child Psychology.
Researchers from Brigham Young University in the US found that children, who frequently engage with superhero culture are more likely to be physically and relationally aggressive one year later.
“Our study shows the exact opposite. Kids pick up on the aggressive themes and not the defending ones,” said lead author Sarah M. Coyne.
The findings like these give parents the opportunity to have a conversation with their children.
The participants in the study consisted of 240 children, whose parents responded about the level of engagement their kids had with the superhero culture.
The children were individually interviewed and asked to identify their 10 popular superheroes.
The results indicated that 20% of these children associated their favourite superhero with some type of violent skills.
The remaining 70% of skills-related comments by children were benign in nature: “Because he is big and strong” and “Because he is cool and can fly.”
These programs contain complex storylines that interweave violence and prosocial behaviour and preschoolers do not have the cognitive capability to pick out the wider moral message that is often portrayed.
Coyne further stated there is likely some additional desensitization associated with consuming violent media.
They explained that reduction in cognitive and emotional responses has been shown to be associated with exposure to violent media.
However, the superhero culture can become consuming especially if kids are watching the movies, playing with the toys, strongly identifying with the characters, dressing up, they concluded.