Նույնիսկ նվազագույն հավելյալ քաշը վտանգավոր է առողջության համար
Գաղտնիք չէ, որ ճարպակալումը եւ հավելյալ քաշը լուրջ հիվանդությունների առաջացման են հանգեցնում: Խոսքը, մասնավորապես, սրտի իշեմիկ հիվանդության, երկրորդ տիպի շաքարախտի, հիպերտոնիայի, քաղցկեղի, ինսուլտի, քնի ապնոեի, շնչառական խանգարումների եւ այլ հիվանդությունների առաջացման բարձր հավանականությանն է վերաբերում: Սակայն դեռեւս քիչ բան է հատնի այն մասին, թե նվազագույն հավելյալ քաշի պարագայում (2-5 կիլոգրամ) առողջությունն ինչպիսի ազդեցությունների կարող է ենթարկվել, հիշեցնում է Science World Report-ը:
Ամերիկյան սրտաբանների ասոցիացիան ներկայացնող փորձագիտական խմբի անդամները պարզել են, որ երկու կիլոգրամի չափով հավելյալ քաշ ունեցող առողջ երիտասարդ մարկանց մոտ արյան ճնշման որոշակի աճ է նկատվում: Գիտնականները ութ շաբաթ շարունակ 18-48 տարեկան մասնակիցների առողջական վիճակին են հետեւել: Փորձարկման մեկնարկին, մասնավորապես, նրանց արյան ճնշումն է չափվել եւ առաջիկայի համար սննդակարգի վերաբերյալ ցուցումներ տրվել: Կամավորներից 16-ը հետազոտության ընթացքում օրական սովորականից 400-1200 էներգետիկական արժեքով բարձր բաղադրությամբ սննդամթերք են ընդունել՝ քաշի՝ 5 տոկոսի չափով ավելացում խթանելու համար: 8 շաբաթ անց հիշյալ մասնակիցների արյան ճնշման վերաբերյալ հավաքագրված տվյալները սննդակարգի փոփոխություն նախաձեռնելու որեւէ ցուցում չստացած եւ քաշի տարբերություն չարձանագրած 10 կամավորների նկատմամբ համեմատական վերլուծության են ենթարկվել:
Արդյունքում պարզվել է, որ հավելյալ քաշ հավաքած կամավորների մոտ սիստոլիկ զարկերակային ճնշման՝ սնդիկի սյան 4 մմ-ի չափով (114-ից 118) աճ է նկատվում: Փոփոխությունն առավել նկատելի է եղել այն մասնակիցների մոտ, որոնք փորի հատվածում կուտակված ճարպերով են աչքի ընկնել: Այդուհանդերձ, քաշի այդչափ ավելացումը արյան մեջ խոլեստերինի, ինսուլինի եւ շաքարի բաղադրության վրա որեւէ ազդեցություն չի թողել: Փորձագետների համոզմամբ, մարդիկ պետք է տեղյակ լինեն թեկուզ մի քանի հավելյալ կիլոգրամների հնարավոր ազդեցության մասին. չէ՞ որ շատերի մոտ հանգստավայրում կամ համալսարանում ուսման առաջին տարվա ընթացքում քաշի որոշակի ավելացում է ի հայտ գալիս:

Slight weight gain tied to increased risk of blood pressure, study
It is a fact that obese or overweight people are at a greater risk for developing several adult diseases, Science World Report reminds. Being overweight ups the risk of coronary heart disease, type-2 diabetes, hypertension, cancers, stroke, sleep apnea, breathing problems and other conditions. Most of them aware of these risk factors, but not much is known about the impact of a slight weight gain, i.e. 5-11 pounds.
In the current study, led by the American Heart Association (AHA), researchers found that even 5 pounds of extra body weight can increase the risk of high blood pressure - also known as the "silent killer".
"To our knowledge, for the first time, we showed that the blood pressure increase was specifically related to increases in abdominal visceral fat, which is the fat inside the abdomen," said Naima Covassin, Ph.D., the study's lead author and a research fellow at the Mayo Clinic in Rochester, Minn. "Our research suggests that healthy people who are more likely to gain weight in the stomach area are also more likely to have their blood pressure increased."
To investigate this, an eight-week study was conducted on healthy adults aged between 18- 48 years. At the beginning, a 24-hour monitor was used to test the blood pressure of 16 normal weight people. Later, these participants were fed an extra 400-1,200 calories each day with their choice of ice cream shake, chocolate bar or energy drink to increase their body weight by 5 percent.
After this, the participant's blood pressure was measured for another 24 hours. The results were then compared to 10 normal weight healthy people who had the same weight over the eight weeks. The researchers found that the participants who had gained weight had a systolic blood pressure increase from an average 114 mm Hg to an average 118 mm Hg. The participants who gained weight on their abdomen had higher blood pressure increase. A 5-11 pounds of weight gain did not change cholesterol, insulin or blood sugar levels.
"The public awareness of the adverse health effects of obesity is increasing; however, it seems most people are not aware of the risks of a few extra pounds," Covassin said. "This is an important finding because a five- to seven-pound weight gain may be normal for many during the holiday season, the first year of college or even while on vacation."
The study was presented at the American Heart Association's High Blood Pressure Research Scientific Sessions 2014.