Գինեկոլոգիական ՈՒՁՀ. Սեմինար իտալացի պրոֆեսորի մասնակցությամբ
Երևանում կանցկացվի վարպետաց դաս գինեկոլոգիական ՈՒՁՀ վերաբերյալ։ Այն տեղի կունենա նոյեմբերի 5-6–ին, Մատենադարանում, սկիզբը ժամը 09.00։
Հրավիրված դասախոսն է Անտոնիա Կարլա Տեստան՝ Ագոստինո Ջեմելլի Համալսարանական Հոսպիտալի Հիմնադրամի գինեկոլոգիական ուռուցքաբանության ուլտրաձայնի կենտրոնի (Class Ultrasound) գիտական տնօրենը։
Պրոֆեսոր Տեստան հանդիսանում է նաեւ Սուրբ Սիրտ Կաթոլիկ Համալսարանի մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի կլինիկայի ամբիոնի դոցենտ։ Արդեն 8 տարի է նա Մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի ուլտրաձայնային հետազոտության միջազգային միության (ISUOG) խորհրդի անդամ է։ Ինչպես նաեւ 2 տարի է, ինչ հանդիսանում է Մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի ուլտրաձայնային հետազոտության Իտալական միության (SIEOG) փոխնախագահ։ Ձվարանների ՈՒռուցքների Վերլուծության Միջազգային թիմի (IOTA) անդամ է 2000թ-ից։ Իրականացրել է ավելի քան 50 հետազոտական նախագծեր գինեկոլոգիական քաղցկեղի եւ քիմիաթերապիայի ուղեցույցների համար։ Նրա հետազոտությունները դրդել են առաջատար կազմակերպությունների ստեղծել ուլտրաձայնային տեխնիկա բարելավելու ուռուցքային գոյացությունների ախտորոշման եւ տարբերակման հնարավորությունները։
Ուսուցման նպատակն է՝
• Ուսումնասիրել նոր մոտեցումներ եւ ախտորոշիչ մեթոդներ գինեկոլոգիական ՈւՁՀ–ում
• Օգտագործել դրանք այցելուի բուժման մեջ։
• Կիրառել ուլտրաձայնը որպես բազիսային հմտություն` կլինիկական պրակտիկայում ախտորոշում դնելու համար։
• Ծանոթանալ պարզ եւ բարդ ռադիոլոգիական ախտաբանություններին։
Ուսուցման ձեւաչափը կազմված է 30 րոպե տեւողությամբ դասախոսություններից, ինտերակտիվ քննարկումներից, բարդ եւ հազվադեպ հանդիպող կլինիկական դեպքերի վերլուծությունից։ Կտրվի 15 ՇՄԶ կրեդիտ։

Yerevan hosts seminar on gynecological ultrasound with Italian professor
A seminar on gynecological ultrasound examinations will be held in Yerevan on November 5-6. The workshop will be held at Matenadaran starting at 9am Yerevan time.
The guest speaker will be Antonia Carla Testa, Scientific Director of the Center for Ultrasound in Gynecological Oncology “Class Ultrasound” of the Agostino Gemelli University Hospital Foundation.
Professor Testa is also Associate Professor of the Institute of Obstetric and Gynaecological Clinics at Università Cattolica del Sacro Cuore. She was a Board of the International Society of Obstetrics and Gynecology ISUOG (International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology) for 8 years ,and she has been Vice-President of the SIEOG (Italian Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology) for two years.
She is a member of the International The International Ovarian Tumor Analysis (IOTA) in 2000. Testa has conducted more than fifty research projects on gynecologic cancer and chemotherapy protocols, and her research has enabled leading ultrasound companies to improve their ability to diagnose and recognize tumor lesions.
Learning Objectives:
• To learn new diagnostic approaches and techniques in gynecologic ultrasound
• Apply them in the treatment of patients
• Use ultrasound as a basic skill for diagnosis in clinical practice
• Become familiar with common and complex radiologic pathologies
The training format is based on 30-minute lectures, interactive lessons, and discussion of complex and rare clinical cases. Participants will receive 15 NMO credits.