Կրծքագեղձի քաղցկեղի դեմ մշակված նոր դեղամիջոցը «աննախադեպ» երկար կյանք է ապահովում
Roche դեղագործական ընկերության ջանքերով՝ կրծքագեղձի քաղցկեղի դեմ մշակված նոր դեղամիջոցը հիվանդության ագրեսիվ դրսեւորումներով ախտորոշված մարդկանց կյանքի տեւողությունը երկարաձգելու «աննախադեպ» ներուժ է դրսեւորել՝ կլինիկական փորձարկումների ընթացքում եւ, փորձագետների պնդմամբ, պետք է անմիջապես լայն կիրառության մեջ մտնի, հաղորդում է Medical Daily-ն:
Փորձարկումների փուլում կրծքագեղձի քաղցկեղի HER2-դրական տեսակով (որին ախտորոշման բոլոր դեպքերի քառորդ մասն է բաժին հասնում) տառապող մասնակիցները, ավանդաբար (1998թ.-ից ի վեր) կիրառվող Հերցեպտինից եւ քիմիաթերապիայից բացի, նաեւ նորահայտ դեղամիջոցի՝ Պերխետայի օգնությամբ բուժում ստանալով, ի համեմատություն միայն Հերցեպտինից եւ քիմիաթերապիայից օգտվողների, միջինը 15,7 ամսով երկար կյանք են ապրել, ինչը մինչ այժմ գրանցված լավագույն արդյունքն է՝ կրծքագեղձի մետաստատիկ քաղցկեղով (երբ հիվանդությունը ողջ օրգանիզմով է տարածվել) ախտորոշված հիվանդների կյանքի տեւողության երկարաձգման տեսանկյունից եւ ավելին՝ մետաստատիկ քաղցկեղի ցանկացած այլ տեսակի պարագայում էլ հրաշալի ձեռքբերում է համարվում:
Հարկ է նշել, որ Պերխետան, Հերցեպտինի նմանությամբ, քաղցկեղի առաջացման համար պատասխանատու գեներից մեկի կողմից արտադրվող HER2 սպիտակուցի գործառույթն արգելափակող հակամարմիններ է պարունակում: Երկու դեղամիջոցների համադրությունն արդյունավետ է այնքանով, որ Պերխետան (որ նաեւ պերտուզումաբ անվամբ է հայտնի), հիշյալ սպիտակուցին բոլորովին այլ հատվածից կպչելու ներուժ է դրսեւորում:
«Արդյունքները ֆենոմենալ են», - Բժշկական ուռուցքաբանության եվրոպական խորհրդի՝ Մադրիդում մեկնարկած տարեկան կոնգրեսի մասնակիցներին կարծիք է հայտնել հետազոտության հեղինակ, Վաշինգտոնի հիվանդանոցային կենտրոնի ներկայացուցիչ Սանդրա Սվեյնը:
«Կյանքի տեւողության՝ գրեթե 16 ամսով բարելավումն աննախադեպ է կրծքագեղձի քաղցկեղի համար», - նշել է նա՝ հավելելով, որ դեռեւս երկու տարի առաջ փորձագետների հավանությունը ստացած դեղամիջոցը ավելի քան 800 կանանց շրջանում է փորձարկվել: Ավելի վաղ տեղեկություն էր տարածվել այն մասին, որ Պերխետան կրծքագեղձի մետաստատիկ քաղցկեղով հիվանդների մոտ ախտաբանության զարգացումը նշանակալիորեն երկար ժամանակով դադարեցնելու ներուժ կարող է դրսեւորել, սակայն թե ինչպես է այն հիվանդի կյանքի տեւողության վրա անդրադառնում՝ բոլորովին վերջերս է հաշվարկվել:
Պերխետայի պարագայում ընդհանուր միջին արդյունքը 56,5 ամիս է կազմել՝ ի տարբերություն 40,8 ամիսների, որոնք ավանդական թերապիայի կիրառման արդյունքում են ապահովվում:
Հետազոտության արդյունքների՝ մեկ այլ տեսանկյունից վերլուծության արդյունքում ստացվում է, որ Պերխետայի օգնությամբ բուժում ստանալու պարագայում, ի համեմատություն միայն Հերցեպտինի եւ քիմիաթերապիայի նշանակման դեպքերի, մահանալու ռիսկի՝ 32 տոկոսի չափով կրճատում է արձանագրվում:
Թեեւ երկու դեղամիջոցները՝ Պերխետան եւ Հերցեպտինը, որոշակի կողմնակի ազդեցություններ, այդ թվում՝ ցան, փորլուծություն եւ սրտանոթային բարդություններ կարող են հրահրել, համադրության արդյունքում դրանց վատթարացում չի նկատվում:
«Կարծում եմ՝ արդյունքներն ազդեցիկ են: Երբ որեւէ դեղամիջոց, նվազագույն սրտանոթային բարդությունների գնով, կյանքի տեւողության այսչափ մեծ փոփոխություն է առաջ բերում, նշանակում է՝ հաստատաբար կիրառման կարիք ունի», - նշել է Էրիկ Վան Կուցեմը՝ Լոյվենի համալսարանից, ով հետազոտության անմիջական մասնակից չի հանդիսանում:
Բարսելոնի Vall D’Hebron օնկոլոգիական ինստիտուտը ներկայացնող գիտնականներից մեկը՝ Խավիր Կորտեսը եւս համոզված է, որ, կլինիկական փորձարկումների արդյունքները մեկ բանի մասին են վկայում՝ Պերխետան պետք է կրծքագեղձի քաղցկեղի HER2-դրական տեսակով ախտորոշված հիվանդների բուժման ստանդարտ միջոցը դառնա:
Փորձագետների գնահատմամբ, նորահայտ դեղամիջոցի վաճառքների տարեկան ծավալը 2018թ.-ի դրությամբ կարող է 3,1 մլրդ դոլարի հասնել: Այդուհանդերձ, այն, Հերցեպտինի հետ միասին, կշարունակի առողջապահական ոլորտի ամենամեծ մարտահրավերներից մեկը մնալ, քանի որ բավականին բարձր արժեքով է աչքի ընկնում: Միացյալ Նահանգներում Պերխետայի ներարկում ստանալու համար ամսական հարկավոր է շուրջ 5900 ԱՄՆ դոլար վճարել, իսկ Հերցեպտինի պարագայում՝ 5300:

September 30, 2014  10:22
A new breast cancer drug from Roche has shown "unprecedented" benefits in extending lives in a clinical trial and experts urged its widespread use for women with an aggressive form of the disease, Medical Daily reported.
Patients with a type of breast cancer known as HER2 positive, which makes up about a quarter of all breast cancers, who were given Perjeta on top of older medicine Herceptin and chemotherapy lived 15.7 months longer than those on Herceptin and chemotherapy alone.
That is the longest extension to survival ever seen for a drug studied in metastatic breast cancer and also an unusually good result for any type of metastatic cancer, where disease has spread to other parts of the body.
Both Herceptin and Perjeta are antibodies designed to block the function of HER2, a protein produced by a cancer-linked gene. Perjeta, also known as pertuzumab, binds to a different part of the same protein, which makes combining the two drugs extra effective.
"The results, I think, are phenomenal," lead researcher Sandra Swain from the Washington Hospital Center told the European Society for Medical Oncology (ESMO) annual congress in Madrid on Sunday.
"The survival improvement of nearly 16 months ... is unprecedented among studies of metastatic breast cancer."
Perjeta, which was approved by regulators two years ago, was tested in the Roche-backed study involving more than 800 women.
Researchers had previously reported the Perjeta drug regimen significantly extended progression-free survival, or the period of time patients live without their disease worsening, but the final overall survival data has taken longer to collect.
The median overall survival time was 56.5 months for those given Perjeta against the already impressive 40.8 months for patients taking only the older drugs.
Looking at the study results a different way, the risk of dying was reduced by 32 percent for women who received the Perjeta regimen compared to those who got Herceptin and chemotherapy.
While both Perjeta and Herceptin have side effects, including rash, diarrhea and a potentially adverse impact on heart function, using the two drugs together did not make these issues any worse.
"I think these data are really compelling," said Eric Van Cutsem of the University of Leuven, who was not involved in the research. "When you see in breast cancer such a big change in survival with not a lot of cardio-toxicities then that is really practice-changing."
Swain and Javier Cortes, another researcher on the study from the Vall D’Hebron Institute of Oncology in Barcelona, said the results suggested using Perjeta should now be the standard of care for HER2 positive breast cancer patients.
A favorable reaction from oncologists will underpin expectations of strong sales for Perjeta, which analysts currently expect to sell $3.1 billion a year by 2018, according to consensus forecasts compiled by Thomson Reuters Cortellis.
But it poses a challenge for healthcare providers, since Perjeta and Herceptin are costly injectable drugs and the multiple-drug regimen promises to strain budgets.
In the United States, the monthly price of Perjeta is approximately $5,900, while Herceptin costs around $5,300, a Roche spokeswoman said. Prices in Europe are lower.
For Roche, Perjeta is an important new product that should help defend its position in breast cancer, following the success of Herceptin, which was first approved in 1998.