Բրազիլիան դենգեի դեմ պատվաստման արշավ է մեկնարկել
Բրազիլիան ուրբաթ օրը սկսել է դենգեի դեմ պատվաստման արշավը՝ դառնալով աշխարհում առաջին երկիրը, որը պատվաստանյութը տրամադրեց իր հանրային առողջապահական համակարգի միջոցով, քանի որ պայքարում է դեպքերի աճի դեմ, հաղորդում է AFP-ն:
Երկրի առողջապահական մարմինները տարվա առաջին հինգ շաբաթների ընթացքում գրանցել են մոծակների միջոցով փոխանցվող հիվանդության ավելի քան 395 հազար հավանական դեպք, ինչը չորս անգամ ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Առնվազն 53 մարդ մահացել է դենգեից ընթացիկ բռնկման ժամանակ, և պաշտոնյաները դեռ վերլուծում են, թե արդյոք հիվանդությունը պատասխանատու է ևս 281 մահվան համար:
Երկրի հայտնի կառնավալային տոնակատարությունների մեկնարկով, որը մեծացնում է հետագա փոխանցման վախը, առողջապահության նախարար Նիսիա Տրինադեն պաշտոնապես հայտարարեց Բրազիլիայի մայրաքաղաքում պատվաստումների արշավի մեկնարկի մասին:
Պատվաստանյութը, որը հայտնի է Qdenga անունով, պատրաստվում է ճապոնական Takeda դեղագործական ընկերության կողմից:
Մատակարարման պակասը նշանակում է, որ Բրազիլիան սկզբում այն ​​կկառավարի միայն 10-ից 11 տարեկան երեխաների համար:
Պաշտոնյաները հույս ունեն մինչև տարեվերջ ծածկել Բրազիլիայի 203 միլիոն բնակչից 3,2 միլիոնին:
Կառավարությունն ասում է, որ ուսումնասիրում է պատվաստանյութի տեղական արտադրության տարբերակները:
Դենգե տենդը, որը կարող է հեմոռագիկ տենդ առաջացնել, ամեն տարի ազդում է 100-400 միլիոն մարդու վրա, թեև դեպքերի մեծ մասը մեղմ են կամ ասիմպտոմատիկ, ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության:
Բրազիլիայի ամենախիտ բնակեցված քաղաքները՝ Սան Պաուլոն և Ռիո դե Ժանեյրոն, արտակարգ միջոցներ են ձեռնարկել՝ կանխելու դենգե տենդի տարածումը Կառնավալից առաջ, որը գրավում է միլիոնավոր զբոսաշրջիկների ամբողջ աշխարհից:

Бразилия запустила кампанию по вакцинации от лихорадки денге
Бразилия запустила кампанию по вакцинации от лихорадки денге в пятницу, став первой страной в мире, предоставившей вакцину через свою систему общественного здравоохранения, поскольку она борется с резким ростом числа случаев заболевания, сообщает AFP.
Органы здравоохранения страны зарегистрировали более 395 000 вероятных случаев заболевания, переносимого комарами, за первые пять недель года, что в четыре раза больше, чем за аналогичный период прошлого года.
По меньшей мере 53 человека умерли от денге во время нынешней вспышки, и официальные лица все еще анализируют, была ли эта болезнь причиной еще 281 смерти.
В связи с началом знаменитых карнавальных торжеств в стране, усиливающих опасения по поводу дальнейшей передачи инфекции, министр здравоохранения Нисия Триндаде официально объявила о начале кампании вакцинации в столице Бразилии.
Вакцина, известная как Qdenga, производится японской фармацевтической фирмой Takeda.
Нехватка поставок означает, что поначалу Бразилия будет вводить его только детям в возрасте от 10 до 11 лет.
Официальные лица надеются охватить 3,2 миллиона из 203 миллионов человек в Бразилии к концу года.
Правительство заявляет, что изучает варианты производства вакцины внутри страны.
По данным Всемирной организации здравоохранения, денге, которая может вызывать геморрагическую лихорадку, ежегодно поражает от 100 до 400 миллионов человек, хотя большинство случаев протекают в легкой форме или бессимптомно.
Сан-Паулу и Рио-де-Жанейро, самые густонаселенные города Бразилии, приняли чрезвычайные меры по сдерживанию распространения лихорадки денге в преддверии карнавала, который привлекает миллионы туристов со всего мира.