13 կամավորներ Էբոլայի դեմ մշակված պատվաստանյութի առաջին ներարկումն են ստացել
Հոկտերբերի 13-ին ԱՄՆ-ում Էբոլայի դեմ մշակված կանադական պատվաստանյութի՝ մարդկանց նկատմամբ փորձարկումներ են մեկնարկել:
FoxNews-ի հաղորդմամբ, Walter Reed Army գիտահետազոտական ինստիտուտում գրացնված 39 առողջ կամավորներից 13-ը VSV-EBOV անվամբ հայտնի պատվաստանյութի առաջին ներարկումն են ստացել: Ընդհանուր առմամբ, փորձարկումների՝ չափաբաժնի որոշմանը միտված առաջին փուլի համար ինստիտուտը պատվաստանյութի ընդամենը 20 սրվակ է ստացել:
Փորձարկման մասնակիցները երեք խմբերի են բաժանվել: Առաջին խմբում ներառված կամավորներն արդեն իսկ դեղամիջոցի ցածր չափաբաժնով ազդեցությանն են ենթարկել եւ անվտանգության հանձնաժողովի եզրահանգմանն են սպասում՝ էստաֆետը երկրորդ խմբի՝ միջին չափաբաժնով ներարկման ենթակա մասնակիցներին հանձնելու համար: Երկրորդ խմբում ներառված կամավորները նույն՝ արտադրված հակամարմինների ծավալի որոշմանը միտված արյան հետազոտություն եւ կողմնակի ազդեցությունների ուսումնասիրություն ներառող ընթացակարգն են անցնելու, որից հետո միայն երրորդ խումբը կազմող կամավորները բարձր դեղաչափով պատվաստանյութ ստանալու հնարավորություն կունենան:
NewLink Genetics Corp կանադական ընկերության ջանքերով մշակված VSV-EBOV պատվաստանյութը մինչ այժմ միայն կենդանիների նկատմամբ է փորձարկվել: Մասնավորապես, պրիմատների նկատմամբ իրականացված փորձարկումների արդյունքներն այն մասին են վկայում, որ դեղամիջոցը ոչ միայն ինֆեկցիայի առաջացումը կանխարգելելու, այլ նաեւ, վարակումից կարճ ժամանակ անց նշանակման դեպքում, հիվանդության դեմ արդյունավետ պայքար մղելու ներուժ ունի:
Պատվաստանյութն իրենից Էբոլա վիրուսի եւ ոչ-մարդկային պաթոգեն համարվող վեզիկուլյար ստոմատիտի գեների համադրություն է ներկայացնում եւ, փորձագետների հավաստիացմամբ, չի կարող հեմոռագիկ տենդով ախտահարման պատճառ դառնալ: Թեեւ վերջին բաղադրիչը կարող է որոշակի՝ ոչ վտանգավոր կողմնակի ազդեցությունների՝ բարձր ջերմության եւ ներարկման հատվածում՝ ցավի առաջացման հանգեցնել, ինչը բոլոր պատվաստանյութերին է հատուկ: Հետեւապես, գիտահետազոտական ինստիտուտի ներկայացուցիչների հավաստիացմամբ, փորձարկման մասնակիցներին կարանտինի մեջ պահելու անհրաժեշտություն չի կարող ծագել:
Փորձարկման հեղինակների մեկնաբանմամբ, պատվաստանյութը օտարածին մարմիններ՝ մանրէներ եւ վիրուսներ գտնող եւ չեզոքացնող իմունային հակամարմինների արտադրության խթանման գործառույթ է իրականացնում: Համաձայն տեղեկությունների, փորձարկումը մինչեւ 180 օր կարող է տեւել: Այդուհանդերձ, նախնական արդյունքները առաջիկա մեկուկես ամսվա ընթացքում կարող են ստացվել, ինչն առավել մեծ ծավալով եւ Արեւմտյան Աֆրիկայից՝ Էբոլայով հիվանդ մասնակիցների ներգրավմամբ հետագա փորձարկումներ մեկնարկելու հնարավորություն կընձեռի:
Ավելի վաղ NewLink-ը տեղեկություն էր տարածել այն մասին, որ պատվաստանյութն, ընդհանուր առմամբ, փորձարկումների 5 փուլ է անցնելու՝ Միացյալ Նահանգներում, Գերմանիայում, Շվեյցարիայում եւ աֆրիկյան՝ Էբոլայի հետ առնչություն չունեցող երկրներից մեկում: Կանադայի իշխանությունները եւս փորձարկումներ անցկացնելու մտադրություն են հայտնել:

13 volunteers received first Ebola vaccination
Officials began testing a Canadian-made Ebola vaccine on human volunteers in the United States Monday, FoxNews reported.
The Walter Reed Army Institute of Research enlisted 39 healthy volunteers for the trial, and injected the first subject with the VSV-EBOV vaccine in phase 1 of testing Monday.
Canada supplied 20 vials of the vaccine for the trial, which medical officials will be monitoring predominately throughout the phase 1 trial for safety, and also to determine proper dosage level.
Officials divided the volunteers into three groups, the first of which received a low-dose of the vaccination and will need medical clearance from a safety commission, at which point the second group can receive the intermediate-dose. The second group will go through the same procedure, which includes blood tests to determine antibody production and monitoring for possible side effects before the third group is cleared to receive what is considered a high-dose, Col. Shon Remich of Walter Reed Army Institute of Research told FoxNews.com.
The Canadian vaccine is licensed to NewLink Genetics Corp, and had only previously been tested in animals. Studies have shown the vaccine works in primates both to prevent infection when given before exposure and to increase survival chances when administered quickly after exposure.
The vaccine contains a combination of a gene from the Ebola virus and other materials, including the Vesicular stomatitis virus (VSV), which is a non-human pathogen, but does not contain the actual Ebola virus.
Officials say there is no reason to quarantine any of the test subjects during the trial.
“You cannot get Ebola from this vaccine,” Remich told FoxNews.com, adding that it can cause side effects due to the VSV component of the vaccine, but only in a way similar to other viruses.
Volunteers may experience fever, muscle aches, injection site pain or other side effects similar to other vaccine symptoms, Remich said.
Officials said the vaccine should prompt the immune system to produce antibodies, which then identify and neutralize foreign objects such as bacteria and viruses. Volunteers will undergo blood tests to monitor antibody production. Officials will continue to monitor volunteers for up to 180 days.
Canada’s chief public health officer said results from the human trial are expected by December, and if successful, the next stage would be to test it in a larger human sample, including those directly handling Ebola cases in West Africa.
“This process is moving at an unprecedented speed,” Ambrose said at a news conference.
NewLink said earlier this month that at least five clinical trials involving the vaccine would soon be under way in the U.S., Germany, Switzerland and in an unnamed African country which is not battling Ebola. The Canadian government has also said it wants to conduct a trial.