13 կամավորներ Էբոլայի դեմ մշակված պատվաստանյութի առաջին ներարկումն են ստացել
Հոկտերբերի 13-ին ԱՄՆ-ում Էբոլայի դեմ մշակված կանադական պատվաստանյութի՝ մարդկանց նկատմամբ փորձարկումներ են մեկնարկել:
FoxNews-ի հաղորդմամբ, Walter Reed Army գիտահետազոտական ինստիտուտում գրացնված 39 առողջ կամավորներից 13-ը VSV-EBOV անվամբ հայտնի պատվաստանյութի առաջին ներարկումն են ստացել: Ընդհանուր առմամբ, փորձարկումների՝ չափաբաժնի որոշմանը միտված առաջին փուլի համար ինստիտուտը պատվաստանյութի ընդամենը 20 սրվակ է ստացել:
Փորձարկման մասնակիցները երեք խմբերի են բաժանվել: Առաջին խմբում ներառված կամավորներն արդեն իսկ դեղամիջոցի ցածր չափաբաժնով ազդեցությանն են ենթարկել եւ անվտանգության հանձնաժողովի եզրահանգմանն են սպասում՝ էստաֆետը երկրորդ խմբի՝ միջին չափաբաժնով ներարկման ենթակա մասնակիցներին հանձնելու համար: Երկրորդ խմբում ներառված կամավորները նույն՝ արտադրված հակամարմինների ծավալի որոշմանը միտված արյան հետազոտություն եւ կողմնակի ազդեցությունների ուսումնասիրություն ներառող ընթացակարգն են անցնելու, որից հետո միայն երրորդ խումբը կազմող կամավորները բարձր դեղաչափով պատվաստանյութ ստանալու հնարավորություն կունենան:
NewLink Genetics Corp կանադական ընկերության ջանքերով մշակված VSV-EBOV պատվաստանյութը մինչ այժմ միայն կենդանիների նկատմամբ է փորձարկվել: Մասնավորապես, պրիմատների նկատմամբ իրականացված փորձարկումների արդյունքներն այն մասին են վկայում, որ դեղամիջոցը ոչ միայն ինֆեկցիայի առաջացումը կանխարգելելու, այլ նաեւ, վարակումից կարճ ժամանակ անց նշանակման դեպքում, հիվանդության դեմ արդյունավետ պայքար մղելու ներուժ ունի:
Պատվաստանյութն իրենից Էբոլա վիրուսի եւ ոչ-մարդկային պաթոգեն համարվող վեզիկուլյար ստոմատիտի գեների համադրություն է ներկայացնում եւ, փորձագետների հավաստիացմամբ, չի կարող հեմոռագիկ տենդով ախտահարման պատճառ դառնալ: Թեեւ վերջին բաղադրիչը կարող է որոշակի՝ ոչ վտանգավոր կողմնակի ազդեցությունների՝ բարձր ջերմության եւ ներարկման հատվածում՝ ցավի առաջացման հանգեցնել, ինչը բոլոր պատվաստանյութերին է հատուկ: Հետեւապես, գիտահետազոտական ինստիտուտի ներկայացուցիչների հավաստիացմամբ, փորձարկման մասնակիցներին կարանտինի մեջ պահելու անհրաժեշտություն չի կարող ծագել:
Փորձարկման հեղինակների մեկնաբանմամբ, պատվաստանյութը օտարածին մարմիններ՝ մանրէներ եւ վիրուսներ գտնող եւ չեզոքացնող իմունային հակամարմինների արտադրության խթանման գործառույթ է իրականացնում: Համաձայն տեղեկությունների, փորձարկումը մինչեւ 180 օր կարող է տեւել: Այդուհանդերձ, նախնական արդյունքները առաջիկա մեկուկես ամսվա ընթացքում կարող են ստացվել, ինչն առավել մեծ ծավալով եւ Արեւմտյան Աֆրիկայից՝ Էբոլայով հիվանդ մասնակիցների ներգրավմամբ հետագա փորձարկումներ մեկնարկելու հնարավորություն կընձեռի:
Ավելի վաղ NewLink-ը տեղեկություն էր տարածել այն մասին, որ պատվաստանյութն, ընդհանուր առմամբ, փորձարկումների 5 փուլ է անցնելու՝ Միացյալ Նահանգներում, Գերմանիայում, Շվեյցարիայում եւ աֆրիկյան՝ Էբոլայի հետ առնչություն չունեցող երկրներից մեկում: Կանադայի իշխանությունները եւս փորձարկումներ անցկացնելու մտադրություն են հայտնել:

13 добровольцев получили первую дозу вакцины от Эболы
В США 13 октября начались клинические испытания канадской вакцины против Эболы на людях. 13-и  из 39-и  здоровых добровольцев  в  научно-исследовательском институте Walter Reed Army впервые сделали инъекцию вакцины, известной как VSV-EBOV, сообщает  FoxNews. В общей сложности институт получил 20 ампул вакцины для определения необходимой для вакцинации дозы на первом этапе исследования.
Участников испытаний разделили на 3 группы. Добровольцы в первой группе уже подверглись воздействию препарата в низких дозах и ожидают заключения комитета по безопасности для передачи эстафеты участникам из второй группы, которые  получат вакцину в средних дозах. Добровольцам второй группы сделают анализ крови для определения объема образованных антител, также они пройдут обследование на предотвращение возможных побочных эффектов. После этого только добровольцам из третей группы сделают инъекции большой дозы вакцины.
Разработанная канадской компанией NewLink Genetics Corp  вакцина VSV-EBOV до сих пор была опробована только на животных. В частности, опыты на приматах показали, что вакцина способна не только предотвратить инфицирование, но и эффективно бороться с болезнью при инъекции через небольшой промежуток времени после заражения.
Вакцина создана на основе сочетания считающегося нечеловеческим патогеном вируса везикулярного стоматита и вируса Эболы, и, по заверению экспертов, не может привести к заражению геморрагической лихорадкой. Хотя, второй компонент может привести к определенным, неопасным побочным действиям: высокой температуре и боли в области инъекции, что свойственно всем вакцинам. Следовательно, как считают члены исследовательской группы, необходимости держать участников эксперимента на карантине нет.
Как разъяснили ученые, вакцина способна активизировать выработку иммунных антител, которые находят и нейтрализуют инородные тела – вирусы и микробы.
Апробация вакцины может продлиться 180 дней. Однако предварительные данные могут быть получены уже в ближайшие полтора месяца, что даст возможность начать более масштабные испытания с привлечением больных Эболой пациентов из Западной Африки.
Как сообщает NewLink, в общей сложности, вакцина пройдет пять этапов испытаний – в США, Германии, Швейцарии и одной из африканских стран, столкнувшихся с Эболой. Власти Канады также высказали намерение провести испытания вакцины.