Մենությունից կարելի է հիվանդանալ
Մենությունից հիվանդանալն իրական է, իսկ սոցիալական մեկուսացումը վտանգում է ոչ միայն հոգեբանական, այլեւ ֆիզիկական առողջությունը, ցույց է տվել կանադացի մասնագետների իրականացրած հետազոտությունը:
Աշխատանքի հեղինակներն են Մոնրեալ քաղաքում գտնվող Կոնկորդիա համալսարանի հոգեբանները: 5 ամսվա ընթացքում նրանք հետեւել են աշխարհի տարբեր երկրներից ուսման համար Մոնրեալ ժամանած 60 ուսանողից բաղկացած խմբին: Գիտնականներին հետաքրքրել է ոչ միայն օտարերկրյացիների կյանքի հոգեբանական ասպեկտները նոր վայրում, այլեւ այդ մարդկանց սրտի առողջությունը:
Մասնավորապես, բժիշկները հետեւել են փորձարկման մասնակիցների սրտի ռիթմի փոփոխություններին: Մասնագետների խոսքով սրտի ռիթմի ցուցիչներն արտացոլում են պարասիմպաթիկ նյարդային եւ սրտանոթային համակարգերի վիճակը, ինչպես նաեւ բնութագրում օրգանիզմի առողջական վիճակն ընդհանրապես:
Պարզվել է՝ սրտի ռիթմի ավելի բարենպաստ բնութագրեր նկատվել են այն ուսանողների մոտ, որոնք Կանադա ժամանելու առաջին հինգ ամիսներից հետո կարողացել են նոր սոցիալական կապեր ձեռք բերել: Այն երիտասարդների, որոնք չեն կարողացել այդ ընթացքում ծանոթություններ ձեռք բերել, բնութագրիչները ցածր են եղել, որը խոսել է վատ սթրեսադիմացկունության եւ սթրեսի հետ կապված հիվանդությունների հակվածության մասին:
Հետազոտողների խոսքով այլ քաղաք կամ այլ երկիր ուղեւորվելուց հետո մարդկանց համար հաճախ շատ դժվար է լինում կրկին ինտեգրվել հասարակությանը: Եթե նրանց սոցիալական մեկուսացումը երկար տեւի, այն կարող է բացասաբար անդրադառնալ ֆիզիկական առողջության, ինչպես նաեւ պարասիմպաթիկ նյարդային համակարգի վրա:

Being alone can make you ill
Loneliness can make people ill, and social isolation is dangerous for not only psychological, but also physical health, showed a study conducted in Canada.
The authors of work are psychologists at Concordia University in Montreal. They have followed 60-member group of students that came from different countries of the world to Monreal for education for 5 months. Scientists were not only  interested in the psychological aspects of life of the foreigners, but also in their heart health.
In particular, doctors followed the changes in heart rhythm of the participants. Specialists say that heart rhythm indicators reflect the state of parasympathetic nervous system and cardiovascular system, as well as, they characterize the health condition of the organism generally.
Heart rate variability increased for immigrants who formed friendships and expanded their social networks whereas it decreased for those who stayed isolated. The latter  speaks about bad stress tolerance and addiction towards stress-related illnesses. Researchers say, that after moving a new city or a country people often find it hard to establish a solid social network. Such  prolonged social isolation can have a negative effect on physical health by impacting our parasympathetic functioning