Սիերա Լեոնեի փոխնախագահը կարանտին է տեղափոխվել թիկնապահի մահվան պատճառով
Սիերա Լեոնի փոխնախագահ Սամուել Սամ-Սումանան 21-օրյա կարանտին է տեղափոխվել այն բանից հետո, երբ նրա թիկնապահներից մեկը մահացել է Էբոլայից: Կարանտին տեղափոխվելու որոշումը փոխնախագահն ինքն է ընդունել:
«Ես որոշեցի, որ պետք է կարանտին տեղափոխվեմ, քանի որ չեմ ուզում ռիսկի դիմել եւ ցանկանում եմ օրինակ ծառայել ուրիշների համար», - Reuters-ի հետ զրույցում նշել է Սամ-Սումանան: Նա նշել է նաեւ, որ իրեն լավ է զգում, հիվանդության ախտանիշներ չունի:
Նրա խոսքով՝ բժիշները հետեւելու են բոլոր աշխատակիցների ինքնազգացողությանը՝ անհրաժեշտության դեպքում թեստեր անցկացնելով:
Փետրվարի 15-22-ն ընկած ժամանակահատվածում Էբոլայով վարակման 99 դեպքից 63-ը արձանագրվել են հենց Սիերա Լիոնեում։
ԱՀԿ-վերջին տվյալներով՝ աֆրիկյան երեք այս երկրներում վարակվել է գրեթե 24 հազար մարդ, 9.6 հազարը մահացել են: Լիբերիայում Էբոլայից մահացել է ավելի քան 4 հազար մարդ:

March 2, 2015  11:53
Sierra Leone's Vice President Samuel Sam-Sumana said on Saturday that he had placed himself in a 21-day quarantine after one of his bodyguards died of Ebola early this week.
Cases of Ebola, which has killed nearly 10,000 people in Sierra Leone, Liberia and Guinea during a year-long epidemic, have fallen off sharply in recent weeks.
Of 99 new confirmed Ebola cases in the region during the week to Feb. 22, however, 63 were in Sierra Leone according to the World Health Organization's weekly report.
"I have decided to be put under quarantine because I do not want to take chances and I want to lead by example," the vice president told Reuters. "I am very well and showing no signs of illness."
Sam-Sumana said his entire staff will also be placed under observation and anyone showing symptoms of the disease would be tested.