Ինչպե՞ս է մեր իմունային համակարգը պաշտպանում օրգանիզմը տուբերկուլոզից
Մարդու սպիտակ արյունային բջիջներ ներառող հյուսվածքների հատուկ մոդելի  միջոցով Օհայոյի համալսարանի մասնագետները ցույց են տվել, ինչպես է մեր իմունիտետը պաշտպանում տուբերկուլոզի լատենտաին կամ ախտանիշներ չունեցող տարբերակով տառապող մարդկանց օրգանիզմը ինֆեկցիայի ակտիվ դրսեւորումից: Մոդելը նաեւ ցույց է տալիս, ինչպես են տուբերկուլոզի որոշ միկոբակտերիաներ ճանապարհներ գտնում իմունային համակարգը շրջանցելու համար եւ ինչպես է թաքնված ինֆեկցիան վերածվում ակտիվ հիվանդության:
Իրենց հետազոտությունում գիտնականները մարդու բջիջներ են օգտագործել՝ իմունային ռեակցիայի մոդել ստեղծելու համար: Իսկ այդ ռեակցիան դրսեւորվում է նրանով, որ իմունային բջիջները հավաքվում են միկոբակտերաների կլաստերների շուրջ՝ գրանուլեմաներ ստեղծելով: Գիտնականներին հաջողվել է վերստեղծել գրանուլեմաների կառուցվածքը բակտերիալ բջիջները լատենտային տուբերկուլոզ ունեցող եւ չունեցող մարդկանց սպիտակ արյունային բջիջներին ավելացնելու միջոցով: Լատենտային ինֆեկցիա ունեցող մարդկանց բջիջները սկսում էին գրանուլեմաներ արտադրել վարակումից 4 օր անց, այնինչ վարակվածություն չունեցող մարդկանց իմունային բջիջներին ավելի շատ ժամանակ էր պետք՝ ավելի փոքր չափսերի գրանուլեմաներ արտադրելու համար:
Ինֆեկցիա չունեցող մարդկանց հյուսվածքների նմուշների համեմատ՝ լատենտային ինֆեկցիա ունեցող մարդկանց իմունային բջիջների ձեւավորած գրանուլեմաները ավելի արդյունավետ էին պայքարում տուբերկուլոզի դեմ: Մասնավորապես՝ ավելի մեծ քանակությամբ իմունային բջիջներ էին ակտիվացել, եւ այդ բջիջներն ավելի վստահ էին վերահսկում բակտերիալ վտանգները: Դրանք մի քանի պաշտպանիչ սպիտակուց էին ստանում, որոնք կարեւոր են իմունային ռեակցիայի համար:
Սակայն իմունային բջիջների ակտիվության բարձր մակարդակը իր բացասական կողմերն էլ ունի: Տւոբերկուլյոզի միկոբակտերիաները այնպիսի գեներ են ակտիվացնում, որոնք թույլ են տալիս դրանց ադապտացվել, ազդել նյութափոխանակության վրա՝ երկարատեւ գոյության պայմաններ ստեղծելով:
«Այս հետազոտությունը կարող է օգնել հասկանալ, ինչպես է լատենտային ինֆեկցիա ունեցող մարդկանց մոտ աճում հիվանդության հետագա ակտիվացման հավանականությունը», - նշում է հետազոտության առաջատար հեղինակ Լարրի Շլեզինգերը:

Как наша иммунная система защищает организм от туберкулеза?
С помощью специальной модели ткани с использованием человеческих белых кровяных клеток американские ученые из Университета Огайо объяснили, как именно иммунитет защищает людей с латентной или бессимптомной туберкулезной инфекцией от активного проявления болезни. Модель также показывает, что некоторые микобактерии туберкулеза могут найти способ обойти иммунную защиту, и таким образом скрытая инфекция может превратиться в активное заболевание.
В исследовании ученые использовали человеческие клетки, чтобы создать модель иммунного ответа, когда иммунные клетки собираются вместе вокруг кластера микобактерий, возбудителей туберкулеза, создавая гранулемы. Специалисты создали структуры гранулем в клетках путем добавления бактериальных клеток к образцам белых кровяных клеток людей с и без латентной туберкулезной инфекции. Клетки людей с латентной инфекцией начали формировать большие гранулемы уже через 4 дня после заражения, в то время как клеткам неинфицированных людей потребовалось больше времени, чтобы произвести меньшие по объему защитные гранулемы.
По сравнению с образцами неинфицированных людей, гранулемы, содержащие иммунные клетки людей с латентной инфекцией, были более эффективными в борьбе против бактерий. В частности, больше иммунных клеток были активизированы, и эти клетки намного лучше контролировали бактериальные нагрузки. Они также получали несколько защитных белков, важных для иммунного ответа, и были в большей степени способны предотвращать воздействие бактерий.
Однако у этой повышенной активности иммунных клеток есть и серьезный недостаток – микобактерии туберкулеза с большей вероятностью активируют гены, которые позволяют им адаптироваться, изменяя метаболизм и давая себе возможность процветать в долгосрочной перспективе.
«Это исследование может помочь нам понять, почему у людей с латентной инфекцией риск дальнейшего развития заболевания повышается», - сказал ведущий автор исследования, профессор Ларри Шлезингер.