Երեւանում կկայանա «Պատմական Հայաստանի գենետիկական քարտեզագրումը» նախագծի շնորհանդեսը
2015 թվականի ապրիլի 20-ին, ժամը 10:00-ին ՀՀ ԳԱԱ Նախագահության շենքում տեղի կունենա «Պատմական Հայաստանի գենետիկական քարտեզագրումը» նախագծի շնորհանդեսը: Այս մասին հայտնում է Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստրը։
Հայաստանի պատմության վերակառուցումը դժվարին խնդիր է մի քանի առումներով: Պատմական արժեքավոր փաստարկների մի ահռելի բաժին ոչնչացվել կամ անհետացել է հայկական երկրամասում բազմաթիվ արշավանքների եւ երկրաշարժերի հետեւանքով: Բացի այդ, հարեւան երկրների միջեւ պատմական Հայաստանի ներկայիս պատմաքաղաքական բաժանման արդյունքում արխիվային եւ հնագիտական ուսումնասիրությունները դարձել են նրբախնդիր եւ, հաճախ, դժվար իրագործելի: Տարիների ընթացքում հարկադիր թե կամավոր համասփռումը հանգեցրել է աշխարհով մեկ տարածված հայկական խոշոր սփյուռքի ձեւավորմանը:
Առաջին անգամ ներկայացվում է պատմական Հայաստանի գենետիկական քարտեզագրման արդյունքները: Քարտեզը վերարտադրում է հայկական գենոֆոնդի հարուստ աշխարհագրական խճանկարը, որը ձեւավորվել եւ հազարամյակների ընթացքում բարգավաճել է Հայկական լեռնաշխարհի տարածքում:
Սերնդեսերունդ մենք ենթարկվում ենք մեր նախնիների ծննդավայրերի մասին գենետիկական հիշողության անդառնալի կորստի վտանգին: Ուստի այս նախաձեռնությունը բացառիկ հնարավորություն է` անմահացնելու հայերի բազմադարյա ժառանգությունը` դրանով իսկ ստեղծելով ուրույն «Գենետիկական հուշամատյան»:

В Ереване будет презентована программа «Генетическое картографирование исторической Армении»
20 апреля в 10.00 в здании Президиума Национальной академии наук состоится презентация программы «Генетическое картографирование исторической Армении». Об этом сообщает Армянский реестр доноров костного мозга.
Воссоздание истории Армении является сложнейшей задачей по нескольким причинам. Огромная часть исторических свидетельств была уничтожена или исчезла вследствие множества нашествий и землетрясений в краю армян. Кроме того, в результате политического разделения исторической Армении между соседними странами архивные и археологические исследования стали щепетильной задачей, порой труднореализуемой. Принудительное или добровольное расселение армян по всему миру в течение многих лет привело к формированию крупной армянской Диаспоры.
Впервые в Армении будут представлены результаты генетического картографирования Армении. Карта воспроизводит богатую географическую мозаику армянского генофонда на территории Армянского нагорья.
От поколения к поколению мы подвергаемся опасности безвозвратной потери генетической памяти об обители наших предков. Эта инициатива – исключительная возможность увековечить многовековое наследие армян, создав тем самым своеобразный «Генетический мемориал».