Եթե շատ եք ուզում պաղպաղակ ուտել, պատրաստեք այն տան պայմաններում. դիետոլոգ
Պաղպաղակը իր բաղադրությամբ խառը սննդամթերք է: Այսինքն՝ այն առաջին հերթին պարունակում է կաթ (եթե դա կաթ է, այլ ոչ՝ կաթի փոշի), որը շատ օգտակար է (ինչը չի կարելի ասել փոշու մասին): Ինչպես պնդում է դիետոլոգ Վարդանուշ Պետրոսյանը, պաղպաղակի բաղադրության մասին տեղեկությունները պետք է լինեն փաթեթավորման վրա, սակայն, հետեւում են արդյոք Հայաստանում այդ պահանջին եւ ինչքանով է փաթեթավորման վրա նշված բաղադրությունը համապատասխանում իրականությանը, նա ստույգ ասել չի կարող:
Պաղպաղակի բաղադրության մեջ են մտնում նաեւ ճարպերը։ Լավագույն դեպքում, եթե պաղպաղակը պատրաստված է կաթից, դա բնական ծագման ճարպեր են, իսկ եթե պաղպաղակը փոշի, այլ ոչ թե կաթ է պարունակում՝ բուսական կամ ինչը ամենավատ տարբերակն է՝ տրանսճարպեր են: Այս տեղեկությունները եւս պետք է արտացոլված լինեն փաթեթավորման վրա, քանի որ տրանսճարպերը քաղցկեղածին են համարվում:
Պաղպաղակի մյուս բաղադրիչը շաքարն է: Այն կարող է շատ կամ քիչ լինել: Եթե պաղպաղակի 100 գրամի մեջ 6-7 գրամ շաքար է պարունակվում, դա նորմայի սահմաններում է, սակայն հիմնականում պաղպաղակներում 100 գրամի դիմաց պարունակվում է 12-18 գրամ շաքար։ «Այսինքն՝ եթե մենք ցանկանանք պաղպաղակը դասել սննդամթերքի որեւէ առանձին խմբի, մենք պետք է համարենք այն «շաքար պարունակող»: Ընդ որում՝ այն դասվում է թաքնված շաքար պարունակող մթերքների շարքին, քանի որ, պաղպաղակ ուտելով, ոչ մեկ չի մտածում, որ շաքար է օգտագործում: Մարդն ամեն օր պետք է ուտի շաքար պարունակող մթերքի ընդամենը մեկ չափաբաժին՝ լինի դա թխվածք, մուրաբա, դոնդող, հյութ եւ այլն, սակայն մարդիկ հակված են այս ամենն իրար հետ օգտագործելու, այն էլ՝ շատ», - նշեց դիետոլոգը:
Պաղպաղակի եւս մեկ բաղադրիչ են հավելումները: Լավագույն դեպքում դրանք բնական մրգային հավելումեր են, վատագույն դեպքում՝ արհեստական արոմատիզատորներ, կոնսերվանտներ եւ այլն:
Այս ամենը օրգանիզմի աշխատանքը վատթարացնող կոմպոնենտներ են, ուստի, դիետոլոգի խոսքով, ինչքան էլ դա տարօրինակ հնչի, պաղպաղակը խորհուրդ է տրվում պատրաստել տանը՝ սեփական ձեռքով՝ օգտագործելով բնական կաթ ու այլ բնական բաղադրիչներ: Ծայրահեղ դեպքում կարելի է գնել գործարանային արտադրության պաղպաղակ՝ ուսումնասիրելով նախապես բաղադրությունը եւ պիտանելիության ժամկետը, սակայն ոչ  մի դեպքում չի կարելի ուտել «լցնովի» պաղպաղակ:
Ամփոփելով պաղպաղակի բոլոր դրական ու բացասական կողմերը, Վարդանուշ Պետրոսյանը խորհուրդ չի տալիս ուտել այն, համենայն դեպս,  ուտել հաճախ։

Если очень хотите есть мороженое, готовьте его дома - диетолог
Мороженое по своему составу – смешанный продукт питания, то есть, оно содержит молоко (если содержит молоко, а не молочный порошок), которое очень полезно (чего нельзя сказать о порошке). Как утверждает диетолог Вардануш Петросян, информация о составе мороженого должна быть размещена на этикетке, выполняется это требование в Армении или нет, и насколько информация на этикетке соответствует действительности, она сказать не может.
Далее, по ее словам, в состав мороженого входят жиры, при хорошем раскладе, если мороженое изготовлено из молока – это жиры животного происхождения, при более нежелательном раскладе – это растительные жиры, а при самом плохом раскладе – трансжиры. И эта информация также должна содержаться на этикетке, поскольку трансжиры считаются канцерогеном.
Следующий компонент мороженого – сахар. Его может быть мало или много. Если в 100 граммах мороженого содержится 6-7 граммов сахара – это в пределах нормы. Но в основном в мороженых содержится от 12 до 18 граммов сахара на 100 граммов. «То есть, если мы попытаемся отнести мороженое к какой-нибудь отдельной группе продуктов питания, то мы должны поместить его в группу «сахаросодержащих». При этом оно относится к продуктам со скрытым сахаром, поскольку кушая мороженое, никто не думает, что потребляет сахар. Человек в сутки должен съедать только одну порцию сахаросодержащего продукта, будь то печеное, варенье, желе, сок и т.д., но люди склонны потреблять все это вместе, и всего побольше», - отметила она.
Еще один компонент мороженого – добавки. В идеале – это натуральные фруктовые добавки, при плохом раскладе – искусственные ароматизаторы, консерванты и пр.
Это все отягчающие организм с точки зрения здоровья компоненты, поэтому, по словам диетолога, как бы это странно ни звучало, мороженое рекомендуется готовить дома самому, используя натуральное молоко и другие натуральные ингредиенты. В крайнем случае, если уж очень хочется, можно покупать мороженое заводского производства, изучив заранее этикетку, но ни в коем случае не разливное.
Просуммировав все плюсы и минусы мороженого, Вардануш Петросян не рекомендует его употреблять, во всяком случае, употреблять часто.