Ֆրեզնոյից ժամանած բժիշկներն այցելել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր
Ֆրեզնոյից ժամանած բժիշկների խումբը ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Գագիկ Միրիջանյանի ուղեկցությամբ այսօր այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Նրանք եղել են նաեւ Մատենադարանում։
Ֆրեզնոյում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Պերճ Ապգարյանի նախաձեռնությամբ եւ ՀՀ առողջապահության նախարարի հրավերով հոկտեմբերի 5-ից 15-ը Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող բազմափորձ բժիշկների խումբը, կարեւորելով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի` ՀՀ մարզերի համաչափ զարգացման ծրագիրը, իր հիմնական գործունեությունը ծավալում է մարզերում։
Տարբեր մասնագետների 3 խումբ արդեն եղել է Արագածոտնի, Կոտայքի եւ Արմավիրի մարզերի բժշկական կենտրոններում, ծանոթացել տեղի բուժաշխատողներին, հիվանդանոցների ապահովվածությանը, զննել բուժում ստացողներին, ինչպես նաեւ բժշկական օգնություն եւ խորհրդատվություններ տրամադրել նախապես հավաքագրված հիվանդներին։ Մշակվել է կատարվելիք վիրահատությունների պլան։ Մասնագետներն արդեն իսկ բժշկական օգնություն են ցուցաբերել 64 քաղաքացու։ Հաջորդ այցերի ընթացքում ԱՄՆ-ից ժամանած հայ եւ այլազգի բժիշկներն անհատույց վիրահատություններ կկատարեն, կկազմակերպեն դասընթացներ։
Պերճ Ապգարյանի գլխավորած պատվիրակության խմբերն առաջիկա օրերին համանման գործունեություն կծավալեն Շիրակի, Լոռու եւ Արարատի մարզերում։

Группа врачей из Фрезно посетила Мемориал памяти жертв Геноцида армян
Группа врачей из Фрезно в сопровождении заместителя министра здравоохранения Армении Гагика Мириджаняна посетила Мемориал памяти жертв Геноцида армян в Цицернакаберде. Делегация побывала также в Хранилище древних рукописей Матенадаран.
Отметим, что по инициативе почетного консула во Фрезно Перча Апгаряна и по приглашению министра здравоохранения Армена Мурадяна с 5 по 15 октября в Армении находится группа врачей из Фресно, которая основную свою деятельность развернула в областях страны.
Три группы разных специалистов уже побывали в медицинских центрах Арагацотнской, Котайкской и Армавирской областей, ознакомились с местным медперсоналом, оснащением больниц, осмотрели пациентов, и провели консультации.  Был разработан план операций. Специалисты уже оказали медицинскую помощь 64 гражданам. В ходе следующих визитов специалисты из США проведут бесплатные операции, будут организованы лекции.