Ափսոս է, որ մենք օրգանները տալիս ենք հողին, ոչ թե մարդկանց, որոնք դրա կարիքն ունեն. Արա Բաբլոյան
Ափսոս է, որ մենք օրգանները տալիս ենք հողին, ոչ թե մարդկանց, որոնք դրա կարիքն ունեն։ Այդ մասին հոկտեմբերի 9-ին օրգանների եւ հյուսվածքների փոխպատվաստման թեմայով խորհրդարանական լսումների ընթացքում հայտարարել է Առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը։
Նրա խոսքով, Հայաստանում օրենք է մշակվել «Մարդուն օրգաններ եւ (կամ) հյուսվածքներ փոխպատվաստելու մասին», որը հստակորեն սահմանում է դիակային դոնորական օրգաններ օգտագործելու հնարավորությունը, սակայն փոխպատվաստվող օրգանների օգտագործումը դանդաղում է ազգային առանձնահատկությունների պատճառով։
Ըստ օրենքի, Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի իրավունք ունի հրաժարվել դոնորությունից, բայց եթե գրավոր չի հրաժարվել, ապա պոտենցիալ դոնոր է հանդիսանում։  Հաշվի առնելով ազգային մենթալիտետի առանձնահատկությունները՝ օրենքում դրույթ է մտցվել ընտանիքի անդամների պարտադիր համաձայնության մասին։ Օրենքի համաձայն,  ուղեղային մահը բժիշկների մի խումբ է արձանագրում, իսկ օրգանը հանում է մեկ ուրիշ խումբ, որպեսզի ընտանիքի անդամների մոտ ոչ մի կասկած ի հայտ չգա։
«Ցավոք սրտի, այդ ամենը օրենքով կարգավորված է, սակայն մեզ մոտ դեռեւս առաջընթաց չի արձանագրվել եւ չկա դիակային օրգանի օգտագործման ոչ մի դեպք», - ասել է նա։
Արա Բաբլոյանը պատմել է, որ Հայաստանում երիկամի փոխպատվաստման վիրահատություններ իրականացվում են միայն  «Արաբկիր» կենտրոնում, այն էլ՝ շատ փոքր քանակությամբ, տարեկան՝ 12-ից 15 վիրահատություն։ Օրգանները վերցվում են կենդանի հարազատ դոնորներից։ Նա հակիրճ ներկայացրել է Հայաստանում երիկամի փոխպատվաստման երեք փուլերը։
1 փուլ. Դեռեւս խորհրդային ժամանակներում Միքայելյանի ինստիտուտում ռուս գործընկերների հետ համատեղ մի քանի վիրահատություն էր իրականացվել, եւ դրանով գործը կանգ էր առել։
2 փուլ. Երկրաշարժի ընթացքում պարզվել էր, որ Հայաստանում դիալիզի ոչ մի սարք չկա։ Բարեբախտաբար աշխարհն արագ արձագանքել էր եւ ստեղծվել էին առաջին ժամանակավոր կենտրոնները, ինչից հետո Բելգիայի եւ Շվեյցարիայի բժիշկների աջակցությամբ ստեղծվել էր դիալիզի մշտական բաժանմունք երեխաների համար։  Երիկամաբուժության, հեմոդիալիզի եւ փոխպատվաստման հարցերում Բելգիայի եւ Շվեյցարիայի բժիշկների հետ համագործակցությունը շարունակվում է արդեն  27 տարի։
3 փուլ. Երիկամի առաջին փոխպատվաստումն իրականացվել է  1991 թվին՝ 14-ամյա մի տղայի։ Դիակից վերցված երիկամն այն ժամանակ ստացվել էր Լենինգրադից (Պետերբուրգ)։ Հետո եւս մի քանի փոխպատվաստում էր կատարվել, ընդ որում պետությունն այն ժամանակ ոչ մի կերպ չէր ֆինանսավորել այդ վիրահատությունները, բոլոր ծախսերն իր վրա էր վերցրել «Արաբկիր» հիմնադրամը։ Հետո այդ ծրագիրը փակվեց։
Այսօր Ա. Բաբլոյանի խոսքով հետվիրահատական ծախսերի 100%-ը պետությունն իր վրա է վերցրել։ Վիրահատության համար հիվանդը վճարում է գումարի 50%-ը (մի մասը դարձյալ իր վրա է վերցրել «Արաբկիր» հիմնադրամը՝ շվեյցարական եւ բելգիական գործընկերների հետ միասին), 50%-ը վճարում է պետությունը, սակայն միեւնույն է, քիչ վիրահատություններ են իրականացվում, որովհետեւ շատ սուր է դոնորների հարցը։

Жаль, что мы отдаем органы земле, а не людям, которые в них нуждаются – Ара Баблоян
Жаль, что мы отдаем органы земле, а не людям, которые в них нуждаются.Об этом 9 октября в ходе парламентских слушаний на тему пересадки органов и тканей заявил глава комиссии по вопросам здравоохранения, материнства и детства Ара Баблоян.
По его словам, в Армении разработан закон «О пересадке человеку органов и (или) тканей», который четко определяет возможность использования трупных донорских органов, однако дело с трансплантацией движется очень медленными темпами из-за ряда национальных особенностей.
Согласно закону, каждый гражданин Армении имеет право отказаться от донорства, но если он не давал письменного отказа, то является потенциальным донором. Учитывая особенности национального менталитета, в закон введено положение об обязательном согласии членов семьи. Согласно закону, мозговую смерть констатирует одна команда врачей, а орган забирает другая, чтобы у членов семьи не возникало никаких сомнений.
«К сожалению, все это урегулировано законом, но у нас пока нет прогресса, и нет ни одного случая использования органа трупного донора», - сказал он.
Ара Баблоян рассказал, что в Армении операции по трансплантации почки проводятся только в медицинском центре «Арабкир», и то в очень небольшом количестве – 12-15 в год. Органы берутся у живых, родственных доноров. Он кратко представил три этапа развития трансплантации почки в Армении:
1 этап. Еще в советское время в институте Микаеляна совместно с российскими коллегами была проведена пара операций, и на этом дело остановилось.
2 этап. Во время землетрясения выяснилось, что в Армении нет ни одного диализного аппарата. К счастью, мир быстро отреагировал, и были созданы временные центры, а затем при поддержке врачей Бельгии и Швейцарии было создано постоянное диализное отделение для детей. Сотрудничество с врачами Бельгии и Швеции в вопросах нефрологии, гемодиализа и трансплантации почки продолжается уже 27 лет.
3 этап. Первая пересадка почки была проведена в 1991 году 14-летнему мальчику. Трупная почка тогда была получена из Ленинграда (Петербурга). Затем было проведено еще несколько таких трансплантаций, причем государство тогда никак не финансировало эти операции, все расходы взял на себя фонд «Арабкир». Затем эта программа была закрыта.
Сегодня, по словам А. Баблояна,  100% постоперационных расходов государство взяло на себя. За операцию пациент платит 50% (часть опять же покрывается фондом «Арабкир» совместно со швейцарскими и бельгийскими партнерами), 50% платит государство, однако операций все равно проводится очень мало, поскольку остро стоит вопрос доноров.