Ճապոնացի գիտնականները կրծքի քաղցկեղի ախտորոշման արդյունավետ միջոց են առաջարկել
Մամոգրաֆիայի եւ գերձայնային հետազոտության համադրումը կարող է օգնել ավելի արդյունավետ կերպով ի հայտ բերել կաթնագեղձի քաղցկեղը, քան միայն մամոգրաֆիան: Այդ մասին տեղեկացնում են Տոխոկուի համալսարանի ճապոնացի մասնագետները Նորիակի Օֆուտիի գլխավորությամբ:
Հեղինակների կողմից անցկացված հետազոտությանը ավելի քան 73 000 կին է մասնակցել: Նրանցից որոշները մամոգրաֆիա են անցել, իսկ մյուսներին ոչ միայն մամոգրաֆիա են նշանակել, այլեւ կաթնագեղձի գերձայնային հետազոտություն:  Ախտորոշման համադրված մեթոդի օգտագործմամբ հեղինակներին հաջողվել է հիվանդացման մեկ ու կես անգամ ավելի շատ դեպքեր հայտնաբերել:
Ներկայումս հենց մամոգրաֆիան է օգտագործվում կրծքի քաղցկեղի հայտնաբերման համար, հատկապես  45 տարեկանից մեծ կանանց մոտ: Ախտորոշման հաստատման համար կանանց նաեւ կաթնագեղձի հյուսվածքների բիոպսիա են նշանակում, քանի որ մամոգրաֆիան կարող է կեղծ դրական արդյունք տալ:  Կրծքի եւ կաթնագեղձի հյուսվածքների խտությունը եւս  կարող է ազդել մամոգրաֆիայի արդյունավետության վրա, այդ պատճառով, գիտնականների կարծիքով, ճիշտ արդյունք ստանալու շանսն ավելի բարձր կլինի երկու հետազոտության` մամոգրաֆիայի եւ ԳՁՀ-ի անցկացման դեպքում: Ճիշտ է, դա լրացուցիչ ջանքեր կպահանջի, բայց նման մոտեցումը կարող է նախընտրելի լինել բարձր ռիսկով կանանց համար եւ նրանց, որոնք շատ են անհանգստանում եւ չեն վստահում մեկ հետազոտության արդյունքներին:
Իմիջիայլոց. հետազոտողները նշում են, որ ավելի երկարատեւ դիտարկումներ են անհրաժեշտ, որոնք կհաստատեն կրծքի կաթնագեղձի համադրված ախտորոշման արդյունավետությունը:

Японские ученые предложили эффективный метод диагностики рака груди
Использование маммографии в комбинации с ультразвуком может помочь более эффективно выявлять рак молочной железы, чем проведение только маммографии. Об этом сообщают японские ученые из Университета Тохоку под руководством Нориаки Офути.
В проведенном авторами исследовании приняли участие более 73 000 женщин. Некоторым из них проводили маммографию, а другим назначали не только маммографию, но и ультразвуковое исследование молочной железы. При использовании комбинированного метода диагностики авторам удалось выявить в полтора раза больше случаев заболевания.
В настоящее время именно маммография используется для выявления рака груди, особенно у женщин старше 45 лет. Для подтверждения диагноза женщинам также назначают биопсию тканей молочной железы, так как маммография может дать и ложно-положительные результаты. Плотность тканей груди и молочных желез тоже может влиять на эффективность маммографии, поэтому, по мнению ученых, шанс получить правильные результаты будет выше при проведении обоих обследований – маммографии и УЗИ. Правда, это потребует дополнительных трат, но такой подход может быть предпочтителен для женщин с высоким риском или для тех, кто очень беспокоится и не доверяет результатам одного обследования.
Впрочем, исследователи отмечают, что необходимы более длительные наблюдения, которые подтвердят эффективность комбинированной диагностики рака молочной железы.