Մեծ Բրիտանիայում հինգ տարեկան տղան որպես աղջիկ է դպրոց եկել
Մեծ Բրիտանիայում հինգ տարեկան դպրոցականը դասարան է վերադարձել աղջկա կերպարով: Նոթինգհեմփշիրի կոմսության դպրոցներից մեկի ավագ ուսուցիչը երեխայի համադասարանցիներին եւ ծնողներին գրել է, որ տղան ուզում է, որ այսուհետ իրեն աղջիկ համարեն:
Սա այսպես կոչված գենդերային դիսֆորիայի դրսեւորման ամենավաղ դեպքերից է, որը պաշտոնապես ճանաչվել է: Տվյալ վիճակն ախտորոշվում է, եթե չափահասը կամ երեխան իրենց համապատասխան չեն համարում իրենց կենսաբանական սեռին:
Վերջին ժամանակներս Մեծ Բրիտանիայում սեռափոխության դիմած երիտասարդների թիվն աճել է ավելի քան 50 տոկոսով, ինչպես վկայում է վիճակագրությունը:
Բարեգործական Gender Identity Research and Education Society կազմակերպության ակտիվիստ Բեռնարդ Ռիդի խոսքով, երկու տարեկան երեխաներն արդեն կարող են արտահայտել իրենց անհարմարությունը իրենց կենսաբանական սեռի հետ կապված: Նրա կարծիքով,  ամեն 100-ից մեկը այս կամ այն «գենդերային վարիացիան» է դրսեւորում, որոնք ձեւականորեն ախտորոշվում են կամ ոչ:  Նա հավելել է, որ երեխան պիտի  հասնի  10 տարեկանի, այդ ժամանակ նրան անհրաժեշտ կլինի երկրորդական սեռական նշանների ի հայտ գալուն խոչընդոտող դեղամիջոցներ ընդունել:
Միաժամանակ բրիտանական դպրոցները լավ են վերաբերվում գենդերային դիսֆորիայից տառապող երեխաներին եւ աջակցում են նրանց:  Հաղորդվում է, որ աղջիկ դարձած հինգ տարեկան տղայի ծնողներն անհրաժեշտ հոգեբանական օգնություն եւ կարեկցություն են ստանում:

В Великобритании пятилетний мальчик пришел в школу девочкой
В Великобритании пятилетний школьник вернулся в класс в образе девочки. Старший учитель одной из школ графства Ноттингемшир написал одноклассникам ребенка и их родителям о том, что отныне мальчик хочет, чтобы его считали девочкой.
Это один из самых ранних случаев проявления так называемый гендерной дисфории, который был признан официально. Данное состояние диагностируется, если взрослый или ребенок считает себя не соответствующим своему биологическому полу.
Количество молодых людей, решившихся на смену пола, в Великобритании в последнее время выросло более чем на 50%, как свидетельствует статистика.
По словам активиста благотворительной организации Gender Identity Research and Education Society Бернарда Рида, дети в возрасте двух лет уже могут выражать дискомфорт по поводу своего биологического пола. По его оценке, один из каждых 100 проявляет те или иные «гендерные вариации», которые формально диагностируются или нет. Он добавил, что ребенок должен достичь 10 лет, когда ему понадобится прием лекарств, препятствующих возникновению вторичных половых признаков.
При этом британские школы традиционно хорошо относятся к подобным детям, страдающим от гендерной дисфории, и оказывают им поддержку. Сообщается, что родители пятилетнего мальчика, ставшего девочкой, получают всю необходимую психологическую помощь и участие.