Ընկույզը օգնում է պայքարել օրգանիզմում բորբոքային պրոցեսների դեմ
Ընկույզն օգնում է պայքարել օրգանիզմում բորբոքային պրոցեսների դեմ, ընկույզի կանոնավոր գործածումը կապակցված է բորոբքման բիոմարկերների ավելի ցածր մակարդակի հետ: Այս մասին հայտնում են Brigham and Women's Hospital-ի գիտնականները:
«Հետազոտությունները հաստատում են ընկույզի պաշտպանական դերը կարդիոմետաբոլիկ խանգարումների՝ օրինակ սրտանոթային հիվանդությունների ու 2-րդ տեսակի շաքարախտի դեմ, իսկ մենք գիտենք, որ բորբոքումը մեծ դեր է կատարում այդ հիվանդությունների զարգացման գործում, ասել է Ին Բաոն վերոնշյալ կենտրոնից,- Մեր նոր աշխատանքը ցույց է տվել, որ ընկույզը կարող է նվազեցնել համակարգային բորբոքումը»:
Բաոն ու նրա գործընկերները վերլուծել են Nurses’ Health Study կենտրոնների տվյալները՝ 120 000 բուժքույրերի մասին ու Health Professionals Follow-Up Study–ի տվյալները ՝ ավելի քան 50 հազար տղամարդ բուժաշխատողների մասին: Մասնագետները գնահատել են նրանց սննդակարգը ու ստուգել որոշակի հսկիչ սպիտակուցների մակարդակները, որոնք հայտնի են որպես բորբոքման բիոմարկերներ: Նաեւ գիտնականները չափել են բորբոքման երեք հայտնի բիոմարկերները՝ с- ռեակտիվ սպիտակուցը (ՑՌՍ), ինտերլեյկին 6-ը (ԻԼ6) ու ուռուցքի նեկրոզի գործոնի ռեցեպտոր 2 (TNFR2):
Տարիքը, հիվանդության պատմությունը, կենսակերպը ու այլ գործոններ հաշվի առնելով՝ փորձագետները հայտնաբերել են, որ այն մասնակիցները, որոնք շաբաթական հինգ ու ավելի մասնաբաժին ընկույզ էին գործածում, ավելի ցածր ՑՌՍ եւ ԻԼ6 ունեին, քան նրանք, ովքեր երբեք կամ գրեթե երբեք չեն կերել ընկույզ: Բացի դրանից մարդիկ, որոնք շաբաթվա ընթացքում գործածում էին երեք մասնաբաժին ընկույզ՝ կարմիր մսի, վերամշակված մսի, ձվի կամ մաքրված հատիկների փոխարեն, զգալիորեն ցածր ՑՌՍ ու ԻԼ6 ունեին:
Բաոյի խոսքով գետնանույշը ու անտառային ընկույզը բազմաթիվ օգտակար նյութեր են պարունակում՝ այդ թվում մագնիում, բջջանյութ, արգինին, հակաօքսիդանտներ ու չհագեցած ճարպաթթուներ, օրինալ ալֆալինոլենային թթու: Ճիշտ է, հետազոտողները դեռ չեն պարզել, թե այդ բաղադրիչներից կամ դրանց համադրություններից որոնք կարող են պաշտպանել բորբոքումից:
«Շատ բան անհայտ է մնում այն մասին, թե դիետան ինչպես է ազդում բորբոքման ու իր հերթին՝ նաեւ հիվանդության ռիսկի վրա, նշել է Բաոն: Մեր հետազոտությունը հաստատում է սննդի մեջ ընկույզների ընդհանուր բուժական դերը»:

Eating nuts may reduce inflammation
Greater intake of nuts may lower levels of inflammation, according to a new study that can help explain the benefits of nuts on cardiometabolic diseases.
"Population studies have consistently supported a protective role of nuts against cardiometabolic disorders such as cardiovascular disease and type 2 diabetes, and we know that inflammation is a key process in the development of these diseases," said Ying Bao from Brigham and Women's Hospital in the US.
"Our new work suggests that nuts may exert their beneficial effects in part by reducing systemic inflammation," Bao said.
Previously, researchers observed an association between increased nut consumption and reduced risk of major chronic diseases and even death, but few studies had examined the link between nut intake and inflammation.
In the current study, researchers performed a cross-sectional analysis of data from more than 5,000 people.
They assessed diet using questionnaires and looked at the levels of certain telltale proteins known as biomarkers in blood samples collected from the study participants.
They measured three well-established biomarkers of inflammation: C-reactive protein (CRP), interleukin 6 (IL6) and tumour necrosis factor receptor 2 (TNFR2).
After adjusting for age, medical history, lifestyle and other variables, they found that participants who had consumed five or more servings of nuts per week had lower levels of CRP and IL6 than those who never or almost never ate nuts.
In addition, people who substituted three servings per week of nuts in place of red meat, processed meat, eggs or refined grains had significantly lower levels of CRP and IL6, researchers said.
Peanuts and tree nuts contain a number of healthful components including magnesium, fibre, L-arginine, antioxidants and unsaturated fatty acids such as a-linolenic acid, they said.
"Our study supports an overall healthful role for nuts in the diet and suggests reducing inflammation as a potential mechanism that may help explain the benefits of nuts on cardiometabolic diseases," said Bao.