Հայաստանում նորածինների միայն 35%-ն է բացառապես կրծքի կաթով սնվում. ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ
Հայաստանում նորածինների միայն 35%-ն է կյանքի առաջին 6 ամիսներին բացառապես կրծքի կաթ ստանում: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) ներկայացուցիչ Տաննյա Ռադոչայը:
«Դա, իհարկե, չափազանց քիչ է: Մենք կարծում ենք, որ ավելի շատ երեխաներ պետք է կյանքի առաջին ամիսներին բացառապես կրծքի կաթ ստանան, քանի որ մոր կաթը լավագույն սնունդն է երեխայի համար»,- ասել է Տանյա Ռոդիչայը:
Նրա խոսքով՝ երեխաներին կրծքով կերակրելու խնդիրն այսօր արդիական է աշխարհի բոլոր զարգացած եւ զարգացող երկրներում. բազմաթիվ մայրեր իրենց երեխաների արհեստական սնունդ են տալիս՝ չհասկանալով, որ կրծքով կերակրելն ավելի օգտակար է ինչպես երեխայի, այնպես էլ մոր առողջության համար: 1960-70-ական թվականներին ակտիվորեն գովազդում էին արհեստական խառնուրդները՝ դրանք ներկայացնելով որպես օգտակար սնունդ, որը մայրական կաթից ավելի լավ է: Ավելի ուշ՝ 1980-ականներին, մասնագետները սկսեցին նկատել, որ այն երեխաները, որոնց այդ խառնուրդներով են կերակրել, թույլ առողջություն են ունեցել, դանդաղ զարգացում, ինչպես նաեւ տարբեր ալերգիաներ, որոնք ավելի հազվադեպ են կրծքով կերակրված երեխաների մոտ:
Այսպիսով՝ մասնագետները սկսել են հասկանալ, որ այդքան շատ գովազդվող արհեստական խառնուրդներն օգտակար չեն երեխայի համար, իսկ լավագույն սնունդն այն է, որը նախատեսված է բնության կողմից:
«Հիմա մենք կարծում ենք, որ դա (մանկական արհեստական խառնուրդների առաջխաղացումը) մարդկության վրա խոշորագույն գիտափորձ էր, արհեստական խառնուրդների ներդրումը մի շարք բացասական հետեւանքների հանգեցրեց: Այդ պատճառով այսօր մենք քարոզում ենք այն, ինչը բնական է եւ գալիս է դարերի խորքից: Կրծքով կերակրելը բնական, բայց ոչ պարզ գործընթաց է, այդ պատճառով կրծքով կերակրել ցանկացող երիտասարդ մայրերին աջակցություն է հարկավոր»,-  նշել է մասնագետը:
Վերջին 20-25 տարիների ընթացքում միջազգային կազմակերպություններն ու երկրների իշխանությունները տարբեր ծրագրեր են իրականացնում, որոնց նպատակն է՝ այնպես անել, որպեսզի ավելի շատ երեխաներ կյանքի առաջին ամիսների ընթացքում բացառապես կրծքի կաթ ստանան: Հայաստանում իրականացված նման ծրագրերից է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, Հայաստանի առողջապահության նախարարության եւ «Ընտանիքի ակադեմիա» հասարակական կազմակերպության «Կրծքով կերակրման հաղթարշավը» համատեղ նախագիծը: Այն իրականացվել է Հայաստանի չորս մարզերում՝ Շիրակում, Լոռիում, Արարատում եւ Արմավիրում, ինչպես նաեւ մայրաքաղաք Երեւանում:
Ծրագրի շրջանակում «Կրծքով կերակրման ընկերը» խորագրով մրցույթ է կազմակերպվել մասնագետների համար, կերակրող մայրերի լուսանկարների մրցույթ, որում հաղթողների լուսանկարերով պաստառները փակցվելու են բուժկենտրոններում, պոլիկլինիկաներում եւ Երեւանի ու այլ քաղաքների արտաքին գովազդային վահանակներին: Ծրագրի շրջանակում նաեւ «Էրեբունի» ԲԿ-ում վերջերս կրծքով կերակրելու կաբինետ է բացվել, որտեղ հղիներն ու վերջերս ծննդաբերած կանայք կարող են անհրաժեշտ գիտելիքներ ստանալ կրծքով կերակրելու մասին:
Ծրագրի կազմակերպիչները նշել են, որ որպես հիմնական փորձագետներ (բացի բուժաշխատողներից, իհարկե) ներգրավել են երիտասարդ մայրերի, որոնք ավելի լավ գիտեն, թե կանայք ինչ խնդիրների կարող են բախվել կրծքով կերակրելու ժամանակ, եւ ինչպես կարելի է լուծել դրանք: Այս մայրերի խորհուրդներն ու նրանց անձնական օրինակը շատ կանանց կարող են խթանել՝ իրենց երեխաներին կրծքով կերակրել, որպեսզի նրանց համար լավագույն իմունիտետն ապահովեն ամբողջ կյանքի ընթացքում:

Лишь 35% новорожденных в Армении получают исключительно грудное молоко – представитель ЮНИСЕФ
Лишь 35% новорожденных в Армении получают исключительно грудное молоко в течение первых 6 месяцев жизни. Об этом журналистам сказала представитель Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Армении Таня Радочай.
«Этого, конечно же, слишком мало. Мы думаем, что больше детей должны получать исключительно грудное молоко в первые месяцы жизни, так как молоко матери – лучшее питание для ребенка», - сказала Таня Радочай.
По ее словам, проблема вскармливания детей сегодня актуальна во всех развитых и развивающихся странах мира: многие мамы кормят своих детей искусственными смесями, не понимая, что грудное вскармливание гораздо полезнее для здоровья как ребенка, так и матери. Многие люди, особенно представители более старшего поколения, даже не знают, что искусственные смеси не могут заменить материнское молоко: в 60-70х годах прошлого века все эти смеси активно рекламировали – их позиционировали как полезное питание, которое даже лучше, чем грудное молоко. Позже, уже в 80х годах, специалисты начали замечать, что у детей, которых кормили смесями, было слабое здоровье, замедленное развитие, а также различные аллергии, которые гораздо реже встречаются у тех, кого кормят грудью.
Таким образом, специалисты начали понимать, что так активно рекламируемые смеси вовсе не полезны для ребенка, а лучшее питание для него – то, что предусмотрено было природой.
«Сейчас мы считаем, что это (продвижение искусственных смесей) было крупнейшим экспериментом на человечестве – внедрение искусственных смесей привело к ряду негативных последствий. Именно поэтому сегодня мы продвигаем то, что естественно и пришло испокон веков. Грудное вскармилвание – это процесс ествественный, но не простой, поэтому молодым мамам, желающим кормить грудью, нужна поддержка», - отметила специалист.
В течение последний 20-25 лет международные организации и власти стран проводят различные программы, цель которых – сделать так, чтобы больше детей получали в первые месяцы жизни исключительно грудное молоко. Одна из таких программ, реализованных в Армении, - «Победное шествие грудного вскармливания», организованная ЮНИСЕФ, Минздравом Армении и общественной организацией «Академия семьи». Программа проходила в четырех регионах страны (Ширак, Лори, Арарат и Армавир) и в Ереване.
В ее рамках были организованы конкурс для специалистов «Друг грудного вскармливания», конкурс фотографий кормящих матерей, плакаты с победителями которого повесят в медцентрах, в поликлиниках и на рекламных билбордах на улицах Еревана и других городов. Также в рамках программы в медицинском центре «Эребуни» был недавно открыт кабинет грудного вскармливания, где беременные и недавно родившие женщины смогут получить все необходимые знания о грудном вскармливании.
Как отметили организаторы программы, в качестве основных экспертов (помимо, конечно, медработников) они привлекли молодых матерей, которые лучше, чем кто-либо знает, с какими проблемами женщина может столкнуться во время грудного вскармливания и как эти проблемы можно решить. Многим женщинам советы этих молодых матерей и их личный пример могут помочь начать кормить своих детей грудью, что обеспечит этих детей хорошим иммунитетом на всю жизнь.