Ճենապակուց մածուկներ ու եռացող մեղրամոմից ատամնալիցքեր․ ինչպես էին բուժում ատամները մեր նախնիները
Այսօր մեր կյանքն անհնար է պատկերացնել առանց ատամնաբույժների։ Մինչդեռ ընդամենը երկու դար առաջ մարդկությունն ատամներն այնպես չէր բուժում, ինչպես այսօր է ընդունված գրում է «ԱիՖ»-ը։
Մեր նախնիները սնվում էին կոպիտ ու հում մթերքներով, նրանց ատամներն էլ էին ցավում ու նրանք բուժում էին դրանք։ Այդ մասին են վկայում պակիստանյան Բելուջիստան նահանգում արված պեղումները։ Ք․ա 7-5 հազարամյակներում ապրած մարդկանց աճյուններում գտել են ատամներ, որոնց վրա անցքեր են փորված։ Ատամնալիցքի նյութը չի պահպանվել։
Իսկ առաջին անգամ ատամների հիվանդությունները մանրակրկիտ նկարագրված են եգիպտական Էբերսի բժշկական պապիրուսում դեռ Ք․ա 1550 թ։ Իսկ պատմության մեջ առաջին ատամի մածուկը, որը պատրաստված էր պեմզայի, ձվի կեղեւի ու ցուլի այրված ներքին օրգանների մոխրից, հայտնվել է Միջագետքում։
Հին ժամանակների հմուտ ատամնաբույժներ են եղել նաեւ էտրուսկները , որոնք բավականին լավ էին կարողանում ատամի պրոթեզներ պատրաստել։ Ոսկե լարի օգնությամբ նրանք իրար էին կապում շարժվող ատամները կամ էլ առողջ ու արհեստական՝ կենդանիների ատամներից պատրաստված ատամները։
Որպեսզի բերանից թարմության հոտ գա, մարդիկ գործածում էին այծի կաթ, կենդանիների այրված ներքին օրգանների մոխիրն էին տրորում լնդերի վրա, տարեկան երեք անգամ ատամները ողողում կրիայի արյունով ու դիմում այլ միջոցների։ ՀԻն հռոմեացիները , օրինակ, պատրաստում էին փոշի մանրացված մարգարիտից կամ մարջաններից։ Իսկ գերմանացի գիտնական Կարդանուսը 400 տարի առաջ խորհուրդ էր տալիս հիվանդին մի քանի ժամ բաց բերանով նստել՝ շրջվելով Լուսնի կողմը։
Բերանի խոռոչի հիգիենայի հարցում հայտնագործություն էր դարձել բենեդիկտյան վանականների պատրաստած ատամների ողողման հեղուկը։ 1373 թ․նրանց ստեղծած ատամի էլիքսիրը մեծ համբավ ուներ ու մի քանի հարյուրամյակ վաճառվում էր դեղատներում։
18-րդ դարում Մեծ Բրիտանիայում առաջին անգամ ստեղծեցին ատամի փոշի ու մածուկ, որը ամենաշատն է հիշեցնում ժամանակակից մածուկները։
Հետաքրքիր են տարբեր ժամանակներում գործածվող ատամի փոշու բաղադրությունները՝ մոխիր, փայտածուխ ու գիպս, աղացած քարեր ու մանրացրած ապակի; բուրդ՝ մեղրով ներծծված, կակաոյի հատիկներ, բույսերի արմատներ ու խեժ; պեմզա ու ձվի կեղեւ՝ գինու քացախով; աղյուսի փոշի, մանրացրած ճենապակի ու կավի բեկորներ; նաեւ օճառ, կավիճ ու գլիցերին՝ մրգային խտահյութերի ու եթերային յուղերի հավելումով ։
Մեր նախնիները վստահ էին՝ ատամը սկսում է ցավել, որովհետեւ դրա մեջ սկսում է բնակվել «ատամի որդը» ու սկսում է այնտեղ անցք փորել։ Նրանք այդ «որդին» փորձում էին այնտեղից հանել ոչ միայն կոփած երկաթով, այլեւ անցքի մեջ հալեցրած մեղրամոմ, թթու լցնելով։
605-690 թթ. հույն Պողոս Էգինյանն առաջարկել է ատամնաքարերը հեռացնել հատուկ գործիքների օգնությամբ։
Ատամների բուժման պատմության մեջ առանձնահատուկ դեր ունեցան հռոմեական կայսր Տրայանի անձնական բժիշկ, վիրաբույժ Արխիգենի աշխատությունները։ Ք․հ 1-ին դարում նա առաջինն է բուժական նպատակներով ատամի խոռոչը բացել տրապանի օգնությամբ։
Իսկ հետո, միջնադարում, այդ տեխնիկան 1400 տարով մոռացության մատնվեց։ Եվ միայն 15-րդ դարում Բոլոնյան համալսարանի պրոֆեսոր Ջիովանի դի Արկոլան նորից կիրառեց Արխիգենի միջոցը։
Հին ժամանակներում առաջին ատամնաբույժներն են եղել քրմերը, հոգեւորականները ու վանականները, իսկ միջնադարում՝ հոգեւորականներից բացի նաեւ սափրիչները, վարսավիրները։ Այդ մարդիկ ատամնացավից փրկում էին ածելիի, դանակի ու ունելիի օգնությամբ։
Ցարական Ռուսաստանի ամենահայտնի ատամնաբույժը եղել է հենց ցար Պետրոս առաջինը։ Նա միշտ ձեռքի տակ ունեցել է գործիքներ, այդ թվում այսպես կոչված «պելիկաններ», որոնցով նա սիրում էր հեռացնել իր պալատականների հիվանդ ատամները։ Նա իր ձեռքով հանել է 73 ատամ, որոնք հիմա պահվում են Պետերգոֆում։
Մոտավորապես նույն ժամանակաշրջանում ֆրանսիացի Պյեր Ֆոշարը հրատարակել է «Ատամնաբույժ-վիրաբույժ կամ աշխատություն ատամի հիվանդությոունների մասին» աշխատությունը, որում «քննադատել է» խորհրդավոր ատամի որդերին, զանազանել ատամի 102 տարբեր հիվանդություններ, նաեւ առաջարկել ատամի հեռացման ավելի մարդասիրական մեթոդ։ Բժիշկը հայտնի է նաեւ նրանով, որ ստեղծել է արհեստական ու շտիֆտով ամրացված ատամներ, ատամների համար շապիկներ՝ ճենապակյա էմալով, սկսել է գործածել պարզունակ բրեկետ համակարգեր։
Ատամնաբուժության մեջ հաջորդ կարեւոր քայլը արվել է գրեթե հարյուր տարի հետո։ 1790-ին Ջորջ Վաշինգթոնի ատամնաբույժ Ջոն Գրինվուդը պատրաստել էր ատամնաբուժական հորատիչ։ Ավելի ուշ ամերիկացի բժիշկ Ջեյմս Մորիսոնը կատարելագործել է Գրինվուդի սարքը ու պատենտավորել իր գյուտը։ 1876-ին ընկերությունը գործարկել է ատամնաբուժական նորույթը ու սկսել դրա զանգվածային արտադրությունը։

Паста из фарфора и пломбы из кипящего воска: как лечили зубы наши предки
Сегодня наша жизнь без стоматологов просто немыслима. А между тем еще два века назад человечество лечило зубы совсем не так, как принято теперь, сообщает «АиФ».
Наши предки питались грубой и сырой пищей, зубы у них тоже болели, и они их лечили. Это подтверждают раскопки в пакистанской провинции Белуджистан. Среди останков людей, живших 7-5 тысяч лет до нашей эры, нашли зубы с высверленными в них отверстиями. Пломбировочный материал не сохранился.
Впервые же болезни зубов детально описаны в египетском медицинском папирусе Эберса еще в 1550 году до н. э. А первая в истории зубная паста, сделанная из смеси пемзы, яичной скорлупы, мирра и пепла от сожженных внутренностей быка, появилась в Междуречье.
Также искусными стоматологами древних времен были этруски, которые очень неплохо умели изготовлять зубные протезы. С помощью золотой проволоки они связывали вместе расшатанные зубы или здоровые и искусственные – сделанные из зубов животных.
Чтобы изо рта пахло свежестью, люди употребляли козье молоко, втирали пепел сожженных частей животных в десны, три раза в год полоскали зубы кровью черепахи и прибегали к другим способам. Древние римляне, например, готовили порошок из толченого жемчуга или кораллов. А немецкий ученый Карданус 400 лет назад советовал больному посидеть несколько часов с открытым ртом, повернувшись в сторону Луны.
Находкой в области гигиены полости рта стал рецепт ополаскивателя для зубов от монахов-бенедиктинцев. Изобретенный ими в 1373 году зубной эликсир пользовался популярностью и продавался в аптеках еще несколько веков.
В XVIII веке в Великобритании впервые появились зубной порошок и паста, наиболее приближенные к современным.
Интересны составы зубного порошка в разное время: зола, древесный уголь и гипс, растертые камни и толченое стекло; шерсть, пропитанная медом, зерна какао, корни растений и смола; пемза и яичная скорлупа с винным уксусом; кирпичная пыль, размельченный фарфор и глиняные осколки; а также мыло, соль, мел и глицерин с натуральными добавками типа фруктовых экстрактов и эфирных масел.
Наши предки были убеждены: зуб начинает болеть оттого, что в нем поселяется «зубной червь» и выгрызает дыру. Изгоняли паразита не только каленым железом, но и заливая дупло расплавленным воском, кислотой.
В 605-690 годах нашей эры грек Павел Эгинский предложил удалять зубные камни при помощи долота и других подобных инструментов.
Особое место среди трудов по лечению зубов принадлежит работам личного врача римского императора Траяна – хирургу Архигену. В I веке н. э. он первым с лечебной целью просверлил полость зуба трепаном.
Позже с наступлением средневековья эта техника на 1400 лет оказалась забытой. И только в XV веке профессор Болонского университета Джиовани ди Арколи снова применил способ Архигена.
Первыми дантистами были: в античные времена – жрецы, священники и монахи, а в средние века, помимо церковников, также банщики, коновалы и цирюльники. Люди этих профессий спасали от зубной боли бритвой, ножом и щипцами.
Самым знаменитым дантистом в царской России своего времени был Петр I. Царь всегда носил при себе инструменты, в том числе и так называемые «пеликаны», которыми он очень любил удалять больные зубы у своих придворных. Он собственноручно вырвал 73 зуба, которые теперь хранятся в Петергофе.
Примерно в это же время француз Пьер Фошар издал труд «Дантист-хирург, или Трактат о зубах», в котором раскритиковал загадочных «зубных червей», выделил 102 разновидности зубных болезней, а также предложил более гуманный метод удаления зубов. Доктор прославился еще и тем, что изобрел вставные и штифтовые зубы, колпачки для зубов с покрытием фарфоровой эмалью, начал использовать примитивные брекет-системы.
Следующий важный шаг в развитии стоматологии был сделан почти через сто лет. В 1790 году дантист Джорджа Вашингтона Джон Гринвуд смастерил стоматологический бур. Позже другой американский врач – Джеймс Моррисон - усовершенствовал машину Гринвуда и запатентовал свое изобретение. В 1876 году компания SS White запустила стоматологическую новинку в массовое производство.