Գոյություն չունի «առողջ» կամ «վնասակար» սնունդ. իսրայելցի գիտնական
Համընդհանուր իմաստով «առողջ» կամ «վնասակար» սնունդ գոյություն չունի՝ յուրաքանչյուր մարդու օրգանիզմը սնունդին յուրատեսակ է արձագանքում, ուստի այն, ինչը մի մարդու համար օգտակար է, կարող է մյուսի համար վնասակար լինել: Նման տեսակետ է հայտնել գաստրոէնտերոլոգիայի եւ իմունաբանության համաշխարհային առաջատար մասնագետ Էրան Էլինավը:
Էրան Էլինավը ղեկավարում է The ElinavLab-ը՝ Իսրայելի Վեյցմանի գիտահետազոտական ինստիտուտի իմունաբանության բաժանմունքին կից հետազոտական լաբորատորին, որը զբաղվում է բնածին իմունիտետի ու աղիքային միկրոֆլորայի միջեւ կապերի եւ առողջության վրա դրանց ազդեցության հետազոտությամբ: Էլինավը եւ նրա գործընկերները հետազոտություն են իրականացրել՝ նվիրված թթու խմորիչով տանը թխված «օգտակար» հացին եւ հացի գործարանում թխված ստանդարտ սպիտակ հացին մարդու օրգանիզմի արձագանքի համեմատությանը:
Հետազոտությանը 40 մարդ է մասնակցել, որոնց պատահականության սկզբունքով 2 խմբի են բաժանել: Մի խումբը մի քանի շաբաթ «տնային» հաց է ստացել, մյուսը՝ սովորական: Այս ամբողջ ընթացքում յուրաքանչյուր 5 րոպեն մեկ մասնակիցների արյան մեջ շաքարի մակարդակի դիտարկում է կատարվել: Արդյունքում պարզվել է, որ ստացած հացի տեսակի հանդեպ յուրաքանչյուր մասնակցի արձագանքը խիստ անհատական է՝ ինչ-որ մեկը գիրացել է՝ ստանալով տանը թխված հաց, ինչ-որ մեկը նիհարել է գործարանային «վնասակար» հացից:
«Համարվում է, որ մի հացը ավելի օգտակար է մյուսից: Բայց ինչպես այլ սնունդի դեպքում, մեր արձագանքը հացին զուտ անհատական է: Նման անհատականացված արձագանք ենք դիտարկել սնունդի բացարձակապես բոլոր տեսակների նկատմամբ: Բոլորի համար «լավ» կամ «վատ» սնունդ, այսպես կոչված՝ «սուպերսնունդ», պարզապես գոյություն չունի»,- նշել է Էլինավը՝ Բոստոնում փետրվարի 16-ից 20-ն անցկացված Գիտական առաջընթացի ամերիկյան ասոցիացիայի ամենամյա համաժողովում իր հետազոտության արդյունքները ներկայացնելիս:
Հետազոտության արդյունքները հաստատում են այն տեսությունը, որ սնունդի նկատմամբ անհատական արձագանքման եզակիությունը հիմնականում կախված է աղիների միկրոֆլորայից, նշել է Էլինավը: Կատարյալ դեպքում յուրաքանչյուր մարդ պետք է «դիզայներական սննդակարգ» ունենա՝ հիմնված այն բակտերիաների կազմի վրա, որոնք բնակվում են նրա աղեստամոքսային համակարգում: Միայն այսպիսի սննդակարգը կօգնի արյան մեջ շաքարի մակարդակը կարգավորել, օգնել ավելորդ քաշից ազատվել եւ առողջությունը պահպանել:

«Здорового» или «вредного» питания не существует – израильский ученый
«Здорового» или «вредного» питания в общепринятом смысле не существует: организм каждого человека реагирует на пищу своим, уникальным образом, а поэтому то, что полезно одному человеку, может быть вредно другому. Такое мнение выразил ведущий мировой специалист по гастроэнтерологии и иммунологии Эран Элинав.
Эран Элинав возглавляет The ElinavLab — исследовательскую лабораторию при отделении иммунологии Научно-исследовательского института Вейцмана (Израиль), которая занимается изучением взаимосвязей между врожденным иммунитетом и кишечной микрофлорой и их влиянием на здоровье. Элинав и его коллеги провели исследование, посвященное сравнению реакции организма разных людей на «полезный» хлеб домашней выпечки на кислой закваске и стандартный белый хлеб, испеченный на хлебозаводе.
В исследовании принимали участие 40 человек, которых случайным образом разделили на две группы. Одна группа в течение нескольких недель получала «домашний» хлеб, а другая — обычный. Весь этот период каждые пять минут проводился мониторинг уровня сахара в крови участников. В итоге оказалось, что реакция каждого участника на получаемый им тип хлеба была строго индивидуальной — кто-то поправился, получая домашний хлеб, а кто-то похудел от «вредного» заводского хлеба.
«Считается, что один хлеб полезнее другого. Но, как и в случае с другой пищей, наша реакция на хлеб сугубо индивидуальна. Такую персонализированную реакцию мы наблюдаем на абсолютно любой тип питания. “Хорошей” или “плохой” для всех пищи, так называемых “суперфудов”, просто не существует», — отметил Элинав, представляя результаты своего исследования на проходящей в Бостоне с 16 по 20 февраля ежегодной конференции Американской ассоциации по научному прогрессу (AAAS).
Полученные в ходе исследования результаты подтверждают теорию о том, что уникальность индивидуальной реакции на пищу в основном зависит от микрофлоры кишечника, отметил Элиав. В идеале каждому человеку необходима «дизайнерская диета», основанная на том составе бактерий, которые населяют его пищеварительный тракт. Только такая диета сможет нормализовать уровень сахара в крови, помочь сбросить лишний вес и сохранить здоровье.