Երեկ Երեւանում ծնված հնգյակ երեխաների վիճակը կայուն է, ճիշտ է՝ ինքնուրույն կարողանում է շնչել միայն Մոր եւ մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական ինստիտուտում գտնվող երեխան: Այս մասին NEWS.am Medicine-ին հայտնեցին բժշկական կենտրոններից, որտեղ այժմ խնամվում են խոր անհաս ծնված հնգյակ երեխաները:
«Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Նիկոլայ Դալլաքյանը նշեց, որ վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող աղջկա վիճակը կայուն ծանր է: Նա առայժմ չի կարողանում ինքնուրույն շնչել եւ դեռեւս միացված է թոքերի արհեստական օդափոխման սարքին:
«Էրեբունի» ԲԿ-ի ծննդօգնության գծով տնօրեն Անդրանիկ Պողոսյանն, իր հերթին, ասաց, որ «Էրեբունի» ԲԿ-ում մնացած աղջիկն այսօր արդեն իրեն ավելի լավ է զգում, քան երեկ: Նրա վիճակը կայուն է, բացասական դինամիկա չի գրանցվում:
«Բնականաբար, այս երեխաները դեռեւս չեն կարող ինքնուրույն կաթ խմել, եւ մոր մոտ հիվանդասենյակ տանելն էլ դեռեւս վաղ է: Սակայն նրանք ընդհանուր առմամբ առողջացման են գնում, նրանց մոտ վիճակի վատթարացում չի նկատվում»,- ասաց Պողոսյանը:
Այս պահին համեմատաբար է ծանր է մի աղջկա եւ տղայի վիճակը, որոնք գտնվում են «Մուրացան» մանկական հիվանդանոցում: Հիվանդանոցի տնօրեն Բագրատ Բավեյանը հայտնեց, որ նորածինների վիճակի մեջ առանձնահատուկ փոփոխություններ չկան, սակայն սա միանգամայն սպասելի է՝ դեռեւս շատ քիչ ժամանակ է անցել: Ուրախացնողն այն է, որ նրանց մոտ վատթարացում չի նկատվում, իհարկե, դեռեւս բարելավում նույնպես չկա:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 3-ին «Էրեբունի» ԲԿ-ում հնգյակ է ծնվել՝ 4 աղջիկ եւ մեկ տղա: Երեխաները ծնվել են կեսարյան հատմամբ՝ հղիության 28-րդ շաբաթում: Երեխաները կշռում են՝ 600, 820, 840, 840 եւ 880 գրամ: Ծնունդն ընդունած «Էրեբունի» ԲԿ-ի ծննդօգնության գծով տնօրեն Անդրանիկ Պողոսյանը հայտնել է, որ իր պրակտիկայում սա հնգյակի ծնունդի առաջին դեպքն է: Մեր տեղեկություններով՝ սա հնգյակի ծնունդի առաջին դեպքն է նաեւ անկախ Հայաստանում:

Самостоятельно пока не дышат, но идут на поправку: как себя чувствуют пятерняшки
Состояние родившихся вчера в Ереване пятерняшек стабильное, правда, дышать без ИВЛ пока может только ребенок, который находится в НИИ Охраны здоровья матери и ребенка. Об этом корреспонденту NEWS.am Medicine сообщили в медицинских центрах, где сейчас выхаживают родившихся глубоко недоношенными пятерняшек.
Директор медицинского центра «Сурб Аствацамайр» Николай Даллакян рассказал, что состояние девочки, находящейся сейчас в отделении реанимации, стабильно тяжелое. Самостоятельно она пока не дышит и все еще подключена к аппарату искусственной вентиляции легких.
Директор МЦ «Эребуни» по родовспоможению Андраник Погосян в свою очередь рассказал, что девочка, оставшаяся в медцентре «Эребуни», сегодня уже чувствует себя лучше, чем вчера. Ее состояние стабильное, отрицательной динамики нет.
«Разумеется, эти дети пока не могут самостоятельно пить молоко, и в палату к матери им пока рано. Но в целом они идут на поправку, ухудшений у них не наблюдается», - сказал Погосян.
На данный момент сравнительно тяжелое состояние у девочки и мальчика, которые находятся в детской больнице «Мурацан». Директор больницы Баграт Бавеян сообщил, что особых изменений в состоянии младенцев пока нет, но это вполне ожидаемо – еще слишком мало времени прошло. Радует то, что ухудшения у них не наблюдается; улучшения пока, правда, тоже нет.
Напомним, что 3 мая в МЦ «Эребуни» родилась пятерня – четыре девочки и один мальчик. Дети родились путем кесарева сечения на 28-ой неделе беременности. Вес детей составляет 600, 820, 840, 840 и 880 граммов. Принимавший роды директор по родовспоможению МЦ «Эребуни» Андраник Погосян сообщил, что в его практике это первый случай рождения пятерни. По нашим данным, это также первая пятерня, родившаяся в независимой Армении.