«Նա երազումս հայտնվեց եւ ասաց, որ եղբայրն իրեն նման կլինի». փոքրիկ Արտյոմին անվանակոչել են դիրքերում զոհված եղբոր պատվին (ֆոտո, տեսանյութ)
7 հունիսի, 2017  18:54
Լեռնային Ղարաբաղի զորամասերից մեկում 20-ամյա Արտյոմ Վարդերեսյանի մահվանից կարճ ժամանակ անց նրա մայրն անսովոր երազ տեսավ. նրան էր հայտնվել զոհված որդին` զինվորական համազգեստ հագած, եւ իր կողքին գտնվող փոքր տղային ցույց տալով` ասել էր. «Մա՛մ, այս փոքրիկը նույնպես Արտյոմ է, նա շատ նման կլինի ինձ»:
Այս երազից կարճ ժամանակ անց Արմինե Վարդերեսյանը տեղեկացավ, որ հղի է: Հղիության ընթացքում նա երազում զոհված որդուն եւս մի քանի անգամ տեսավ, եւ նա մշտապես ընդգծում էր, որ եղբայրը պետք է իր անունը կրի: Այդ պատճառով, երբ փոքրիկը ծնվեց, ծնողներն առանց երկար մտածելու նրան Արտյոմ անվանակոչեցին: Նրանց խոսքով` փոքրիկն իսկապես նման է մեկ տարի առաջ զոհված եղբորը`նույնպիսի շիկահեր, սպիտակամաշկ, կապտաչյա:
Արմինեի հղիությունն այնքան էլ հարթ չի ընթացել. ավագ որդու զոհվելուց հետո ապրումների պատճառով նրա մոտ վիժման վտանգ կար, ուստի վերջին ամիսները նա անցկացրեց «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնի բարձր վտանգավորության հղիների բաժանմունքում: Բարեբախտաբար, երեխան առողջ ծնվեց: NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում մանկաբարձ-գինեկոլոգ Ռուզաննա Սելիմյանը նշեց, որ փոքրիկն այսօր առավոտյան է ծնվել, հասակը 49 սմ է, քաշը` 2800 գրամ:
Երեխայի հայրը` Արսեն Վարդերեսյանը նշեց, որ իր ավագ որդու ձեռքից ամեն ինչ գալիս էր, եւ ինքը կցանկանար, որ փոքրիկ Արտյոմը նրա նման լինի` համարձակ, ազնիվ եւ խելացի:
Բանակում ծառայելիս Արտյոմը հորը հաճախ էր զանգահարում: Զրույցներից մեկի ժամանակ նա ասել է, որ ընկերոջ հետ միասին պատրաստվում է իրենց զորամասի կողքին ոչ մեծ մատուռ կառուցել, որտեղ զինվորները կկարողանան աղոթել եւ մոմեր վառել: Արտյոմը եւ նրա ընկերը մատուռն իսկապես կառուցեցին, եւ այսօր մերձակայքում ծառայող զինվորները հաճախ են այնտեղ գալիս: Արտյոմի հայրը նույնպես գնացել է մատուռ` մոմ վառելու որդու հոգու հանգստության համար:
Արսեն Վարդերեսյանը 1-2 տարի առաջ Լոռու մարզի հայրենի Կաթնաջուր գյուղում սկսել է ավտոարհեստանոց կառուցել` հույս ունենալով, որ ծառայությունն ավարտելուց հետո որդին կկարողանա այնտեղ ավտոմեխանիկ աշխատել. այդ ժամանակ Արտյոմը, ի տարբերություն հոր, որը երկար ժամանակ Ռուսաստանում է աշխատել, ստիպված չէր լինի հայրենիքից հեռանալ:
Երկար ժամանակ ավտոարհեստանոցի կառուցումն անավարտ էր, բայց հիմա Արսենը մտածում է այն վերջապես ավարտել, որից հետո ինքը կսկսի այնտեղ աշխատել եւ մեծացնել փոքրիկ Արտյոմին: Արհեստանոցը դեռեւս տանիք, դարպաս, պատուհաններ, նաեւ աշխատանքի համար անհրաժեշտ որոշ սարքեր չունի: Արսենը վստահ է, որ եթե միջոցներ գտնի եւ կառուցումն, ի վերջո, ավարտի եւ արհեստանոցը բացի, իր աշխատանքը մեծ պահանջարկ կունենա. գյուղում շատ են մեքենա ունեցողները, իսկ արհեստանոց չկա, իսկ երբ մեքենաների հետ կապված խնդիրներ են առաջանում, մարդիկ ստիպված են գնալ հարեւան քաղաքների արհեստանոցներ:
Հիշեցնենք, որ 20-ամյա Արտյոմ Վարդերեսյանը 2016 թվականի մարտի 17-ին զոհվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանական բանակի հյուսիսարեւելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկում` ադրբեջանական կողմից արձակված կրակոցով:

«Он явился мне во сне и сказал, что братик будет похож на него»: Маленького Артема назвали в честь погибшего на позициях брата (фото, видео)
7 июня, 2017  18:54
Вскоре после смерти 20-летнего Артема Вардересяна в одной из воинских частей в Нагорном Карабахе его мама увидела необычный сон: погибший сын явился ей, одетый в военную форму, и, указав на маленького мальчика рядом с собой, сказал: «Мама, этот малыш – тоже Артем, он будет очень похож на меня».
Вскоре после этого сна Армине Вардересян узнала, что ждет ребенка. В ходе беременности она еще не раз видела во сне погибшего сына, и он все время подчеркивал, что у братика должно быть его имя. Поэтому, когда малыш родился, родители, недолго думая, назвали его Артемом. По их словам, малыш действительно похож на погибшего год назад брата – такой же светловолосый, светлокожий, голубоглазый.
Беременность Армине протекала не совсем гладко: из-за переживаний после гибели старшего сына у нее был риск выкидыша, а потому последние месяцы она провела в отделении для беременных высокого риска в медцентре «Астхик». К счастью, ребенок родился здоровый. Как рассказала корреспонденту NEWS.am Medicine акушер-гинеколог Рузанна Селимян, малыш родился сегодня утром, его рост – 49 сантиметров, вес – 2800 граммов. По шкале Апгар его состояние оценили в 8.8 баллов.
Отец ребенка, Арсен Вардересян, рассказал, что его старший сын был мастером на все руки, и ему бы хотелось, чтобы маленький Артем стал таким же, как он – смелым, честным и умным.
Артем часто звонил отцу во время службы в армии. Во время одного из разговоров он рассказал, что вместе с другом собирается построить возле своей воинской части небольшую часовню, где солдаты смогут молиться и ставить свечи. Часовню Артем и его друг действительно построили, и сегодня солдаты, служащие поблизости, часто туда ходят. Отец Артема тоже ходил в эту часовню – поставить свечку за упокой души сына.
Пару лет назад Арсен Вардересян начал строить в родном селе Катнаджур Лорийской области автомастерскую, надеясь, что сын после окончания службы сможет в ней работать автомехаником – тогда Артему в отличие от самого Арсена, долгое время работавшего в России, не пришлось бы уезжать из родной страны.
Долгое время автомастерская оставалась недостроенной, но теперь Арсен думает, наконец, достроить ее, после чего он сам начнет в ней работать – и растить маленького Артема. В мастерской пока нет крыши, ворот, окон, а также некоторой аппаратуры, необходимой для работы. Арсен уверен, что если сможет найти средства и, наконец, достроить и открыть мастерскую, спрос на его работу будет большой: в деревне много людей с машинами, а мастерской нет, и когда с машинами возникают проблемы, людям приходится ехать в мастерские соседних городов.
Напомним, что 20-летний Артем Вардересян погиб  в одной из воинских частей, расположенной в северо-восточном направлении Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, 17 марта 2016 года в результате выстрела с азербайджанской стороны.