ԱՄՆ-ում ավելի քան 100 մլն մարդ տառապում է դիաբետով ու նախադիաբետով
Դիաբետի մասին ԱՄՆ Ազգային վիճակագրական հաշվետվության տվյալների համաձայն՝ մոտ 100 մլն մարդ ունի շաքարային դիաբետ կամ էլ նախադիաբետ։ Այս մասին հայտնում է Medical Xpress պարբերականը։
Ըստ զեկույցի՝ 2015-ի դրությամբ, ԱՄՆ-ում մոտ 30․3 մլն մարդ ունի շաքարային դիաբետ, 2015-ին ընդամենը բացահայտվել է հիվանդության 1․5 մլն նոր դեպքեր։ Եւս 84․1 մլն ամերիկացիներ նախադիաբետային վիճակում են։
Փորձագետները նշում են, որ եթե նախադիաբետային վիճակով հիվանդները չհաղթահարեն այդ վիճակը, ապա 5 տարվա ընթացքում նրանց մոտ կզարգանա երկրորդ տեսակի դիաբետ։ Մասնագետները հաշվարկել են, որ 7․2 մլն ամերիկացիները չգիտեին , որ դիաբետ ունեն, իսկ 88 տոկոսը չէր կասկածում, որ նախադիաբետային վիճակում է գտնվում։
2015-ի դրությամբ շաքարային դիաբետը դարձել է երկրում մահացության յոթերորդ պատճառը։ Առավել խոցելի խմբում են տարեցները, որոնց յուրաքանչյուր չորրորդը հիվանդ է շաքարային դիաբետով, նաեւ բնիկ ամերիկացիները (15,1 տոկոս), աֆրոամերիկացիները (12,7 տոկոս) ու լատինոամերիկացիները (12,1 տոկոս)։ Ասիացիների շրջանում այդ ցուցանիշը կազմել է 8 տոկոս, իսկ ոչ իսպանալեզու սպիտակամորթների շրջանում՝ 7․7 տոկոս։ Շաքարային դիաբետն ու նախադիաբետային վիճակը առավել տարածված են երկրի հարավում ու Ապպալաչեյ շրջանում։

В США более 100 миллиона людей с диабетом и предиабетом
Согласно данным Национального статистического отчета по диабету США, в стране около 100 миллионов людей имеют сахарный диабет или находятся в состоянии предиабета. Об этом сообщает издание Medical Xpress.
Согласно докладу, по состоянию на 2015 год в США около 30,3 миллиона людей (9,4 процента населения страны) имеют сахарный диабет, всего в 2015 году выявлено 1,5 миллиона новых случаев заболевания. Еще 84,1 миллиона граждан США находятся в периоде предиабета.
Эксперты отмечают, что в случае, если пациенты с предиабетом не выйдут из него, в течение пяти лет у них разовьется сахарный диабет второго типа. Специалисты посчитали, что 7,2 миллиона американцев не знали о наличии у них диабета, а 88 процентов — не подозревали о том, что они находятся в предиабетном периоде.
По состоянию на 2015 год сахарный диабет стал седьмой причиной смерти в стране. Наиболее уязвимой группой оказались пожилые (старше 65 лет), где примерно каждый четвертый болеет сахарным диабетом, а также коренные американцы (15,1 процента), афроамериканцы (12,7 процента) и латиноамериканцы (12,1 процента). Среди азиатов этот показатель составил 8 процентов, неиспаноязычных белых — 7,4 процента. Наиболее сахарный диабет и предиабет распространены на юге страны и в районе Аппалачей.