Ավելի քան 1000 երեխաներ ամեն տարի Երեւանում բուժում կստանան նոր վերականգնողական կենտրոնում
Ավելի քան 1000 երեխաներ, որոնք հաշմանդամ են կամ սոցիալապես անապահով ընտանիքներից են, ամեն տարի բուժում կստանան եւ կուսանեն նոր վերականգնողական կենտրոնում, որը սեպտեմբերի 24-ին բացվեց Երեւանում: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց «Երեւան, իմ սեր» հիմնադրամի հիմնադիր, Հայաստանի նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանը:
Վերականգնողական կենտրոնը «Երեւան, իմ սեր» հիմնադրամի նախագծերից մեկն է, որի ստեղծման գաղափարը, Արմեն Սարգսյանի խոքով, ծնվեց մոտ 7 տարի առաջ: Հիմնադրամը, ինչպես նշեց դրա հիմնադիրը, 3 հիմնական նպատակ է հետապնդում՝ նպաստել պատմական արժեք ներկայացնող ճարտարապետական կառույցների պահպանմանն ու վերականգնմանը, այնպես անել, որ վերականգնված ճարտարապետական կառույցները մարդկանց ծառայեն եւ, մասնավորապես, երեխաներին, ծրագրին հնարավոինս մեծ թվով բարերարների ներգրավել:
Արմեն Սարգսյանը նշեց, որ շենքը, որտեղ տեղավորվել է կենտրոնը, 19-րդ դարում է կառուցվել: Վերջին տարիներին այն չի օգտագործվել եւ կիսափլուզված վիճակում էր, սակայն հիմա այն վերականգնել են, որպեսզի այնտեղ երեխաների համար ժամանակակից վերականգնողական կենտրոն ստեղծեն:
Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության նախկին նախարար, Լոնդոնի Կայսերական քոլեջի պրոֆեսոր, բժշկության եւ վիրաբուժության ոլորտում ավանդի համար Բրիտանական կայսրության ասպետ, լորդ Արա Դարզին, որը մասնակցում էր կենտրոնի բացման արարողությանը, նշեց, որ ամբողջ աշխարհում վերականգնողական շատ կենտրոններ է տեսել, բայց սա յուրահատուկ է համարում:
«Կենտրոնը կծառայի այն մարդկանց, որոնք սովորաբար աջակցություն չեն ստանում՝ հաշմանդամ երեխաները, նրանց ընտանիքները: Այն միավորում է պատմությունը եւ անվճար բուժումը, այն միանգամայն հիասքանչ է, ես դեռեւս երբեք նման վայրում չեմ եղել», - ասաց լորդ Դարզին:
«Երեւան, իմ սեր» հիմնադրամի տնօրեն Արշակ Կարապետյանն իր հերթին նշեց, որ կենտրոնում կացկացնեն վերականգնողական տարբեր (ներառյալ էրգոթերապայի եւ լոգոպեդի հետ աշխատանքի) ու կրթական ծրագրեր՝ հաշմանդամ եւ անապահով ընտանիքների երեխաների համար, ինչպես նաեւ ծնողների, որոնք նույնպես աջակցության եւ կրթության կարիք ունեն:
Արշակ Կարապետյանը նաեւ նշեց, թե բացառված չէ, որ կենտրոնում կուսանեն եւ վերականգնողական բուժում կստանան ոչ միայն Երեւանի երեխաները, այլեւ երկրի շրջանների, իսկ կենտրոնը կփորձի նրանց փոխադրամիջոցով ապահովել:
Աշխատանքի առաջին տարում կենտրոնը ծրագրել է տարբեր ծրագրերով մոտ 100-150 երեխայի ընդունել, իսկ ապագայում նրանց թիվը կմեծանա:

Более 1000 детей будут ежегодно получать лечение в новом реабилитационном центре в Ереване
Более 1000 детей, имеющих инвалидность или проживающих в необеспеченных семьях, будут ежегодно получать лечение и проходить обучение в новом реабилитационном центре, открывшемся в Ереване 24 сентября. Об этом в беседе с журналистами сообщил основатель фонда «Ереван, любовь моя», бывший премьер-министр Армении Армен Саргсян.
Реабилитационный центр – один из проектов фонда «Ереван, любовь моя», идея создания которого, по словам Армена Саргсяна, возникла около 7 лет назад. Фонд, как отметил его основатель, преследует три основные цели: способствовать сохранению и восстановлению архитектурных сооружений, представляющих историческую ценность; сделать так, чтобы восстановленные архитектурные сооружения служили людям и, в частности, детям; привлечь к программе как можно больше благодетелей.
Армен Саргсян также отметил, что здание, в котором расположился центр, было построено в 19 веке. Все последние годы оно не использовалось и стояло полуразрушенное, но теперь его восстановили, чтобы сделать из него современный реабилитационный центр для детей.
Бывший министр здравоохранения Великобритании, профессор Имперского колледжа Лондона, рыцарь Британской Империи за заслуги в медицине и в хирургии, лорд Ара Дарзи, присутствующий на церемонии открытия центра, отметил, что видел много реабилитационных центров во всем мире, но считает этот особенным.
«Он будет служить людям, которые обычно не получают поддержки – дети с инвалидностью, их семьи. Он объединяет историю и бесплатную терапию, он совершенно великолепен, я никогда еще не был в подобном месте», - сказал лорд Дарзи.
Как в свою очередь отметил директор фонда «Ереван, любовь моя» Аршак Карапетян, в центре будут проводиться различные реабилитационные (включая эрготерапию и работу с логопедом) и образовательные программы для детей с инвалидностью и для детей из необеспеченных семей, а также для их родителей, которые тоже нуждаются в поддержке и образовании.
Аршак Карапетян также отметил, что не исключено, что в центре будут учиться и получать реабилитационное лечение не только дети из Еревана, но из регионов страны, а центр попытается обеспечить их транспортом.
В первый год работы центр планирует принять около 100-150 детей по разным программам, а в будущем их число увеличится.