Հայաստանում ծրագրում են էմբրիոնների նախաիմպլանտացիոն գենետիկ ախտորոշում ներդնել
Հայաստանում պլանավորվում է նախաիմպլանտացիոն գենետիկ ախտորոշում կատարել արդեն տարեվերջին։ Այս մասին NEWS.am Medicine–ի  հարցին ի պատասխան՝ ասել է Բժշկական գենետիկայի եւ առողջության առաջնային պահպանման կենտրոնի ղեկավար Թամարա Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում կան անհրաժեշտ սարքավորումներ էմբրիոնի մոտ գենետիկ հիվանդությունների ախտորոշման համար՝ նախքան այն արտարգանդային բեղմնավորման ժամանակ կտեղադրեն կնոջ արգանդի մեջ։ Մնում է միայն մասնագետների վերապատրաստում կատարել, որոնք Հայաստանում կիրականացնեն այդ հետազոտությունները։ Թամարա Սարգսյանի խոսքով՝ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ արդեն ընթանում են, եւ որոշ մասնագետներ արդեն սովորում են Իսրայելում։
Նախաիմպլանտացիոն գենետիկ ախտորոշումն արգանդի լորձաթաղանթ իմպլանտացիայից առաջ, այսինքն՝ նախքան հղիությունը, էմբրիոնի մոտ գենետիկական հիվանդությունների ախտորոշումն է։
Ձվաբջջի բեղմնավորումից հետո ստացվում է էմբրիոն, որը սկսում է զարգանալ։ Որոշ ժամանակ անց մասնագետներն այսպես կոչված էմբրիոնի բիոպիսա են անցկացնում. հատուկ միկրոգործիքներով կենսաբանական նյութ են վերցնում գենետիկ հետազոտության համար։ Համարվում է, որ այդ ընթացակարգը չի վնասում էմբրիոնի հետագա զարգացմանը։ Մինչ էմբրիոնը զարգանում է, մասնագետները շարունակում են ուսումնասիրել ստացված նյութը, որից հետո համեմատելով գենետիկ ախտորոշման արդյունքները էմբրիոնի կազմության հետ՝ որոշում է կայացվում տեղադրել այն արգանդում։ Տեղադրման համար ընտրում են իհարկե ամենալավ էմբրիոնները՝ առանց գենետիկ շեղումների։
Նախաիմպլանտացիոն գենետիկ ախտորոշումը ցուցված է մոնոգեն հիվանդություններ կրողներին, ինչպես օրինակ, մուկովիսցիդոզ, թեյ–սաքսի հիվանդություն, մանգաղաբջջային սակավարյունություն, հեմոֆիլիա Ա–ն եւ այլ հիվանդություններ ունեցող մարդկանց։
Նախաիմպլանտացիոն գենետիկ ախտորոշումը ցուցված է նաեւ ախտորոշված մուտացիաների հետ կապ չունեցող բնածին շեղումներով երեխաներ լույս աշխարհ բերելու ռիսկով զույգերին։ Այդպիսի զույգեր կարող են լինել այն ընտանիքները, որտեղ մայրը մեծ է 35 տարեկանից, իսկ հայրը՝ 39 տարեկանից։

В Армении планируется внедрить преимплантационную генетическую диагностику эмбрионов
Преимплантационную генетическую диагностику планируется внедрить в Армении уже в конце этого года. Об этом, отвечая на вопрос корреспондента NEWS.am Medicine, сообщила руководитель Центра медицинской генетики и первичной охраны здоровья Тамара Саргсян.
По ее словам, в Армении есть необходимое оборудование для осуществления диагностики генетических заболеваний у эмбриона еще до того, как его имплантируют в матку в ходе процедуры ЭКО. Остается лишь провести переподготовку специалистов, которые будут проводить эти исследования в Армении. По словам Тамары Саргсян, работа в этом направлении уже ведется, и несколько специалистов уже учатся в Израиле.
Преимплантационная генетическая диагностика — это диагностика генетических заболеваний у эмбриона перед имплантацией в слизистую оболочку матки, то есть до начала беременности.
После оплодотворение яйцеклетки сперматозоидом получается эмбрион, который начинает развиваться. Через какое-то время специалисты делают так называемую биопсию эмбрионов – с помощью специальных микроинструментов забирают биологический материал для проведения генетического исследования. Считается, что эта процедура не нарушает дальнейшего развития эмбриона. Пока эмбрион продолжает развиваться, специалисты изучают полученный материал, после чего, сопоставив результаты генетической диагностики с морфологией эмбриона, принимают решение о его переносе в матку. Для переноса выбираются, конечно, самые лучшие эмбрионы без генетических нарушений.
Преимплантационная генетическая диагностика показана носителям моногенных заболеваний, таких как муковисцидоз, болезнь Тея — Сакса, серповидноклеточная анемия, гемофилия А и другие.
Также преимплантационная генетическая диагностика может быть показана парам с высоким риском рождения детей с врожденными аномалиями, не связанными с носительством диагностированных мутаций. Это могут быть, например, пары, где мать старше 35 лет или отец старше 39 лет.