Դաջվածքով յուրաքանչյուր 5-րդ մարդու մոտ առողջական խնդիրներ են առաջանում. հետազոտություն
Դաջվածք կամ պիրսինգ կատարած յուրաքանչյուր 5-րդ մարդը բախվում է առողջական խնդիրների: Առավել հաճախ ինֆեկցիաների, այրվածքների եւ այտուցի: Առանձին դեպքերում դաջվածք կատարելիս օրանիզմում հայտնված ինֆեկցիան կարող է անգամ վերաճել սեպսիսի: Այս մասին զգուշացնում են Առողջապահության թագավորական միություն բարեգործական կազմակերպության մասնագետները:
The Daily Telegraph-ը հատնում է, որ մասնագետները վերլուծել են ավելի քան 2 հազար մարդու տվյալները, որպեսզի պարզեն մարդկանց ֆիզիկական եւ հոգեկան առողջության առանձնահատկությունները այն բանից հետո, երբ նրանք դաջվածք են կատարում: Ստացած տվյալների համաձայն՝ գրեթե յուրաքանչյուր 5-րդ մարդը դաջվածք կատարելուց հետո բախվել է առողջական յուրահատուկ խնդիրների:
«Յուրաքանչյուր 5-րդ մարդը ենթակա է սեպսիսի զարգացման եւ այլ բարդությունների լուրջ վտանգին, այդ թվում՝ այրվածքների կամ այտուցների»,- հայտարարել է Առողջապահության թագավորական միության գործադիր տնօրեն Շիրլի Քրամերը:
Մասնագետները պարզել են, որ նրանցից յուրաքանչյուր 10-րդը, որոնք դաջվածք կատարելուց հետո տարբեր հիվանդությունների են բախվել, ստիպված էր դիմել մասնագիտական բուժօգնության:
Այս ամենի հետ մեկտեղ, գիտնականների կարծիքով, ապագայում դաջվածքների տարածվածությունը միայն կաճի, քանի որ մարդիկ ակտիվորեն ինքնարտահայտում են որոնում, իսկ շատերը դաջվածքները դիտում են որպես իրենց անհատականությունն արտահայտելու միջոց:

У каждого пятого человека с татуировкой возникают проблемы со здоровьем – исследование
Каждый пятый человек, сделавший татуировку или пирсинг, сталкивается с проблемами со здоровьем. Чаще всего это инфекции, ожоги и отеки. В отдельных случаях инфекция, попавшая в организм во время нанесения татуировки, может даже перерасти в сепсис. Об этом предупреждают специалисты из благотворительной организации Королевское общество здравоохранения.
Как рассказывает The Daily Telegraph, специалисты проанализировали данные более 2000 человек, чтобы разобраться в особенностях физического и психического здоровья людей после того, как те делали татуировку. Согласно полученным результатам, почти каждый пятый человек (около 18%) в течение пяти лет после нанесения татуировки сталкивались со специфическими проблемами со здоровьем.
«Каждый пятый человек подвержен серьезному риску развития сепсиса и других осложнений, в том числе ожогов или отеков», - заявила исполнительный директор Королевского общества здравоохранения Ширли Крамер.
Специалисты установили, что каждый десятый из тех, кто сталкивался с различными заболеваниями после сделанных татуировок, был вынужден обратиться за профессиональной медицинской помощью.
При всем этом, по мнению ученых, популярность татуировок в будущем будет только расти, поскольку люди активно ищут самовыражения, а татуировки многие рассматривают как способ выразить свою индивидуальность.