Հայաստանում կորոնավիրուսի ավելի քան 20 թեստ են անցկացրել. նախարար
Հայաստանում կորոնավիրուսի ավելի քան 20 թեստ են անցկացրել: Բոլոր արդյունքները բացասական են եղել: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նա հիշեցրեց, որ լաբորատոր թեստերի առաջին խմբաքանակը որպես նվեր ստացվել է Ռուսաստանի Դաշնությունից: Այսօր Հայաստանը կստանա նոր խմբաքանակ ԱՀԿ-ից: Քննարկվում է նաեւ Ճապոնիայից թեստերի ստացման հնարավորությունը:
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանում այսօր անցկացվում են անհրաժեշտ բոլոր հակահամաճարակաբանական միջոցառումները ըստ միջազգային խորհուրդների: Չինաստանից ժամանած բոլոր ուղեւորներին ստուգում են օդանավակայանում: Հայաստան ժամանած բոլոր մարդկանց մեկուսացնելու անհրաժեշտություն չկա:
Նախարարը նաեւ նշեց, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածման ռիսկը ցածր է, քանի որ Չինաստանից Հայաստան ուղիղ չվերթներ չկան, իսկ տրանզիտային չվերթները քիչ են, եւ բոլոր ուղեւորները ստուգվում են: Կորոնավիրուսի տարածումը կանխելուն կնպաստի նաեւ Չինաստանի եւ Հայաստանի միջեւ վիզային ռեժիմի ժամանակավոր դադարեցումը:

Minister says over 20 tests for coronavirus done in Armenia
Over 20 tests for coronavirus have already been done in Armenia, the results of all were negative, Armenian health minister Arsen Torosyan told reporters on Wednesday.
He recalled that the first batch of laboratory tests was received as a gift from Russia. Armenia will receive a new batch of tests from WHO. The possibility of obtaining tests from Japan is also being discussed.
According to the minister, they carry out all the necessary anti-epidemiological measures in accordance with international recommendations in Armenia. All passengers arriving from China are checked at the airport.
There is no need to isolate all people arriving in Armenia, the minister considers the anti-epidemiological measures carried out today to be successful and effective.
Torosyan also noted the risk of the spread of coronavirus in Armenia is considered low, since there are no direct flights from China to Armenia, there are few transit flights, and all passengers are checked. The temporary suspension of the free visa regime between China and Armenia will also help prevent the spread of coronavirus.