Մարդիկ, որոնց սննդակարգը հիմնականում վերամշակված մսից, կարտոֆիլից, թխվածքաբլիթներից եւ խմորեղենից է բաղկացած, ավելի հաճախ են դեմենցի զգում, քան նրանք, ովքեր ավելի բազմազան սնունդ են ընդունում: Այս մասին նշվում է Բորդոյի համալսարանի գիտնականների նոր հետազոտության մեջ:
MedicalXpress-ի փոխանցմամբ` հետազոտությանը միջինում 78 տարեկան դեմենցիա ունեցող 209 մարդ է մասնակցել եւ նույն տարիքի, սեռի եւ կրթության մակարդակի 418 մարդ, սակայն` առանց կոգնիտիվ խանգարումների: Բոլոր կամավորները հարցաթերթիկներ են լրացրել, որում հայտնել են, թե ինչ մթերքներ են օգտագործել տարվա ընթացքում եւ որքան հաճախ (ամսական մեկ անգամից մինու օրական 4 անգամ): 2-3 տարին մեկ նրանք բժշկական զննում են անցել:
Պարզվել է, որ դեմենցիա ունեցող մարդիկ հիմնականում վերամշակված մսով են սնվել, այդ թվում` երշիկեղենով, ապխտած մսով, պաշտետներով, ինչպես նաեւ օսլայով հարուստ մթերքներով: Նրանք նաեւ հաճախ ալկոհոլ եւ քաղցր նախուտեստներ են օգտագործել: Իսկ ահա դեմենցիա չունեցող մարդիկ միս հաճախ կերել են մրգերի, բանջարեղենի եւ ծովամթերքների հետ միասին:
Ավելի վաղ արված հետազոտությունները եւս ցույց են տվել, որ ավելի առողջ սննդակարգը` կանաչեղենով, բանջարեղենով, հատապտուղներով, ընկույզով, ամբողջական ձավարեղենով եւ ձկներով հարուստ, կարող է նվազեցնել դեմենցիայի զարգացման վտանգը մարդու մոտ:

Какие продукты вредны для мозга?
Люди, чей рацион состоит, в основном, из переработанного мяса, картофеля, печенья и пирожных, чаще сталкиваются с деменцией, чем те, кто употребляет более разнообразную пищу. Об этом говорится в новом исследовании ученых из Университета Бордо.
Как сообщает MedicalXpress, в исследовании приняли участие 209 человек со средним возрастом 78 лет и деменцией и 418 человек того же возраста, пола и уровня образования, однако без когнитивных нарушений. Все добровольцы заполняли опросник, сообщая, какие продукты они употребляли в течение года и как часто (от одного раза в месяц до четырех раз в день). Каждые 2-3 года они проходили медосмотры.
Оказалось, что люди с деменцией в основном питались переработанным мясом, в том числе колбасами, копченостями, паштетами, а также богатыми крахмалом продуктами. Они также часто употребляли алкоголь и сладкие закуски.
А вот люди без слабоумия часто ели мясо в сочетании с фруктами, овощами и морепродуктами.
Предыдущие исследования также продемонстрировали, что употребление более здоровой диеты, богатой зелеными листовыми овощами, ягодами, орехами, цельным зерном и рыбой, может снизить риск развития деменции у человека.