Հայտնի հակադեպրեսանտը կարող է կորոնավիրուսի դեմ արդյունավետ լինել
Ֆլուոքսետին հակադեպրեսանտը կարող է արդյունավետ դեղամիջոց լինել SARS-CoV-2 վիրուսի առաջացրած ծանր սուր շնչառական համախտանիշի ռիսկի խմբի շրջանում վաղ բուժման համար: Այս մասին հայտնում են Վյուրցբուրգի Յուլիուսի եւ Մաքսիմիլիանի անվան համալսարանի գիտնականները:
Այս դեղամիջոցը դասվում է սերոտոնինի հակադարձ ընդգրկման սելեկտիվ ինհիբիտորներին եւ կլինիկական պրակտիկայի մեջ կիրառվում է 70-ական թվականներից, հայտնում է News-medical.net-ը: Այն արդեն բավականին լավ ուսումնասիրված է, ապացուցված է նաեւ դրա անվտանգությունը: Դրանից բացի, շատ մատչելի գին ունի:
Ինչպես ցույց են տվել փորձերը, ֆլուոքսետինը զգալիորեն արգելակում է SARS-CoV-2-ի ռեպլիկացիան (բազմացումը) եւ նվազեցնում վիրուսային սպիտակուցի էքսպրեսիան:
Գիտնականները փորձի շրջանակում ֆլուոքսետինն օգտագործել են միլիլիտրին 0,8 միկրոգրամ դեղաչափով: Պարզվել է, որ այդ դեղաչափը բավարար էր վիրուսային ակտիվությունը կանգնեցնելու համար:  Գիտնականները դեռեւս ճշգրիտ չգիտեն, թե որն է դեղամիջոցի ազդեցության մեխանիզմը: Հատկանշական է, որ սերոտոնինի հակադարձ ընդգրկման այլ սելեկտիվ ինհիբիտորները հակավիրուսային ակտիվություն չեն ցուցադրել:
Հայտնի է, որ ֆլուոքսետինը պարունակում է 2 յուրահատուկ իզոմերներ, որոնք ոչ մի կերպ կապված չեն սերոտոնինի հետ: Երբ հետազոտողները վերլուծել են, թե հատկապես որ իզոմերն է արգելակում SARS-CoV-2-ի բազմացումը, երկուսն էլ նույնպիսի էֆեկտ են ունեցել: Սա ավելի է ամրապնդում այն միտքը, որ հակավիրուսային էֆեկտը կապված չէ սերոտոնինի հակադարձ ընդգրկման ռեցեպտորի հետ:

Известный антидепрессант может быть эффективен против коронавируса
Антидепрессант флуоксетин может быть эффективным лекарственным средством для раннего лечения у групп риска тяжелого острого респираторного синдрома, вызванного вирусом SARS-CoV-2. Об этом сообщают ученые из Вюрцбургского университета имени Юлиуса и Максимилиана.
Как сообщает News-medical.net, этот препарат относится к селективным ингибиторам обратного захвата серотонина и находится в клинической практике с 70-х годов. Он уже достаточно хорошо изучен, его безопасность также доказана. Кроме того, он очень доступен по цене.
Как показали эксперименты, флуоксетин заметно тормозит репликацию (размножение) SARS-CoV-2 и уменьшает экспрессию вирусного белка.
В рамках эксперимента ученые использовали флуоксетин в дозировке 0,8 микрограммов на миллилитр. И этой дозы оказалось достаточно, чтобы остановить вирусную активность. Механизм действия препарата ученые пока точно не знают. Интересно, что другие селективные ингибиторы обратного захвата серотонина не демонстрировали противовирусную активность.
Известно, что флуоксетин содержит 2 специфических изомера, никак не связанных с серотонином. Когда исследователи анализировали, какой именно изомер тормозит размножение SARS-CoV-2, оба производили одинаковый эффект. Это еще больше подкрепляет идею, что противовирусный эффект не связан с рецептором обратного захвата серотонина.