Վատիկանի Bambino Gesù մանկական հիվանդանոց բժիշկներն առանձնացրել են գանգերով սերտաճած երկամյա սիամական երկվորյակներին Կենտրոնական Աֆրիկյան հանրապետությունից, որոնք ծնվել էին միաձուլված գանգերով:
Ըստ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի՝ սա Իտալիայում գանգերի սերտաճման հաջող վիրահատության առաջին դեպքն է եւ հավանաբար՝ միակն աշխարհում (նմանատիպ վիրահատություններ գրականության մեջ նկարագրված չեն)․ երկվորյակների մոտ միաձուլման ամենահազվադեպ եւ բարդ դեպքերից էր՝ ոսկրերի եւ ուղեղի մակարդակում։
Իտալացի մասնագետները երեխաների մասին իմացել էին 2018 թվականի հուլիսին․ Bambino Gesù-ի նախագահ Մարիելա Էնոկը տեսել էր նրանց ծնվելուց անմիջապես հետո Կենտրոնական Աֆրիկայի հանրապետության մայրաքաղաքի՝ Բանգիի հիվանդանոցում:
Անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքների եւ ուսումնասիրությունների անցկացման համար ավելի քան մեկ տարի պահանջվեց, ինչից հետո անցյալ տարվա մայիսից վիրաբույժները 3 վիրահատություն իրականացրեցին, որից վերջինն ավարտվեց քույրերի հաջող տարանջատմամբ․ հունիսի 29-ին նրանք դարձան 2 տարեկան:
Հունիսին անցկացված վերջին վիրահատությանը մասնակցել էր ավելի քան 30 բժիշկ եւ բուժքույր: Դրանից անցել է մեկ ամիս, եւ այժմ աղջիկներն իրենց լավ են զգում, սակայն շարունակում են իրենց մոր հետ մնալ հիվանդանոցի նյարդավիրաբուժական բաժանմունքում՝ երկու առանձին մահճակալների վրա։

В ватиканском педиатрическом госпитале Bambino Gesù («Младенец Иисус») врачи разделили двухлетних сиамских близнецов из Центральноафриканской республики, родившихся со сросшимися черепами.
Как сообщает РИА Новости, это первый случай в Италии – и, вероятно, единственный в мире (подобные операции не описаны в литературе) – успешной операции при полной задней краниопагии – срастании черепов: у близнецов была одна из самых редких и наиболее сложных форм слияния на костном и мозговом уровнях.
Итальянские специалисты узнали о детях в июле 2018 года – президент Bambino Gesù Мариэлла Энок увидела близнецов вскоре после их рождения в больнице столицы ЦАР Банги.
На подготовку и проведение необходимых исследований ушло больше года, после чего с мая прошлого года хирурги провели 3 операции, последняя из которых завершилась успешным разделением сестер, которым 29 июня исполнилось по 2 года.
В последней операции, проведенной в июне, приняли участие более 30 врачей и медсестер. С тех пор прошел уже месяц, и сейчас девочки чувствуют себя хорошо, но остаются вместе с мамой в нейрохирургическом отделении больницы на двух отдельных койках.