Կորոնավիրուսի դեմ չինական պատվաստանյութը կարող է շուկայում հայտնվել 3 ամիս հետո
Կորոնավիրուսի դեմ չինական ներակտիվացված պատվաստանյութը կարող է շուկայում հայտնվել արդեն ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի վերջին։ Այս մասին հայտնել է Sinopharm պետական կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախագահ Լյու Ցզինչժենը, փոխանցում է Reuters-ը։
Այս պահին ԱՄԷ-ում անցկացվում է այս պատվաստանյութի փորձարկման երրորդ փուլը, որին մասնակցում է մոտ 15 հազար մարդ եւ օգտագործվում է 2 պատվաստային շտամ։ Արտադրողը հուսով է մարդկանց վրա վերջին փորձարկումներն ավարտել գրեթե 3 ամսում, չնայած ավելի վաղ սպասվում էր, որ դեղամիջոցը պատրաստ կլինի 2021 թվականից ոչ վաղ։
Լյու Ցզինչժենը հիշեցրել է, որ պատվաստանյութի իմունածնության հետազոտություններն ընթանում են փետրվարի 16-ից։ Սկզբում պատվաստանյութը փորձարկել են փորձակենդանիների 7 տեսակների վրա, այդ թվում՝ սպիտակ առնետների, մկների, ծովախոզուկների, մակակների եւ ճագարների։ Այնուհետեւ պատվաստել են մարդկանց ոչ մեծ խմբի, որից հետո սկսվել են կլինիկական փորձարկումները։
Հիշեցնենք, որ հունիսին մարդկանց վրա դեղամիջոցի հաջող փորձարկումների մասին էր հայտարարել չինական China National Biotec Group (CNBG) ընկերությունը։ Դրական արդյունք են ցուցադրել միանգամից 2 թեստավորվող պատվաստանյութեր։

China's COVID-19 vaccine could hit the market in 3 months
The Chinese inactivated coronavirus vaccine may hit the market at the end of December this year, Reuters reported referring to the chairman of the board of directors of the state corporation Sinopharm Liu Jingzhen.
The UAE is currently in the third stage of testing this vaccine, which involves about 15,000 people and uses two vaccine strains.
The manufacturer hopes to complete the latest human trials within about 3 months, although the drug was expected to be ready no earlier than 2021.
Liu Jingzhen noted that vaccine immunogenicity studies have been taking place since February 16. First, the vaccine was tested on seven types of experimental animals, including white rats, mice, guinea pigs, macaques, and rabbits. Then a small group of people was vaccinated, after which clinical trials have already begun.